Jste zde

Smrkový sirup: Pomůže při nachlazení, ale i proti stresu

smrkový sirup s dřevěnou lžící Zdroj: Bigstockphoto
Využijte léčivou sílu mladých smrkových výhonků a připravte si z nich nevšední sirup, lahodný čaj, mazání proti bolesti nebo koupel, která vás uklidní a navodí klidný spánek. Víme, jak na to!

28. 3. 2021

Trápí vás kašel nebo stres? Vyrazte s námi do lesa a nasbírejte si mladé smrkové výhonky, jejichž účinky znali a využívali už naši předci! Jsou nabité vitamíny, minerály a dalšími cennými látkami. 

bigstock-the-sprouting-branch-is-very-l-397279574.jpg

mladé smrkové výhonky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Stejně jako mladé smrkové výhonky, můžete využít i rašící větvičky jedle, borovice nebo modřínu. 

Přírodní pomocník v boji s nachlazením i se stresem 

Mladé jarní výhonky mají obrovskou léčivou sílu. Fungují jako prevence i jako lék na mnoho neduhů. Posilují imunitu, tiší bolesti svalů, kloubů i končetin a zmírňují příznaky nachlazení. Uvolňují dýchací cesty, tlumí kašel a usnadňují vykašlávání. 

Květen je ideální pro sběr smrkových výhonků

Mladé smrkové výhonky, které snadno poznáte podle jasně zelené barvy, sbírejte během května a začátkem června. Vždy však do délky 5 centimetrů a na čistém místě. Daleko od města, silnic a železnic, mimo průmyslové objekty i pole, která se hnojí. Výhonky zaštipujte opatrně rukama a vždy je sbírejte z vícero stromů.

Na jejich sběr vyražte s plátěnou taškou nebo proutěným košíkem, aby se výhonky nezapařily. 

Zdravý a chutný sirup, který si zamilují i děti

Sirup ze smrkových výhonků, který si připravíte pouze ze tří surovin, je velmi jednoduchý a má příjemnou chuť i vůni. Preventivně můžete užívat 1 polévkovou lžíci denně. Při onemocnění můžete dávku až trojnásobně zvýšit. 

bigstock-spruce-tips-in-glass-on-wood-t-367099942.jpg

smrkové výhonky ve sklenici
Zdroj: 
Bigstockphoto
Mladé smrkové výhonky obsahují vysoké množství vitamínu C, který pomáhá budovat imunitu. 

Co potřebujete: smrkové mladé výhonky, třtinový cukr, citron 

Jak na to: Opláchnuté a osušené smrkové výhonky vrstvěte spolu s cukrem a plátky citronu do čistých sklenic, které lze uzavřít. Jednotlivé vrstvy střídejte. Vždy však dbejte na to, aby vrstvy byly stejně vysoké a aby poslední vrstva byla tvořena cukrem.

Sklenici uzavřete a umístěte ji na slunné místo. Zhruba za 2-3 týdny směs přeceďte přes velmi jemné sítko do čistých sklenic. Sirup uchovávejte v chladu. 

Tip: Sirup ze smrkových výhonků můžete doplnit i o květy pampelišek, sedmikrásek nebo o jitrocelové listy. Sirup obohatíte o další cenné látky. 

Čaj ze smrkových výhonků posiluje organismus

Čaj ze smrkových výhonků oceníte zejména při nachlazení a při dýchacích potížích. Pomůže však i v boji proti stresu a při nervozitě

Smrkové výhonky postačí pouze opláchnout, nastříhat na menší kousky, zalít horkou vodou a nechat 15 minut louhovat. Čaj můžete osladit medem. 

bigstock-preparation-of-homemade-syrup-366116131.jpg

sirup ze smrkových výhonků
Zdroj: 
Bigstockphoto
Smrkové výhonky můžete zpracovat ihned nebo si je můžete šetrně usušit. 

Dopřejte si relaxaci

Koupel ze smrkových výhonků si dopřejte v rámci rekonvalescence po nemoci nebo po náročném dni. Celkově vás uklidní, odbourá stres a ukolébá vás ke spánku. Zmírní bolest svalů i kloubů. 

Zhruba 3 hrsti smrkových výhonků zalijte 3 litry vroucí vody a nechte je louhovat do vychladnutí. Hotový nálev nalijte do vany s teplou vodou a v koupeli setrvejte alespoň 20 minut. 

Uleví vašim bolavým kloubům

Mazání, které si velmi jednoduše připravíte ze smrkových výhonků a francovky, je účinné zejména při bolestech zad, kloubů a svalů.  Mladé výhonky postačí vložit do láhve k francovce a nechat je macerovat minimálně 4 týdny.