Jste zde

Ylang ylang: Z květů kanangy vonné vzniká olej proti depresím a na podporu libida

květy ylang ylang Zdroj: Bigstockphoto
Název ylang ylang jste už určitě slyšeli. Možná ale úplně nevíte, v jaké souvislosti a o co vůbec jde. S éterický olejem z květů kanangy vonné by přitom byla škoda se neseznámit. Člověku dokáže zpříjemnit život mnoha způsoby.

31. 3. 2022

Kananga vonná nebo taky ylang ylang je stálezelený středně velký strom (dorůstající i do výšky 12 metrů), se kterým se nejčastěji setkáváme v tropických lesích indicko-pacifické oblasti. Jeho původním domovem je Malajsie a Sumatra, ale taky Filipíny, Jáva, Borneo, Nová Guinea a severní část Austrálie. Už kdysi dávno došlo k jeho masivnímu rozšíření a dneska ho spatříme v tropech kdekoli na planetě – lidi ho rádi pěstují jako ozdobný strom.

Éterický olej, který vzniká lisováním květů kanangy vonné, pochází hlavně ze stromů rostoucích na Madagaskaru a na Komorských ostrovech. A co s ním? Uplatnění nachází hlavně v kosmetice, aromaterapii a potravinářství (jako potravinářské aroma).

bigstock-179495092.jpg

květ ylang ylang
Zdroj: 
Bigstockphoto
Ylang ylang dokáže vzbudit mužskou i ženskou touhu.

Ylang ylang: aromaterapie, která povzbudí

Pokud jste si zrovna nepořídili parfém, jehož je ylang ylang součástí, pravděpodobně vás bude nejvíc zajímat jeho užití v aromaterapii, kde se s ním „obyčejný smrtelník“ setkává nejčastěji. Tuhle vůni si buď okamžitě zamilujete, nebo ji budete do konce svých dnů nesnášet. Ylang ylang nabízí totiž vůni silnou, nasládlou, květinovou a nezaměnitelnou, typickou.

Ylang ylang patří k těm nejoblíbenějším éterickým olejům. Působí totiž proti depresím, strachu, úzkosti, chronickému stresu, nespavosti a únavě, zlepšuje náladu a povzbuzuje v nepříjemných životních situacích.

V kombinaci s černým pepřem a neroli (případě ještě s vanilkou) působí blahodárně především na muže s nevyrovnanou hladinou testosteronu. Když se nedaří počít potomka, ylang ylang může pomoct. A to i ženám, které bojují s frigiditou.

bigstock-herbal-aroma-essential-oils-ex-337194274.jpg

olej ylang ylang
Zdroj: 
Bigstockphoto
Ylang ylang můžete v přiměřeném množství přimíchat i do rostlinného oleje a pak použít k masáži.

Ylang ylang v kosmetice pomůže s ekzémem i růstem vlasů

Olej z květů kanangy vonné se využívá i v kosmetice, a to v celé řadě přípravků. Může být například součástí šampónů a vlasových masek (případně si ho do nich můžete v malém množství přidat).

Když dáte ylang ylang do nosného rostlinného oleje, můžete s ním masírovat – masáž břicha s tímhle olejem proti směru hodinových ručiček údajně pomáhá s infekcí vnitřních orgánů, tedy střev, žaludku a močových cest.

Zároveň ylang ylang působí antisepticky, hodí se k ošetřování drobných poranění až po řezné rány, při poranění železným předmětem snižuje riziko nákazy tetanem. Dřív se ylang ylang používal i jako lék na malárii.

Silice je v oblasti kosmetiky oblíbená taky jako součást parfémů, jedním příkladem za všechny je legendární Chanel No. 5. Obvykle tvoří úžasné kombo s bergamotem, mošusem, grepem, pačuli a muškátem.

Použité zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Kananga_vonn%C3%A1
  • https://magazin.biooo.cz/zdravi/esencialni-oleje/etericky-olej-ylang-ylang/
  • https://www.rehabilitace.info/krasa/ylang-ylang-nabizi-mnoho-pozitvnich-ucinku/
  • https://www.arabskeparfemy.com/zajimavosti-ze-sveta-vuni/ylang-ylang/