Jste zde

Tea tree oil: Dezinfikuje, svěže voní a pomůže zklidnit pokožku po štípnutí

tea tree oil ve skle Zdroj: Bigstockphoto
O látce s názvem tea tree oil už jste určitě slyšeli a možná to bylo v souvislosti s aromaterapií. Kafrová vůně ale není to jediné, co pro nás může olej udělat. Věděli jste, že má dezinfekční účinky, pomáhá s akné a zklidňuje pokožku po hmyzím štípnutí?

11. 8. 2021

Tenhle černý až světle hnědý esenciální olej se získává z listů kajeputu střídavolistého, který má původ v australském Novém Jižním Walesu. Původní obyvatelé východní části Austrálie využívali tzv. čajové stromy v rámci tradiční medicíny a inhalací olejů z těchhle stromů léčili kašel a nachlazení. Na rány na pokožce zase přikládali listy a nakonec je využívali i k léčbě různých kožních onemocnění

Ve 20. letech 20. století publikoval výzkumník Arthur Penfold první zprávu, v níž stálo, že tea tree oil má antimikrobiální účinky, a to dokonce 11x silnější, než jaké má fenol, který se dlouho používal v nemocnicích.

bigstock-the-farmers-who-are-harvesting-372960589.jpg

sběr listů čajovníku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Je až neuvěřitelné, že 10 litrů tea tree oleje vzniká z celé jedné tuny listů!

V té době se začal olej průmyslově využívat, teprve po 2. světové válce jeho výroba poklesla, protože ho zastínil poprvé izolovaný a v medicíně použitelný penicilin. V 70. a 80. letech ale zažívaly přírodní produkty renesanci a od té doby má svět tea tree oil v povědomí. 

Co tea tree oil umí a proč ho mít doma?

Tea tree oil vás zaujme už na první očichání svou svěží kafrovou vůní. Vůbec není od věci mít ho doma pro případ, že by vám „bodla“ aromaterapie – tenhle éterický olejíček totiž dokáže neutralizovat pachy, čistí vzduch a navozuje pocit svěžesti. Zejména alergici ocení jeho dezinfekci, o níž se tea tree oil postará.

Pár kapek olejíčku můžete taky smíchat s pracím gelem. Prádlo, které později z pračky vyndáte, budete nejen vydezinfikované, ale především zbavené intenzivních nepříjemných pachů.

Do domácnosti tu máme ještě jeden tip, a to na snadný úklid. Smíchejte v rozprašovači 10 kapek tea tree oleje, 2 šálky horké vody a půl šálku octa. Pak se můžete pustit do úklidu, jen vynechte mramor a žulu – těm by dotek octa neprospěl.

To ale samozřejmě není všechno. Tea tree olej je ceněn především pro blahodárné účinky, které má na lidské zdraví, ovšem jen ředěný. Koncentrovaný by mohl vyvolat nežádoucí reakce. Co tedy tea tree oil dokáže?

  • Je skvělou první pomocí při štípnutí hmyzem a taky funguje jako repelent.
  • Podporuje přirozenou obranyschopnost a odolnost pokožky.
  • Ulevuje od svědění při ekzému, od akné a plísní. 
  • Zklidňuje pokožku po nadměrném slunění a při popálení.
  • Zabraňuje vzniku lupů.
  • Dezinfikuje drobné ranky a odřeniny.
  • Pomáhá při léčbě vaginální mykózy.
  • Eliminuje zápach z úst.
  • Zmírňuje otoky a krvácení dásní.

bigstock-close-up-of-castor-oil-tea-tr-318650617.jpg

tea tree oil
Zdroj: 
Bigstockphoto
Tea tree oil má mnoho pozitivních účinků a taky skvěle a svěže voní.

Vypěstovat si vlastní tea tree? Proč ne!

Dobrou zprávou je, že pokud máte volné slunné místo a v létě v noci nebudou klesat teploty pod 15 °C, můžete si klidně pěstovat vlastní kajeput! Na chladnější období je pak ale nanejvýš vhodné schovat do vnitřních prostor. 

V Austrálii ho tak trošku považují za plevel, který roste sám od sebe, u nás v mírném pásmu se mu ale tolik dařit nebude, především v zimě, protože není mrazuvzdorný. 

Obrázky:
306107011
372960589 ()

Použité zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tea_tree_oil
https://www.lekarna.cz/clanek/tea-tree-oil-a-jeho-ucinky/
https://australian-bodycare-cz.cz/blogs/guides/olej-tea-tree-k-cemu-se-olej-tea-tree-pouziva-gtt
https://www.vitalia.cz/clanky/tea-tree-oil-pouziti-od-akne-po-vsi/
https://www.prozeny.cz/clanek/univerzalni-lek-na-kozni-problemy-jak-pomaha-tea-tree-oil-63845 
https://www.biooo.cz/tea_tree_esencialni_olej_saloos-p-2470.html
https://www.salviaparadise.cz/herbar-rostlin-tea-tree-melaleuca-alternifolia-c-736_927.html  

Související články