Jste zde

Domácí tablety do myčky: Vyrobíte je za pár minut a s minimem surovin!

kapsle do myčky Zdroj: Bigstockphoto
Ušetřete při mytí nádobí v myčce ještě mnohem víc a pusťte se spolu s námi do výroby velmi účinných tablet do myčky. Vyjdou vás na pár korun a nepředstavují riziko pro vaše zdraví ani pro životní prostředí.

30. 1. 2022

Myčka na nádobí je obrovským pomocníkem v celé řadě domácností. Ušetří spoustu času a při správném používání i velké množství vody. Čas od času je však nutné investovat do prostředků, které nádobí pomáhají vyčistit. Ať už do soli, leštidla nebo do mycích tablet, popřípadě kapslí, které jsou obvykle dražší než klasický prostředek na mytí nádobí. Pojďte si s námi vyrobit tablety do myčky, které vás vyjdou na pár korun

bigstock-put-the-tablets-in-the-fully-l-406441664.jpg

tableta do myčky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Kupované tablety do myčky jsou mnohdy předražené a plné nebezpečné chemie, která může mít negativní vliv na životní prostředí i vaše zdraví. 

Tablety do myčky nejsou všemocné! 

Tablety do myčky zbaví vaše nádobí odolné mastnoty, zaschlých zbytků jídla i tmavých skvrn od kávy či černého čaje. Nejsou však všemocné! Dokonale čistého nádobí nikdy nedocílíte v případě, že je vaše myčka přeplněná, špatně poskládaná nebo špinavá. Čas od času proto také věnujte myčce důkladnou péči. Jak na to, se dozvíte zde. 

Domácí tablety do myčky jsou ekologické, a přesto velmi účinné

Výroba tablet do myčky je velmi jednoduchá, nezabere moc času a potřebovat budete jen pár surovin, které máte běžně doma.

Co potřebujete: 100 gramů jedlé sody, 100 gramů práškové sody, 50 gramů kyseliny citronové, 50 gramů kuchyňské soli 

bigstock-colorful-dishwasher-detergent-368096953.jpg

otevřená myčka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Domácí tablety do myčky vyčistí špinavé nádobí i bez agresivní chemie. 

Jak na to: Do misky nasypte jedlou i práškovou sodu, kyselinu citronovou a kuchyňskou sůl. Vše důkladně promíchejte a jemně poprašte vodou v rozprašovači. Jakmile začne směs držet pohromadě, natlačte ji do tvořítek na led a důkladně ji upěchujte. Směs nechte ve formičkách několik hodin důkladně proschnout!

Zcela suché tablety vyklepněte a uchovávejte je ve vzduchotěsné dóze, aby nezvlhly

Tip: Ke směsi přidejte i pár kapek přírodního esenciálního oleje. Eliminuje zápach a vaši myčku příjemně provoní. 

K tabletě, kterou umístěte do dávkovače na vnitřní straně myčky, přidejte ještě 1-2 kapky klasického mycího prostředku, a normálně spusťte program. S běžně zašpiněným nádobím si bez problémů poradí! I přesto však doporučujeme nádobí před vložením do myčky opláchnout, abyste mimo jiné snížili i zanesení odtokového filtru. 

Prášku do myčky si nedělejte zbytečné zásoby

Pokud se vám nechce tvořit jednotlivé tablety, stačí smíchat všechny sypké suroviny a směs uzavřít do zavařovací sklenice se šroubovacím víčkem, která dobře těsní. Do dávkovače pak obvykle stačí jedna polévková lžíce tohoto prášku. 

bigstock-woman-pour-powder-or-put-table-408610481.jpg

tableta a prášek do myčky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Prášek do myčky nádobí lze vyrobit velice rychle. Jeho nevýhodou je však fakt, že i v uzavřené nádobě velmi rychle pohltí vlhkost a ztvrdne. 

Zdroje:

  • https://www.selfiehome.cz/2020/01/domaci-vyroba-tablet-do-mycky/
  • https://www.econea.cz/blog/jak-na-ekologicke-myti-nadobi/
  • http://www.mamavize.cz/mamablog/177-domaci-tablety-do-mycky-recept
  • https://mamadodeste.cz/recept-na-domaci-ekologicky-prasek-tablety-do-mycky-na-nadobi/
  • https://www.prozeny.cz/clanek/tablety-do-mycky-za-par-korun-aneb-4-tipy-na-levne-domaci-cistici-prostredky-37328