Jste zde

Jasmín do parfémů i aromalampy. Pomáhá s bolestmi hlavy a působí jako afrodiziakum

jasmínové květy Zdroj: Bigstockphoto
Když se řekne jasmín, většina z nás si pravděpodobně vybaví takřka nezaměnitelnou vůni. Tu lidi využívají nejen v parfumerii, ale i v aromaterapii. Čeho vás dokáže zbavit a s čím byste si ho rozhodně neměli plést?

21. 11. 2021

Jasmíny jsou šplhavé nebo vzpřímené keře z čeledi olivovníkovitých. Mívají jednoduché nebo složené listy a bílé až žluté květy, vonné i nevonné. Jejich plody jsou bobule.

S jasmínem to není tak úplně jednoduché – po celém světě existuje asi 200 druhů. Daří se mu především v Africe, Asii, Tichomoří a Austrálii. V Evropě se setkáváme jen s jasmínem křovitým a ke všemu ho často zaměňujeme, u nás v Česku hlavně za pustoryl.

bigstock-green-chinese-tea-with-jasmine-426461960.jpg

jasmínový čaj
Zdroj: 
Bigstockphoto
Jasmín se často používá k ovonění čajů. Třeba čaje zeleného.

Kulturní symbol, kam se podíváte

Jasmín je pro své jedinečné vlastnosti lidmi vychvalován, uznáván, ba dokonce uctíván. Různé druhy jsou chápány jako národní květy – třeba na Filipínách, v Indonésii, Sýrii nebo Pákistánu. Na Jávě nesmí květy jasmínu chybět na svatbě a v hinduistické kultuře obecně se dává váženým hostům na krk náhrdelník z nich vyrobený. Šnůry s květy jasmínu neodmyslitelně patří taky na Havaj.

Základní kámen parfumerie

Snad žádná vůně není v literatuře tolik opěvovaná jako vůně jasmínu. Bývá charakterizována jako smyslná, smyslově bohatá, intenzivní, opojná, iluzivní, sladká, teplá, s tóny zelených listů nebo s ovocnými podtóny.

Extrakt z jasmínu je velmi ceněný a patří k nejdražším vonným olejům na světě. Získává se jen z některých odrůd. Výsledná vůně se liší nejen oblastí pěstování samotného jasmínu, ale i koncentrací výtažku.

bigstock-jasmine-essential-oil-and-fres-427260773.jpg

jasmínový olej
Zdroj: 
Bigstockphoto
Jasmín je součástí i nejslavnějších parfémů světa.

Společně s růžovou silicí považujeme vůni jasmínu za základní stavební kámen parfumerie. Jasmín najdeme v celé řadě těch nejdražších parfémů včetně Chanel No. 5. Často je i součástí klasických francouzských parfémů.

Vůně skvělá v aromaterapii i potravinách

Bez jasmínu by byla o dost chudší asijská medicína. Třeba Číňani ho využívají k léčbě bolestí hlavy, nespavosti a pro zmírnění bolesti zlomenin a poškozených kloubů. Na Borneu ho „ordinují“ proti žlučovým kamenům.

V Indii se čerstvé listy jasmínu používají při léčbě pohlavních chorob. Obecně se pak využívá léčivých účinků listů – ty se dají přikládat na pokožku při jakýchkoli kožních potížích, obklady jsou vhodné na unavené oči a odvar z listů nebo kořene se hodí při horečce.

U nás se setkáme s jasmínem (kromě parfémů) především v aromaterapii – když si doma „rozpálíte“ jasmín, navodíte si duševní pohodu, zbaví vás neklidu, úzkosti, bolestí hlavy a žaludku, případně i bolestí v krku. Pomáhá i při gynekologických potížích a otocích na pokožce a bude se vám díky němu lépe dýchat.

Obecně jasmín působí proti infekcím, zlepšuje krevní oběh, působí jako afrodiziakum, ulehčuje porod a tlumí menstruační bolesti.

Jasmín je pro svou vůni využíván taky k ovonění čajů, hlavně zelených, ale i černých, bílých a oolongů. Dělá se to tak především v Číně. V Asii se pak jasmínem aromatizují i některé dezerty, pečivo a rýže.

Použité zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Jasm%C3%ADn
  • https://www.yasminka.cz/cs/aromaterapie/etericke-oleje/vzacne-etericke-oleje/26-etericky-olej-bio-jasminum-officinale-5-ml.html
  • https://www.manutea.cz/herbar-bylina-jasmin