Jste zde

Citronová tráva: Nejen součást thajské kuchyně, ale i skvělý balzám na nervy

cibulky lemon grass Zdroj: www.bigstockphoto.com
Citronová tráva je nenahraditelná surovina v asijské kuchyni, přírodní repelent i účinná léčivka, která nevyžaduje příliš mnoho péče. Vypěstovat si ji můžete doma na okenním parapetu i na zahradě v přenosné nádobě.

29. 8. 2020

Voňavka citronová, též známá jako citronová tráva, citronela nebo lemon grass, je tropická tráva se zajímavou vůní i chutí, která je tradičně využívána zejména v thajské kuchyni. Skvěle se však uplatní i jako léčivá bylina!  

První pomoc při chřipce i nachlazení

Citronová tráva má velmi pozitivní vliv na trávení. Zbaví vás žaludečních potíží spojených s překyselením žaludku a doporučuje se při nechutenství, průjmu i nadýmání. Tlumí běžné příznaky chřipky a nachlazení, snižuje cholesterol, podporuje paměť i schopnost soustředit se. Spolu s ostatními bylinkami je balzámem na nervy a podle novodobých výzkumů ničí rakovinové buňky. 

bigstock-a-bottle-of-essential-oil-with-252747226.jpg

citronela
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Citronová tráva zpestří zeleninové saláty, doladí krevety i jiné mořské plody a polévce dodá jedinečnou chuť.

Jemné aroma a jedinečná chuť

Citronela je nezbytnou součástí asijské kuchyně. Pokrmům dodá citronové aroma i osvěžující a jemně pikantní chuť. Zcela ji však chybí kyselost, která je typická pro citron. Do pokrmů se přidává hlavně měkká spodní část výhonků a cibulek, tužší části citronely fungují jako koření nebo jako exotická ingredience do vývarů. 

bigstock-lemon-grass-stalk-on-wooden-wi-310731106.jpg

natrhaná citronová tráva
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Čaj ze sušené citronové trávy je skvělou první pomocí při bolesti hlavy a krku, při kašli i při vysoké horečce. 

 Citronela má však mnohem širší využití! Její silice jsou častou přísadou parfémů, solí do koupele i vonných tyčinek a svíček, které odpuzují komáry. 

Citronela miluje teplo

Citronová tráva se běžně vyskytuje v subtropických oblastech Asie, Ameriky, Afriky i Austrálie. Podobně jako ostatní bylinky si ji však můžete vypěstovat i doma v květináči na okenním parapetu nebo na zahradě a mít ji stále po ruce. 

bigstock-lemon-grass-plant-plantation-378970726.jpg

lemon grass
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Užijte si relaxační koupel. Citronela má zklidňující účinky a blahodárný vliv na mastnou pokožku i revma. 

Pěstování citronely v bytových podmínkách je velice snadné. Citronele vyhovuje dobře propustná hlinitopísčitá půda a velmi dobře snáší i ostré sluneční paprsky. Ideálním stanovištěm je proto okenní parapet situovaný na jih. V době vegetace je nutné rostlinu pravidelně zalévat a hnojit přírodními hnojivy.

Pokud se rostlinu rozhodnete pěstovat venku na zahradě, je vhodné zasadit ji do květináče, abyste ji na zimu mohli přenést do teplejší místnosti, kde bez problémů přečká kruté mrazy. Citronela totiž není mrazuvzdorná a dlouhodobé teploty pod nulou by vedly k jejímu úhynu! 

Zálivku citronele dopřejte bohatou, ale vždy vyčkejte až substrát zcela vyschne. Uchráníte ji tak před přemokřením a následným uhníváním kořenů. Zalévejte ji odstátou nebo dešťovou vodou a chraňte ji před průvanem.