Jste zde

Účinná pasta na čištění trouby ze 3 surovin: Teď už si na vás mastnota nepřijde!

čištění trouby Zdroj: Shutterstock
Čeká vás doma povánoční „rest“ v podobě nevyčištěné trouby? Ruku na srdce – čištění trouby patří mezi nejméně obvyklé činnosti. Většinou jde totiž o poměrně náročnou a zdlouhavou činnost, která nikoho z nás příliš nebaví. Jak si ji ulehčit?

12. 1. 2024

Zkuste to s pomocí účinné domácí pasty na čištění trouby, která dokáže v domácnosti zázraky. Připravíte ji ze tří surovin, které máte doma běžně ve spíži, a uplatnění najde nejen při očistě trouby, ale taky třeba při údržbě mikrovlnky, nerezového dřezu nebo jiných mastných a znečištěných kuchyňských ploch.

Připravte si základní suroviny

Na výrobu účinné pasty, která odstraní z trouby zapečené nečistoty, mastnotu i zbytky připálených jídel, budete potřebovat jenom jedlou sodu, obyčejný kvasný ocet a pár kapek běžného jaru nebo jiného čističe, který používáte na mytí nádobí. 

Pak už si jen stačí připravit menší misku, ve které výše uvedené ingredience (v poměru „od oka“) smícháte, lžíci a vlhký hadřík. Jednotlivé suroviny důkladně promíchejte a vytvořte jemnou kašičku, kterou nanesete na vnitřní části trouby. Tady ji necháte zhruba 15 minut působit. 

shutterstock_2298489245.jpg

rošty z trouby
Zdroj: 
Shutterstock
Rošty můžete dočistit v myčce. A pokud se nevejdou, pak ve vaně s horkou vodou.

Náš tip: Při nanášení se vyhněte tepelným spirálám. Těm by pasta ze sody a octa neudělala ani trochu dobře. 

Po čtvrthodince pastu setřete vlhkým hadříkem. Pokud na útrobách trouby stále pozorujete nevzhledné mapy nebo fleky, můžete zkusit troubu maličko nahřát (cca na 150 stupňů Celsia), nechat ji mírně vychladnout a poté zmíněná místa dočistit vlhkým hadříkem namočeným ve vlažné vodě s octem. 

Mohlo by vás zajímat: Jak ušetřit při pečení v troubě: Vsaďte na sklo a zbytkové teplo

Jak na znečištěné rošty?

Pokud se vám výše uvedeným způsobem nepodařilo dočistit rošty, jednoduše je z trouby vyndejte a šoupněte do myčky. Pokud myčku nemáte nebo se do ní rošty z trouby nevejdou, zkuste následující trik.

Pro dodatečné čištění roštů je namočte do vany s horkou vodou a přidejte k nim tablety do myčky (klidně ty, které si vyrobíte doma). Nechte je působit přes noc, poté setřete vlhkým hadříkem (opět můžete přidat trochu jedlé sody nebo octa) a dobře opláchněte.

Vyzkoušejte i další postupy: Jak vyčistit troubu: Na sklo zkuste kypřicí prášek. Pomůže i obyčejný ocet

Zkuste i další triky

Až se vám příště trouba připomene s další údržbou, můžete vyzkoušet i další „eko“ triky, které jsou často mnohem účinnější než běžně kupované chemické prostředky z obchodu. A protože jde taky o ekonomicky výhodnější variantu, ve finále „zabijete“ rovnou dvě mouchy jednou ranou.

S odstraněním mastnoty a připálenin může pomoci i obyčejný citron. Připravte si zapékací misku, do které nalijete zhruba jednu sklenici obyčejné vody. Do ní vymačkejte šťávu z jednoho většího citronu (slupky nevyhazujte, můžou se vám hodit) a takto připravený roztok vložte do trouby.

Troubu zapněte na 160 °C a udržujte v provozu min. 15 minut. Po vypnutí trouby nechte páru z citronové šťávy dostatečně pracovat – uvolní mastnotu i drobné připáleniny. Nakonec troubu otevřete a povrch setřete houbičkou namočenou v octu, případně na ni aplikujte domácí čisticí pastu, kterou jste si připravili podle návodu výše.

Praktický tip závěrem: Na sklo trouby můžete použít prášek do pečiva. Ten smíchejte s vlažnou vodou tak, aby vám vznikla hustá kašička, kterou sklo potřete. Nechte alespoň 30 minut působit, poté sklo pomocí houbičky setřete a doleštěte. Nakonec opláchněte čistou vodou, případně použijte leštěnku na sklo. 

Použité zdroje:

  • https://www.mall.cz/jak-vycistit-troubu
  • https://www.mora.cz/rada/jak-vycistit-troubu/
  • https://primanapady.cz/clanek-28675-jak-si-udelat-domaci-zazracnou-pastu-na-cisteni-trouby
  • https://citymagazine.si/cs/uzasna-domaci-pasta-na-cisteni-trouby-ktera-odstrani-i-odolne-fleky-video/