Jste zde

Tyrkysová barva v bytě: Barva klidu, štěstí a bohatství osvěží i vaše bydlení

tyrkysová sedačka Zdroj: Bigstockphoto
Tyrkysová byla barvou roku 2018, co se interiérového designu týkalo. To ale vůbec nevadí, krásná je i v tomhle roce a vaše bydlení neuvěřitelně zklidní a osvěží. Co všechno s sebou přináší, jak s ní pracovat a s čím ji kombinovat?

29. 1. 2022

Tyrkysová v sobě kombinuje všechny blahodárné účinky modré a zelené na lidské emoce. Jestli se vám tahle barva líbí, ale báli jste se jí dát prostor v interiéru, hoďte obavy za hlavu a zjistěte, jak by vašemu bydlení a koneckonců i vám mohla prospět. Ať už žijete na chaloupce u lesa, nebo v ultramoderním bytě v centru Prahy, vždycky se najde cesta, jak z tyrkysové vytěžit maximum.

Co od tyrkysové barvy v bytě čekat?

Jestli se vám při představě téhle barvy vybaví letní pohoda u moře, jednoznačně vám doma prospěje. Navodí totiž klid a pomůže vám s uvolněním. A kde jinde by z vás měl opadnout stres z práce a celého světa, když ne právě doma? 

bigstock-cozy-bedroom-in-modern-design-114217715.jpg

tyrkysová barva v ložnici
Zdroj: 
Bigstockphoto
Tyrkysová v ložnici zklidňuje. Jen to sní nepřehánějte.

Podle starého čínského učení feng shui přináší tyrkysová barva do domu kromě klidu i štěstí a bohatství. Proto byste ji měli „zasadit“ spíš do jihovýchodní části domu nebo bytu, kterou učení označuje právě za sektor hojnosti a bohatství. 

Jak k sobě domů tyrkysovou propašovat?

Tyrkysová barva se hodí do malých i větších místností. Její světlý odstín dokáže prostor opticky zvětšit. V tmavších odstínech zase působí tepleji, takže se nemusíte bát, že by se vaše bydlení proměnilo v ledové království. 

Tahle barva se hodí ke skandinávskému stylu bydlení, ale i ke glamour stylu, vintage, provensálskému nebo industriálnímu stylu. Pokud nemáte interiér nijak striktně vyhraněný, nebojte se. I tak vás může tyrkysová těšit.

bigstock-interior-design-of-modern-sunn-411899161.jpg

tyrkysové židle
Zdroj: 
Bigstockphoto
Tyrkysová patří mezi teplé barvy a bát se jí nemusíte ani v kuchyni.

Je samozřejmě ideální brát ji až jako druhou nebo doplňkovou barvu. Nikdy neuděláte chybu, když ji budete kombinovat s neutrální bílou nebo černou, ale pěkně a živě působí taky vedle žluté.

Pokud si doma chcete navodit tu pravou atmosféru dálek, můžete k tyrkysové přidat i červenou. Doporučujeme to ale pořádně zvážit, abyste nebyli výsledkem oslepeni. Doslova.

Jestli si hned netroufáte na tyrkysovou výmalbu, začněte třeba doplňky. Může jít o koberec pod konferenční stolek nebo povlečení v ložnici a pár drobností k tomu. 

Tyrkysová barva v místnostech

Tyrkysová barva se hodí do všech místností. V koupelně si bude rozumět s aspektem vody, který k ní bez diskuze patří, v ložnici na vás pustí svoje relaxační účinky, v obýváku navodí dobrou náladu, v dětském pokoji zklidní nadmíru aktivní děti.

V domácí pracovně podpoří soustředění a produktivitu. Jediná místnost, kde si na ni musíte dát pozor, je kuchyně, kam se hodí spíš vyloženě teplé barvy. I tak tu ale můžete tyrkysové dát prostor, ideálně ve formě drobných doplňků.

Použité zdroje:

  • https://bydleni.instory.cz/1261-letosnim-barevnym-hitem-v-bydleni-jsou-tyrkysove-odstiny.html
  • https://www.prozeny.cz/clanek/neokoukana-barva-do-bytu-tyrkysova-osvezi-a-uklidni-40715
  • https://www.westwing.cz/inspiration/interierove-napady/barvy-do-interieru/tyrkysova-barva-do-pokoje/
  • https://www.eranabytek.cz/article/cs/tyrkysova-barva