Jste zde

Modrá je dobrá. I v interiéru. Zklidňuje a opticky zvětšuje prostory

Zdroj: www.bigstockphoto.com

Co si vybavíte, když se zahledíte na modrou barvu? Nekonečné dálky, slunečnou oblohu, chladný led, hlubokou vodu? A možná i všechno z toho. Modrá barva pomáhá s relaxací a prý dokonce i zpomaluje tep. Do kterých místností se tedy hodí?

16. 1. 2020

Modrou barvu si člověk nejčastěji asociuje s vodou, vodní plochou, mořem, oceánem.  A pak také s oblohou, s dálkou, s velkým prostorem. Není tedy divu, že modrá barva nachází uplatnění v menších místnostech, které má opticky zvětšit. Pamatujte ale, že musí jít o modrou v určitém odstínu a sytosti. Příliš tmavá modrá, případně modrá s příměsí šedi na vás bude naopak z okolních stěn padat.

Modrá dokáže opticky zvětšit místnost. Pozor ale na odstín, ve kterém je přimísená šedivá. Ten se do malých místností naopak nehodí vůbec.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Modrá je dobrá – na strop, ale ne na podlahu

Pokud máte místnost s nízkým stropem, použijte světle modrou barvu právě na strop – opticky ho zvedne. Nikdy ale modrou barvu nepoužívejte na podlahu – tvrdí se, že lidem modrá (a zejména zelenomodrá) barva na podlaze evokuje chlad, studenou vodu, někdy i prochladlou pokožku a nemívají z ní dobré pocity.

Když máte malý byt: jak ho zařídit a vytěžit z něj maximum?

Modrá barva je ideální do místností, které mají sloužit k odpočinku – tedy do ložnic a do odpočinkových zón dětských pokojíků. Říká se, že pobyt v modré místnosti zklidní dech, zpomalí tep a dokonce prý i nepatrně sníží krevní tlak!

Do kuchyně je prý nejlepší oranžová barva, která zvyšuje chuť k jídlu. V tomto případě ale skvěle vypadá i modrá.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Modrá pomáhá při soustředění

Kromě toho je modrá barva barvou vážnosti, klidu a soustředění. Uplatnění by tedy měla najít i v pracovních koutech, studovnách, v místech, kde se potřebujete soustředit. A vlastně třeba i v pokojích příliš aktivních dětí, které dokáže lehce zklidnit.

Modrá barva má také jen velmi nízkou světelnou odraznost. Perfektně tedy funguje i jako „neutralizační“ prvek v místnostech, do kterých příliš svítí slunce. To je také jediné místo, kde je možné modrou barvu odpustit na podlaze.

Modrá barva nepatří na podlahu - v mnoha lidech totiž evokuje chlad, led, studenou vodu - a tedy i nepříjemné pocity. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Modrá dokáže zklidnit, navodit pocit pohody - perfektně se tedy hodí do koupelny. Pozor ale na to, ať ve vás nevyvolává pocity chladu!Zdroj: www.bigstockphoto.com