Jste zde

Geniální nápady, jak využít tablety do myčky: Vyčistí záchod, porcelán i sporák

otevřená myčka Zdroj: Bigstockphoto
Moderní spotřebiče nám ulehčují život v mnoha ohledech. Kdybychom našim prapředkům kdysi vyprávěli, že bude existovat pomocník, který za ně umyje hromady nádobí nebo vysaje a vytře celý dům, asi by si jen nevěřícně klepali na čelo.

23. 4. 2021

Naštěstí můžeme dnes využívat celou řadu pomocníků, kteří šetří nejen čas, finanční prostředky, ale zejména energii. Jedním z nich je i myčka nádobí. Věděli jste, že tablety, které vkládáte do jejích útrob, najdou v domácnosti široké spektrum uplatnění? Tady je pár tipů!

Trouba vás už nebude rozčilovat

Jednou z nejméně oblíbených činností je nepochybně čištění trouby. Všudypřítomná mastnota a odolné připáleniny nám dají občas pekelně zabrat. Naštěstí existuje praktický trik, díky kterému zvládnete troubu vycídit i bez zbytečné námahy. 

Hlavní roli tady hrají právě zmíněné tablety do myčky, které stačí nadrtit (nebo vylít – u gelových kapslí) do vody, přidat k nim trochu čisticího prostředku, na který jste běžně zvyklí a vzniklou kašičku nanést na znečištěná místa v troubě. Nechte působit přes noc a ráno důkladně opláchněte. Po připáleninách a mastnotě by nemělo být ani památky.

bigstock-a-hand-holding-a-dish-washing-410750806.jpg

tableta do myčky v ruce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Tabletku do myčky můžete rozpustit a koncentrovaným roztokem si pomoci při mytí opravdu velmi připáleného nádobí.

Drátěnku už nebudete potřebovat

Povedlo se vám v pekáči nebo zapékací míse připéct část nedělního obědu? Pokud už dopředu víte, že si s takhle odolným znečištěním myčka neporadí, nalijte do mísy nebo pekáče nadrcenou tabletu smísenou s horkou vodou a nechte opět působit přes noc. Ráno vylijte a přidejte k ostatnímu nádobí v myčce.

Čisté prádlo i pračka

Tableta do myčky najde uplatnění taky při odstraňování skvrn ze zapraného oblečení. Obarvené prádlo namočte do kbelíku s horkou vodou, ve které jste nechali rozpustit 1-2 tablety do myčky.

Poté opláchněte, nebo vyperte. A když už jste se do toho praní pustili, můžete se zároveň vrhnout i na čištění pračky. Stačí vhodit 2 tablety do bubnu a zapnout ji na dlouhý program. Pračku tablety vyčistí a provoní.

bigstock-dishwasher-tablet-dishwasher-408610571.jpg

tableta do myčky v myčce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Tableta do myčky je všestranný pomocník, který vám pomůže i třeba při praní prádla.

Čisté a voňavé WC

Ať děláte, co děláte, pořád se vám nedaří vycídit mísu toalety k naprosté spokojenosti? Pokud nepomáhají prostředky běžně koupené v drogeriích a obchodech, zkuste trik s tabletou do myčky. Večer ji hoďte do mísy a ráno spláchněte. Voňavá a nablýskaná keramika na sebe nenechá dlouho čekat.

Přečtěte si taky: Úklid toalety bez chemie: Zapojte ocet, sodu nebo dětský olejíček

Konečné čisté hořáky a skoro bez námahy

O tom, jak vyčistit sporák, jsme se zmínili v jednom z dřívějších článků. Pokud vás při čištění překvapí špinavé hořáky, se kterými si jen tak neporadíte, neházejte flintu do žita. Hořáky opatrně vyjměte, ponořte je do horké vody, ve které jste rozpustili tabletu do myčky a nechte přes noc působit. Ráno budou hořáky zase jako nové.

Už žádné mastné montérky a utěrky

Poslední tip využijete při praní mastných utěrek nebo montérek od oleje, či dalších odolných nečistot, se kterými si pračka často nezvládne poradit. Abyste se vyhnuli zdlouhavému namáčení nebo agresivní chemii, zkuste do další várky na praní hodit k běžnému pracímu prášku dvě tablety do myčky a pračku zapněte na dlouhý program. Po skvrnách by neměly být ani památky.