Jste zde

Skořápky z vlašských ořechů: Udělejte si z nich čaj a použijte je na nádobí

rozlousknutý ořech Zdroj: Bigstockphoto
Nevyhazujte ořechové skořápky do odpadkového koše. Máme pro vás několik tipů a triků, jak je zužitkovat doma i na zahradě.

19. 9. 2021

Ořechové skořápky rozhodně nepatří do odpadkového koše. Možná se budete divit, ale kromě velkého množství jódu obsahují i spoustu cenných stopových prvků, které podpoří vaše zdraví, vitalitu i krásu a poslouží i jako skvělé přírodní hnojivo pro rostliny

bigstock-harvest-walnuts-in-a-bag-whol-432371354.jpg

skořápky ořechů
Zdroj: 
Bigstockphoto
Popíjení čaje ze skořápek tlumí chuť na cigarety, a proto je ideálním podpůrným prostředkem při odvykání. 

Skořápkový čaj je výbornou první pomocí při chřipce i nachlazení

Čaj ze skořápek vlašských ořechů je nejen chutný, ale i velice zdravý. Chutná a voní po medu a velmi rychle uleví při suchém i vlhkém kašli, účinně zmírňuje první příznaky chřipky i nachlazení a ulevuje od bolesti v krku. 

Čaj můžete připravit hned dvěma způsoby. Buď můžete čisté skořápky zalít vodou a zvolna vařit alespoň půl hodiny, nebo je můžete nechat přes noc louhovat a teprve až druhý den je přivést k varu a vařit 2 minuty. 

bigstock-ripe-and-raw-whole-big-walnut-423514127.jpg

rozbité vlašáky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Silný čaj můžete použít i k závěrečné oplachu vlasů. Vlasy regeneruje, pomáhá zbavit je lupů, zastavuje vypadávání vlasů a zakryje první šediny. 

Při nalévání do šálku čaj přeceďte přes jemné sítko a dochuťte ho citronem, medem nebo cukrem. Čaj popíjejte ještě teplý!

Tip: Pití skořápkového čaje třikrát denně po dobu 1 až 4 měsíců upraví ve vašem těle hladinu jódu, který je důležitý pro správnou funkci štítné žlázy. 

Podpoří vaši krásu

Vliv skořápek na krásu ocení zejména ženy. Rozmixované na velmi jemný prášek fungují jako šetrný přírodní peeling. Skořápky stačí pouze přidat do vašeho oblíbeného sprchového gelu nebo je smíchat s kokosovým olejem. 

A přimíchat je můžete i do zubní pasty. Vaše zuby šetrně vybělí a zbaví je zubního plaku. Skořápky však musí být rozmixované na opravdu jemný prášek, abyste si nepoškodili zubní sklovinu. 

bigstock-walnuts-in-a-pot-and-walnut-le-427428239.jpg

skořápky v hrnku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Skořápky z vlašských ořechů jsou nejen skvělým materiálem pro výrobu podzimních a vánočních dekorací, ale i účinným lékem na mnoho neduhů. 

Prospěšné i rostlinám

Drcené ořechové skořápky jsou výživným přírodním hnojivem nejen pro pokojové rostliny, ale i pro vaši zahradu. Rostlinám postupně dodávají živiny a udržují vlhkost. Stačí, když skořápky rozdrtíte na menší kousky a přimícháte je k substrátu nebo je rozházíte po záhonu. 

A až příště budete přesazovat vaše pokojové rostliny, umístěte pár skořápek na dno květináče. Fungují totiž i jako skvělá drenáž, která chrání rostlinu před přemokřením půdy. 

Ořechové skořápky, které přimícháte do substrátu, odradí svým aroma smutnice i jiné škůdce pokojových rostlin. 

Nahradí písek na nádobí

A problém nebude už ani připálený hrnec. Skořápky, které rozmixuje na jemný prášek, výborně fungují i jako velmi účinný čisticí prášek na čištění kuchyňského nádobí. 

Zdroj:

  • https://www.jenzeny.cz/zdravi-a-krasa/skorapky-z-vlasskych-orechu-rozhodne-nevyhazujte-podpori-vase-zdravi-a-podtrhnou-krasu
  • https://www.idnes.cz/jenprozeny/ostatni/orechy-skorapky-zdravi-krasa.A200301_195127_jpz-ostatni_abr
  • https://prima-receptar.cz/od-ted-uz-nevyhodite-ani-jednu-orechovou-skorapku/
  • http://cajovy.blog/kdo-by-to-byl-rekl-odvar-ze-skorapek-zatoci-s-kaslem/
  • https://svetkreativity.cz/caj-ze-skorapek-vlasskych-orechu-ma-lecive-ucinky/
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/kvetiny-orechove-skorapky-30000702.html
  • https://www.nasdum.eu/orechove-skorapky-na-caj-a-jejich-dalsi-vyuziti/

Související články