Jste zde

Vyrobte si z kolíčku na prádlo difuzér za pár kaček: Provoní auto, skříň i toaletu

kolíček a mýdlo Zdroj: Shutterstock
Vůně dokáže vylovit z naší paměti vzpomínky nebo nás v myšlenkách vrátit na milované místo. Proto se není čemu divit, že se oblíbenými vůněmi snažíme obklopovat všude, kde to jenom jde.

19. 3. 2024

A domov rozhodně není výjimkou. Jistě nám ale dáte za pravdu, že koupě kvalitního difuzéru není levnou záležitostí. Naštěstí existuje nespočet způsobů, jak domácnost provonět za pár korun. Jedním z nich je i geniální trik v podobě aroma difuzéru, který jednoduše vyrobíte z kolíčku na prádlo

Přečtěte si také: Domácí osvěžovač vzduchu: vyrobte si ho doma. Bez chemie a nebezpečných látek

Co budete potřebovat?

Pro výrobu domácího difuzéru budete potřebovat jedno balení klasických dřevěných kolíčků na prádlo, oblíbený esenciální olej a jeden další olej, který bude fungovat jako nosný. Zvolit můžete třeba ten slunečnicový nebo mandlový, který pomáhá rozložit esenciální olej a zároveň zvyšuje intenzitu a prodlužuje délku trvání vůně. 

Vyberte správný olej

Výběr správného esenciálního oleje je zcela zásadní. Každá místnost si totiž zaslouží svou specifickou vůni. Například do ložnice volte vůně jemné a klidné. Skvělá je v tomhle ohledu například levandule, bergamot, jasmín či sladký pomeranč

shutterstock_2028872501.jpg

dřevěné kolíčky na prádlo
Zdroj: 
Shutterstock
Dřevěné kolíčky natáhnou vůni a šíří ji pak několik týdnů.

Obývací pokoj můžete provonět esenciálním olejem z citronové trávy nebo vybrat podmanivý Ylang Ylang. V kuchyni bude potřeba použít maličko silnější „kalibr“. S ohledem na množství vůní a pachů (například při vaření nebo z odpadkového koše) se sem hodí výraznější vůně například v podobě tea tree, eukalyptu, citronové trávy nebo cedrového dřeva. 

Náš tip: Pokud smícháte tea tree olej s trochou čisté vody, můžete vzniklou směsí uklidit a vydesinfikovat i pracovní plochy. 

Také v koupelně nebo na toaletě zvolte výraznější vůně. Vedle opět nešlápnete s tea tree olejem, grapefruitovým olejem, mátou, bergamotem nebo eukalyptem. V zimě můžete místnosti provonět skořicí, která má navíc antiseptické účinky a pročistí okolní vzduch.

Mohlo by vás zajímat: Aromaterapie pro začátečníky: Víte, k čemu je dobrá?

Jak na to?

Jakmile budete mít vybraný olej pro jednotlivé místnosti, připravte si ještě pekáč nebo zapékací misku, či jakoukoliv širší nádobu, do které budete moci kolíčky nasypat. Kolíčky vložte do vybrané nádoby, vedle si smíchejte esenciální a nosný olej a výslednou směsí kolíčky zakápněte. Kolíčky můžete různě dekorovat nebo je nechat jen tak v původní rustikální podobě.

Takto připravené DIY aroma difuzéry z kolíčků můžete rozmístit v jednotlivých pokojích. Uplatnění ale najdou taky ve skříni nebo v autě. Dřevo do sebe krásně „natáhne“ vonný olej a může jeho vůni šířit dál po několik dlouhých týdnů. 

Ve finále tak ušetříte spoustu prostředků, které byste jinak vynaložili za vonné svíčky (některé z nich mohou být dokonce nebezpečné), nejrůznější tyčinky nebo profesionální aroma difuzéry. 

Použité zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/hobby/domaci-difuzer/
  • https://www.denik.cz/bydleni/kolicek-na-pradlo-vune.html