Jste zde

Horkovzdušná fritéza: Řešení, když chcete smažit a zároveň jíst zdravěji

horkovzdušná fritéza s jídlem Zdroj: Shutterstock
Smažený pokrm nemusí být nutně nezdravý a plný tuku. S horkovzdušnou fritézou připravíte chutné a zdravé jídlo pouze s minimem oleje nebo zcela bez něj.

14. 4. 2024

Horkovzdušná fritéza je inovativní domácí spotřebič, který je ideální pro zdravé vaření. Umožní připravit lahodný pokrm bez vysoce kalorického tuku, nepříjemného zápachu a karcinogenních látek, které mají negativní vliv na vaše zdraví! 

shutterstock_1746032948.jpg

vnitřek horkovzdušné fritézy
Zdroj: 
Shutterstock
Při přípravě pokrmu v horkovzdušné fritéze je využíván horký vzduch, nikoliv velké množství rozpáleného a mnohdy přepáleného oleje.

Smažený pokrm do sebe nenasákne velké množství tuku

Horkovzdušná fritéze je moderní obdoba klasické fritézy. Při přípravě pokrmu je však využíván pouze horký vzduch, popřípadě jen malé množství tuku. Zcela bez výčitek si tak můžete dopřát křupavé hranolky, smažený sýr, šťavnatý řízek i jiné smažené pokrmy.

shutterstock_1742997860.jpg

bůček v horkovzdušné fritéze
Zdroj: 
Shutterstock
Potraviny připravené v horkovzdušné fritéze mají mnohonásobně nižší obsah tuku a kalorií. Ovšem pozor! Bůček zůstane pořád bůčkem! 

Nevýhodou smažení v horkovzdušné fritéze však může být trochu odlišná chuť a struktura

Tip: Pokud chcete, aby měl pokrm typickou chuť smaženého, postříkejte ho před smažením trochou oleje. 

Ušetří čas i peníze

Smažení v horkovzdušné troubě je rovnoměrné a rychlé. Přístroj se velmi rychle zahřívá a připravovaný pokrm zvládne připravit mnohem rychleji než klasická fritéza, což vede nejen k úspoře vašeho času, ale i energie. 

Počáteční investice do dražšího spotřebiče se vám tak velmi brzy vrátí nejen v podobě nižších účtů, ale i v nižších nákladech na provoz, neboť ke smažení nepotřebujete litry oleje. 

Mnohdy multifunkční 

Horkovzdušná fritéza je všestranný spotřebič, se kterým připravíte bez typického zápachu přepáleného oleje a prskání všechny typy smažených pokrmů. Mnohdy však zastane práci i za jiné spotřebiče. 

Moderní horkovzdušné fritézy disponují celou řadou programů, které vám umožní nejen smažení, ale také sušení ovoce, dušení, grilování, rozmrazování a pečení nejrůznějších moučníků i dezertů. Chce to jen vychytat teplotu a čas pečení.

shutterstock_2221798555.jpg

koláč v horkovzdušné fritéze
Zdroj: 
Shutterstock
V horkovzdušné fritéze můžete připravit nejen smažené pokrmy, ale také muffiny, kynuté buchty nebo třeba plněné koláče.  

Snadno se obsluhují 

Fritézy jsou bezpečné a snadné na provoz i údržbu. Přednastavené programy a intuitivní ovládací prvky vám pomohou nastavit správnou teplotu i čas.  Fritéza se sama automaticky vypne, jakmile dosáhne nastaveného času, a nehrozí žádné opaření rozpáleným olejem. Nemusíte řešit kam s použitým olejem a vyjímatelné části můžete v klidu vložit do myčky na nádobí

Tip: Při koupi horkovzdušné fritézy sledujte nejen výkon, dostupné funkce a programy, ale také kapacitu varného koše. 

Zdroje:

  • https://www.vlasta.cz/recepty/peceni-horkovzdusna-friteza-babovka-kolac/
  • https://horkovzdusnerecepty.cz/2023/06/09/nejcastejsi-dotazy-horkovzdusna-friteza-faq/#Jake_jsou_vyhody_horkovzdusne_fritezy
  • https://www.prozeny.cz/clanek/recepty-lehke-zdrave-vse-o-horkovzdusnych-fritezach-tipy-a-triky-93514
  • https://magazindoma.cz/tipy-a-triky/785-vyhody-a-nevyhody-horkovzdusne-fritezy-nekolik-duvodu-proc-si-ji-prat-od-jeziska
  • https://www.klarstein.cz/special/pruvodce-horkovzdusnych-fritez/
  • https://allegro.cz/clanek/horkovzdusna-friteza-bez-oleje-jak-funguje-a-jakou-vybrat-O3Enny73vu0
  • https://www.spotrebitelskytest.cz/magazin/vyhody-horkovzdusne-fritezy