Jste zde

Jak pěstovat eukalyptus: Pozor na poškození kořenů a dopřejte mu slunce!

eukalyptus v květináči Zdroj: Bigstockphoto
Příjemně provoní váš byt a navodí pocit pohody. Poznejte s námi eukalyptus! Tropickou rostlinu, kterou lze s trochou pěstitelských zkušeností pěstovat také jako pokojovou rostlinu.

6. 2. 2022

Eukalyptus neboli blahovičník je exotická rostlinu původem z Austrálie, která vás potěší nejen vzhledem, ale i svými léčivými účinky. Velmi rychle roste a známo je kolem sedmi set druhů, které mohou mít podobu keře nebo stromu. Pro pěstování v bytě se však hodí pouze dva druhy: Pomalu rostoucí eucalyptus gunnii a eucalyptus citriodora, který velmi dobře snáší tvarování, a proto není nutné obávat se jeho rozměrů. 

bigstock-stylish-bedroom-interior-with-444106037.jpg

eukalyptus v bytě
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nejenže eukalyptus provoní váš byt, ale také ho zbaví bakterií a škodlivin z cigaretového kouře. 

V místnosti, kde je eukalyptus umístěn, se daleko lépe dýchá! 

Eukalyptus má velmi výrazné mentolovocitronové aroma, které dokáže pozitivně ovlivnit fyzické i psychické rozpoložení. Pomáhá při respiračních problémech, zmírňuje astma a dokáže pomoci i při bolestech hlavy a migrénách. Navodí pocit uvolnění, potlačuje pocity úzkosti a působí proti depresím. Podporuje procesy hojení a ulevuje při revma. 

Důležité je však vědět, že při vnitřním užívání může způsobit otravu! Účinky eukalyptu proto doporučujeme využívat pouze ve formě mastí, krémů a éterických olejů, které se využívají k aromaterapii

bigstock-different-young-home-plants-439882457.jpg

mladý eukalyptus
Zdroj: 
Bigstockphoto
Mladé rostliny eukalyptu mají zelenostříbrné oválné listy.

Pěstování eukalyptu vyžaduje pěstitelské zkušenosti

Eukalyptus můžete pěstovat doma na okenním parapetu, na balkoně či terase i na své zahradě. Není však mrazuvzdorný a potřebuje mít dostatek denního světla. Přímé sluneční světlo ale nemá rád. Pokud bude mít rostlina málo světla, bude se za ním vytahovat a mít méně listů. 

Zejména v létě rostlina vyžaduje pravidelné přihnojování a vydatnou zálivku. Bez zalití vydrží v suchém substrátu maximálně 4 až 8 dní. Velký pozor však dávejte i na přelití, které by mohlo vést až k úhynu rostliny. Ideální je proto zálivka zespodu, kdy si rostlina sama z misky vezme tolik vody, kolik jí potřebuje. Nezapomeňte ale přebytečnou vodu vylít! V době vegetačního klidu hnojení i zálivku omezte. 

Eukalyptus vysazujte k opoře a pravidelně ho přesazujte do většího květináče. Vždy však pouze o do chlup většího, než byl ten původní, a dbejte na to, abyste nenarušili kořeny. Jako substrát použijte směs obyčejného zahradnického substrátu a písku. Ideálně v poměru 4:1. 

bigstock-eucalyptus-eucalyptus-oil-pl-446490596.jpg

eukalyptový olej
Zdroj: 
Bigstockphoto
Výrazné aroma eukalyptu neláká žádné škůdce a působí i jako přírodní repelent, který odpudí komáry, mouchy a další havěť. 

Od května do září roste eukalyptus jako z vody. Dodržením správných pěstitelských podmínkách se může během půl roku až zdvojnásobit. S příchodem podzimu, s nižšími teplotami a s ubýváním denního světla se však jeho růst zcela zastaví a s příchodem zimy je pak nutné rostlinu přemístit do chladnější místnosti a dopřát jí vegetační klid. Pokud vám rostlina přežije, můžete se pasovat do role zkušeného pěstitele. 

V případě, že se rozhodnete pro pěstování eukalyptu v domácích podmínkách, najděte mu opravdu slunné místo, v létě mu dopřejte pobyt na čerstvém vzduchu a pravidelně provádějte řez, aby vám eukalyptus brzy nepřerostl přes hlavu. 

Zdroje:

  • https://primanapady.cz/clanek-296242-s-touto-rostlinkou-se-vam-bude-doma-lepe-dychat-vypestujte-si-ji
  • https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-jak-na-to/331580/poridte-si-eukalyptus-procisti-vzduch-zbavi-vas-deprese-i-bolesti.html
  • https://www.semena.cz/blog/294_blahovicnik-jinak-take-eukalyptus-vypestujete-i-v-interieru.html
  • https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/stromy/1675-eukalyptus-blahovicnik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pestovani-zajimavosti
  • https://prima-receptar.cz/eukalyptus-jako-pokojova-rostlina-proc-ne/
  • https://www.loukykvet.cz/navody/jak-pestovat-eukalyptus