13. 10. 2015
Existují desítky stylů bydlení - liší se barevným provedením, nábytkem a doplňky, jednoduchostí či složitostí vybavení, liniemi a rozmístěním prvků, užitými materiály a mnohými dalšími.
Protože každý člověk je originál a do svého bydlení se obvykle snaží promítnout kus sebe samého, vznikají někdy interiéry krásné, neobyčejné i zvláštní. Připravili jsme pro vás jejich přehled, třeba právě zde najdete tu správnou inspiraci.
Styly bydlení podle zemí
Jiný kraj, jiný mrav. To platí i o stylech bydlení – liší se podle zemí a odlišných zvyklostí, které v nich panují.
Anglický styl
Tento styl se hodně inspiruje venkovem, přírodou. V interiérech nechybí obrazy krajinek, květin a zvěře, stejné motivy najdeme i na tapetách, které jsou pro anglický styl přímo typické, stejně jako exotické výjevy. K často používaným materiálům patří tmavé dřevo, vlna, textilie, leštěná mosaz a křišťál. Pro někoho kýčovité, pro jiného dočista okouzlující.
Obývací pokoj v anglickém stylu - s typickým nábytkem z tmavého dřeva.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Francouzský styl
Tento styl je specifický mohutným nábytkem, měkkými polštáři, hebkými dekami a pěknými lampami. Francouzský styl je o pohodlí a člověka doslova vyzývá k lenošení. Z barev převládá bílá, chybí cokoli výrazného. Zato však celkově styl působí velice klidným dojmem. Jediným „povoleným“ kontrastem bývá tmavé dřevo. Oživit interiér ve francouzském stylu lze jednoduše třeba květinami.
Holandský styl
Kombinace moderního a tradičního, to je to, co nejvíce charakterizuje holandské bydlení. Masivní zdobený nábytek kombinovaný s novými, nadmíru moderními prvky dává vzniknout neotřelým interiérům, které působí skromně a čistě. Může za to mimo jiné hojně používaná bílá barva.
Mexický styl
Mexiko je barevné a hravé, stejně tak i celý styl bydlení jím inspirovaný. Masivní nábytek, vyřezávané stoly, bary a barové stoličky, barevné sklo – často modré a zelené, to jsou nedílné součásti interiéru zařízeného v mexickém stylu. Kromě barev hrají důležitou roli i nejrůznější vzory.
Tequilla, sombrera, ale i výrazné barv a vzory - mexický styl je nezaměnitelný.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Neodmyslitelně sem patří kaktusy v květináčích, svíčky nebo pletené koše. A kované panty na nábytku.
Španělský styl
Španělský styl má hlavní pilíř shodný s tím holandským – kombinuje staré s novým. Tím nejdůležitějším kusem nábytku je v každém interiéru pohovka, protože co by to bylo za siestu bez pohodlného odpočinku? V interiérech ve španělském stylu je vše 100% funkční a nenajdeme zde žádné zbytečnosti. Dbá na využití přírodních materiálů, využívá kontrastu studených a teplých barev, bílé zdi jsou často zdobené tkanými koberci.
Kulturní oblasti a odlišnosti ve stylech bydlení
Jak se liší styly bydlení v jednotlivých zemích, stejně a mnohdy mnohem více se liší ve světových oblastech. Promítá se do nich odlišná kultura kontinentů a kultur.
Africký styl
Africký styl je pro nás Evropany jednoznačně exotický. Jeho základem je masivní dřevěný nábytek, chybět by neměl kámen a typická keramika. Interiér vybavený v tomto stylu se neobejde bez kožešin a bez koberců s orientálními vzory. Mezi doplňky by měly převládat exotické dřeviny, originální stoličky, tropické přilby, mapy, lampy, zkrátka to, bez čeho se v Africe jen tak neobejdete. Jednou z možností, jak k sobě domů vpustit Afriku, je zařídit si interiér třeba konkrétně v marockém stylu.
Jemným odstínem afrického stylu je etno styl bydlení, který k tomu všemu navíc dodává tradiční proutí, zejména proutěná křesílka by v interiéru rozhodně chybět neměla.
Arabský styl
S arabským stylem se příliš nesetkáváme v soukromí, jako spíš v čajovnách nebo hotelech. Jakmile do takových prostor vstoupíme, ocitáme se uprostřed Turecka nebo Egypta. Z barev je všude kolem bílá, zelená, červená a modrá. Každé místnosti dominuje jeden výrazný kus nábytku – sedačka, stůl nebo postel.
Zdobené tmavé dřevo a kontrast světlých látek - i tak může vypadat arabský styl bydlení.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Všude je samozřejmě spousta doplňků – tradiční polštářky, závěsy, lampy, truhly nejrůznějších velikostí a rozmanitého zdobení. Téměř nutností je exotické dřevo, kov a kůže.
Alpský styl
Čistě přírodní materiály, zejména masivní dřevo, je to, co činí alpský styl nezaměnitelným. Příjemně hřejivou atmosféru dotváří kožešiny a koberce, v kontrastu stojí textilie zpravidla se zimními, jindy s přírodními motivy. Aby byl interiér s přírodou svázán pevněji, na zdech nesmějí chybět obrazy se zvěří či krajinami.
Asijský styl
Hlavním znakem asijského stylu bydlení je minimalismus. Asiaté ve svých interiérech dbají na volný prostor, mnoho z nich totiž věří v učení Feng Shui, které radí nechat energie proudit bytem, nekomplikovat jim pohyb. Z barev se nejvíce používá červená, černá, zlatá nebo fialová a jejich tmavší odstíny. Nábytek bývá vyroben z exotického dřeva a nelze si na něm nevšimnout krásného ornamentálního zdobení. Co se doplňků týče, majitelé takových interiérů vsází na nejrůznější misky, sošky, svíčky, zrcadla a další.
Skandinávský styl
Pro tento styl je typické, že se pohybuje na pomezí mezi venkovským a eco stylem. Mnoha lidem připadá skandinávský styl příliš strohý a syrový, jiní ho zase chápou jako přirozený a jemně dekorativní. Používá charakteristické barvy (bílou) a prvky, mezi které patří dřevo, přírodní tkaniny, svíčky, pruhované textilie nebo motivy květin. Vyznačuje se velkými okny, které do interiéru pouští světlo. To je pak umocňováno světlými barvami, ať už jde o samotnou bílou, krémové odstíny nebo nejrůznější odstíny dřeva.
Jako v severských detektivkách - bílá barva, přírodní materiály a spousta světla.Zdroj: www.bigstockphoto.com
A pozor! Děti mohou v dětském pokoji zařízeném ve skandinávském stylu prožít nejeden krásný zážitek připomínající pohádku!
Středomořský styl
Řecko, Itálie, Turecko – tyto země můžete mít u sebe doma. Tento styl staví na kovu, dřevě a ratanu, který by měl být stěžejní pro váš nábytek. Pokud chcete vsadit přímo na Řecko a také si chcete celý rok připadat jako u moře, neváhejte si interiér vyvést v kombinaci modré a bílé barvy. Nezapomeňte ani na vhodné doplňky – mušle, kamínky, antické sošky nebo citrusové plody.
Z barev však můžete vyzkoušet i cihlově červenou nebo levandulovou či světle žlutou. Tyto barvy navodí dokonalou atmosféru temperamentních zemí. K doladění vašeho bydlení do středomořského stylu vám pomůže využití kachlíků a dlaždic.
Toskánský styl
Přírodní barevné tóny, odstíny oranžové, žluté, hnědé a béžové, to je základ toskánského stylu. Na doplňcích zase často převažuje olivová a červenohnědá, která je dělá výraznými. Toskánský styl lehce zavání minulostí, k čemuž napomáhá i využití rustikálních prvků. Z materiálů je velmi oblíbené tmavé neopracované dřevo, ale hojně se používá i kámen, terakota a cihly. V interiérech v toskánském stylu často nacházíme pravé i falešné trámy, na podlahách nechybí běhouny a koberečky.
Jak šel čas – styly bydlení podle historických období
Některá historická období jako bychom stále měli na paměti, ač jsme je nezažili – alespoň většinu z nich ne. Přitahují nás svou osobitostí a výjimečností, proto je chceme mít doma. Tyto styly jsou těmi nejčastějšími:
Koloniální styl
Jako by neskončily doby, kdy světoběžníci objevovali nepoznané kouty světa a vozili si z nich nejrůznější suvenýry, které mimochodem všechny musí zůstat vystaveny! Koloniální styl je proto plný exotiky a kultury se v něm mísí podle toho, jakou majitel bytu zrovna poznal.
Dýchají na vás dálky a exotika? To je správně, vždyť je taky tento interiér zařízený v koloniálním stylu.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Interiér v tomto stylu je vzdušný, nábytku nesmí být mnoho. Mezi materiály dominuje teakové dřevo, tis, kaučuk, ratan nebo bambus. Vše doplňují tkané textilie. Co sem rozhodně nepatří, jsou jakékoli plasty. Z barev se často používají odstíny hnědé a okrové, ale i červená nebo pistáciově zelená.
Retro styl
Tento styl už je nám všem tak nějak bližší a pamětníky může trochu mrazit, když ho vidí. Ocitáme se totiž v 50. až 70. letech 20. století. Tohle je retro!
Z materiálů se v tomto stylu nejčastěji používá vinyl, umakart a chrom, nikde nesmí chybět plastové židle a předměty s metalickým povrchem. Interiéry se zařizují v typických barevných kombinacích, například světle a tmavě šedá a hořčicově žlutá, jasně červená a tmavě červená, žlutá, červená, zelená a šedá a podobně.
Na zdech visí dobové plakáty nebo jejich repliky. Mezi další doplňky neodmyslitelně patří kovové kuchyňské hodiny, mixér, přenosné rádio nebo zarámované obaly elpíček.
Vintage styl
Vintage styl je vlastně retro, jen se soustředí na 50. a 60. léta (tedy vynechává 70. léta) a na vše původní, zrenovované. V ideálním případě se v interiéru nevyskytují repliky. Vintage je také romantičtější, častěji v něm najdeme pastelové barvy, vyřezávaný nábytek, z materiálů ratan, kov, dřevo a semiš.
Zkombinovat neslučitelné? Vintage styl se právě o něco takového pokouší.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Doplňky, které skvěle doladí atmosféru, mohou být závěsy, svícny, obrazy s omšelými rámy nebo přehozy a keramické vázy.
Styly bydlení podle prostředí a stylu života
Některé životní styly jsou tak výrazné, že je zkrátka napodobujeme i ve stylech bydlení, abychom z nich do svého života něco vnesli. Co takhle stát se námořníkem, hrdým vesničanem, nebo studentem?
Námořnický styl
Námořnický styl neklade extra požadavky na nábytek a užité materiály, zato si překrásně hraje s barvami a doplňky. Jeho základem je tedy kombinace barev modrá – bílá – červená a samozřejmě pruhy! Pruhy na tapetách a textiliích, tedy na povlečení, polštářcích, závěsech či přehozech. Jaké zvolit doplňky asi není nutné dlouze vysvětlovat – vše s tematikou moře a života na něm. Modely majáků, lodí, mušle, záchranný kruh, na textiliích jemné motivy loděk a vln. Tento styl je silně návykový, ne každému však sedne, proto opatrně s ním.
Venkovský styl
Venkovský, selský nebo také rustikální styl bydlení je pojem, který v sobě ukrývá kouzlo prastarých časů, ale i moderního venkova. Vyznačuje se mohutným, zato však detailně propracovaným dřevěným nábytkem – nejčastěji jde o osiku, dub a cedr. Dřevo doplňuje proutí, kámen, kov nebo bavlna. Barvy jsou vždy přirozené, tedy od bílé přes odstíny žluté, oranžové až po hnědou. Vše působí nadčasově a dokáže vykouzlit poklidnou venkovskou atmosféru i uprostřed rušného velkoměsta.
Tohle není typický zástupce venkovského stylu, některé z prvků jsou ale zastoupené.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Výstřelky současnosti – inspirace pro ty, kteří dosud nevědí
Ještě jste si nenašli styl, který by se vám zalíbil natolik, abyste si v něm zařídili interiér? Nevadí. Toto jsou styly, které vznikly čistě díky fantazii designérů. Třeba se vám trefí do vkusu.
Eko styl
Eko styl bydlení klade důraz na přírodní materiály a jejich vhodnou kombinaci s těmi umělými. Nejpoužívanějším materiálem je dřevo, hned za ním se drží kámen a papír. Účelem je co nejvíce při zařizování interiéru ušetřit přírodu a do jisté míry s ní bydlení sladit. I proto jsou nejčastěji volenými barvami odstíny béžové a šedé.
Eklektický styl
Věci, které se k sobě nehodí, barevné kombinace, které by jiní lidé nezvolili, doplňky z bleších trhů, sklo, tapety a zvláštní geometrické vzory na všem, co si do bytu přinesete. Přesně takhle vytvoříte interiér v eklektickém stylu. Zní to jednoduše, ale ve skutečnosti sehnat tolik odlišných doplňků, které k sobě nakonec v celku budou nějakým způsobem ladit…
Glamour styl
Luxus a rafinovaná jednoduchost, to je to, co nás všechny asi napadne pod pojmem glamour. Výrazný nábytek, neutrální barvy, ale vše provedené s naprostou dokonalostí a elegancí. K doplňkům patří na dotek příjemné textilie, vysoké vázy, sklo. Špetka zámeckého stylu smíchaného s modernou. Vše prvotřídní a kvalitní. Přepychové. Glamour.
Zrcadla, lesklé materiály, zdobení - tak vypadá obývací pokoj v glamour stylu.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Klasický styl
Klasický nebo také zámecký styl potěší všechny milovníky historie i nadčasovosti. Tradiční vybavení zámeckých komnat nevychází z módy, proto se stále setkáváme se zdobným až okázalým klasickým stylem. Jednoznačně do něj patří starožitný nábytek nebo jeho repliky, důležité jsou honosné řasené závěsy a jiné dekorační látky. Hodně se vsází na tapety s přírodními motivy a na koberce s orientálními vzory.
Minimalistický styl
Minimalistický nebo také puristický styl se vyznačuje jednoduchostí, čistými tvary a pořádkem. V interiéru není nic navíc, je toho v něm zkrátka nutné, avšak esteticky pěkně působící minimum. Volí se vždy prvotřídní materiály, které však nejsou striktně dány, a designové kousky nábytku, které není třeba zakrývat ubrusy a jinými textiliemi. Na materiálech ani barvách příliš nezáleží. Hlavním heslem je „minimum všeho“.
Romantický styl
Líbí se vám interiérové scény z filmů odehrávajících se v 19. století? Zařiďte si je doma! Romantický styl je založen na snění, emocích a fantazii a změní vaše bydlení v pohádku. Patří k němu teplé barvy, zejména pak jejich jemné odstíny. Řeč je především o růžové, broskvové nebo světle modré. Jejich kombinace přitom nebývají kontrastní. Co se materiálu týče, dřevo hraje prim.
Středobodem romantického stylu jsou vhodné doplňky – vázy, polštářky a přehozy s jemnými květinovými vzory, svícny a svíčky, designové lampičky, doplňky z mléčného a broušeného skla a mnoho dalších.
Zen styl
Zen styl bydlení se řídí tradičním učením zen buddhismu. Vyžaduje ticho, klid, neutrální barvy a všeobecnou jednoduchost. Účelem tohoto stylu je navodit pocit bezpečí a komfortu. Nábytek by měl mít jednoduché linie, ale přitom by měl vyzývat k odpočinku – toho se dá dosáhnout jeho doplněním různými jednoduchými polštáři. Vsází se na dřevo, kámen, bambus a korek. Tyto materiály v obklopení přírodních barev podporují možnost relaxace a čerpání energie. A o to jde.