Jste zde

Jak vyčistit troubu: Na sklo zkuste kypřicí prášek. Pomůže i obyčejný ocet

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Nesnášíte čištění trouby, ale čas od času se k téhle nepopulární činnosti musíte dokopat? Už nevíte, co vyzkoušet, protože všechny ty speciální přípravky jako by fungovaly možná tak v jiném vesmíru? Víme, jak se špínou konečně zatočit!

6. 3. 2020

A aby to bylo ještě o něco příjemnější, při postupu podle našich návodů budete potřebovat jen to, co jistě máte běžně doma – tedy citrón, jedlou sodu, ocet nebo prášek do pečiva. Jak tedy mít znovu troubu jako novou?

Čištění octem a pastou z jedlé sody

Jednoduše si vyrobte čisticí prostředek smícháním jedlé sody a citrónové šťávy a vytvořte pastu, která se vám bude snadno roztírat. Hadříkem nebo starým kartáčkem na zuby ji potom naneste na plochy trouby a čistěte, dejte jen pozor na topná tělesa. Po vyčištění troubu 12 hodin nepoužívejte, nechte v ní pastu působit. Mastnota nebude mít šanci. 

Na čistění trouby není třeba kupovat speciální přípravky - vystačíte si s tím, co máte doma.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Až odbije dvanáctá hodina, kdy bude vaše trouba odpočívat, vezměte si ještě ocet, vlijte ho do rozprašovače a troubu s ním vystříkejte. Nelekejte se, až začne směs sody a octa pěnit. Nečistoty, které v troubě snad ještě zbyly, setřete vlhkým hadrem nebo plastovou špachtličkou. 

Vyzkoušejte vodu s citrónem

Čerstvé připáleniny a mastnoty neodolají ani troše horké vody v kombinaci s citrónovou šťávou. Použít můžete i dužinu nebo citrónový koncentrát. Směs dejte do zapékací misky, předehřejte troubu ideálně na 160 °C a misku do ní vložte. Nechte ji takto asi čtvrt hodiny odpařovat, po vypnutí troubu ale hned neotevírejte – nechte páru, aby rozpustila co nejvíc mastnoty. Až trouba úplně vychladne, vyndejte misku, otřete troubu hadříkem a bude hotovo.

Jedlá soda, ocet, citron... to vše jsou super pomocníci pro vyčistění vaší trouby...Zdroj: www.bigstockphoto.com

Na sklo pomáhá kypřicí prášek

Špinavé a mastné sklo už taky nemusí být ve vaší domácnosti problém. Stačí mít kypřicí prášek. Smíchejte ho v misce s vlažnou vodou a vytvořte tak hustou kaši. Hadříkem ji naneste na sklo, rozetřete a nechte působit 30-60 minut. Sklo potom otřete vlhkým hadříkem a nakonec ho osušte. 

Mít čistou troubu není fantasy

Vidíte? K vyčištění trouby nemusíte kupovat speciální přípravky a dokonce vás to ani nemusí stát spoustu sil. Stačí znát jednoduché vychytávky, které si poradí i se skvrnami těch nejtěžších kalibrů. Prostředky, kterými se dají tyto skvrny vyčistit, máte navíc určitě doma. Tak směle do toho!