Jste zde

Industriální styl bydlení: Chce to plechy, světlo a beton!

industriální ložnice s velkou prosklenou stěnou Zdroj: Bigstockphoto
Zařizujete si byt a toužíte po něčem netradičním a originálním? Zkuste si zařídit byt v industriálním stylu. Styl, který na vás dýchne atmosféru továren, získává na stále větší oblibě. Prozkoumejte tento drsný na první pohled neútulný a zchátralý styl.

4. 12. 2022

Industriální styl je nevšední styl bydlení. Jste-li spíše romantici a máte-li rádi buclaté polštářky a jemné pastelové barvy, pak raději na tento styl zapomeňte. Svou inspiraci čerpá v prostředí továrních hal a jiných průmyslových prostorech.

Industriální styl je vhodný spíše pro mladé a pány. Hodí se do větších prostor. Zbourání zbytečných příček a zdí dá vzniknout jednomu multifunkčnímu prostoru. Oddělené bývají většinou jen koupelna a ložnice. Ideální je prostor s dostatkem oken a ideálně s vysokými stropy.

Vhodné jsou například byty, které jsou přímo vestavěny do budov, které dříve sloužily průmyslu, a pro které jsou typická obrovská tovární okna, která propustí hodně denního světla.

Industriální styl je charakterizován přiznanými materiály. Všude přítomný beton, ocel, hrubé neopracované zdi, odkryté cihly a kameny nejsou nic výjimečného. Ba naopak!

Zavřete oči a představte si šatny strojírenských podniků

U nás tento styl bydlení získává teprve na oblibě, nicméně setkat se s ním můžete. Typickým příkladem mohou být kavárny, restaurace či bary, které mimo jiné využívají odolnost a bytelnost nábytku, který je pro tento styl typický.

Přemíru nábytku a dekorativní skříňky či křesílka však nehledejte. Na nábytek je industriální styl poměrně strohý. Nejtypičtější kombinací je kombinace studeného kovu a teplého dřeva. Kovové skříňky, plechový stůl, židle a otevřené kovové police můžete doplnit dřevěným nábytkem, který je mnohdy masivní a z hrubě opracovaného dřeva.

Myslete však na to, že nábytek a veškeré zařízení, které zvolíte, by mělo vypadat, jako by už za sebou nějaká ta léta mělo. I výrobci k výrobě nábytku často volí staré a mnohdy už dříve použité dřevo, kovové součástky ze starých průmyslových strojů či starší prkna a palety. Nehledejte dokonalost, každý kus je ve své nedokonalosti originální! Sedací soupravu volte koženou nebo v tmavé barvě.

Využijte součástky starých zemědělských strojů

U industriálního stylu nehledejte jemné barvy a přemíru doplňků. Možná právě díky tomu na mnohé z nás působí stroze, drsně a neútulně. Záclon, závěsů, polštářků a jiných doplňků, které interiér pomohou zútulnit, se však vzdát zcela nemusíte. V menší míře a tmavších barvách neuškodí. Vhodným prostředkem k zastínění však mohou být i posuvné panely či rolety.

Pestré barvy nehledejte. Typická je černá, šedá, či bílá barva. Zeď odkrytá na oranžové cihly může být jedinou barvou v interiéru. Nicméně zapojit můžete i tmavě červenou, vínovou nebo tmavě modrou. Skvělým designovým oživením mohou být doplňky ve žluté barvě.

Industriální styl vidí doplňky někde jinde. Odkrytý radiátor, vodovodní trubky a odkrytá elektroinstalace, jsou teprve to pravé ořechové. Na zdech by se měly objevit nápisy, plechové cedule a velké nástěnného hodiny, které by měly být dominantou každé místnosti. Dále je pro tento styl důležitý dostatek světel, samozřejmě stylových!

Centrální stropní svítidlo tak doplňte kovovými lampami, svítidly vyrobených například z trubek nebo jednoduše nechte ze stropu viset retro žárovky. Jako dekoraci můžete použít i staré kusy z továren, součástky ze zemědělských strojů, stylové květináče či přepravky na víno a tlusté svíčky. Vkusnou dekorací mohou být i dekorace z betonu.

Toužíte-li po koberci, pak volte hladký s krátkým chlupem. Originálním oživením může být i hovězí kůže umístěná u postele nebo pod obývacím stolkem.

Zdroje:

  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/co-je-industrialni-styl-bydleni-a-proc-bychom-to-s-nim-nemeli-za-kazdou-cenu-prehanet-30416.html
  • https://ceskykutil.cz/clanek-218082-cim-je-zajimavy-industrialni-styl-bydleni
  • https://www.trachea.cz/cz/blog/bydleni-industrialni-styl
  • https://www.westwing.cz/inspiration/interierove-napady/styly-bydleni/industrialni-styl-bydleni/
  • https://www.jamall.cz/novinky/industrial-design
  • https://modo.cz/bydleni-v-industrialnim-stylu/