Jste zde

Retro styl bydlení se vrací k pokladům minulosti

Zdroj: Joe Wolf, Flickr.com

Nechcete-li, aby váš interiér zestárl, vsaďte na originální řešení. Vraťte se v čase k tomu, co fungovalo u předchozí generace, a vtiskněte svému domovu punc let minulých se svěžím závanem dneška.

1. 5. 2014

Retro styl se vrací k 50. až 70. letům 20. století a vybírá si ty nejzajímavější atributy těchto vizuálně nepřehlédnutelných desetiletí. Do svého interiéru můžete s klidem přidat několik výrazných solitérů, které velmi snadno doplní moderní čistý design. Nebo můžete jít důkladnější cestou a svůj domov celý zaplnit retro kousky.

retro2

Slavná Tulip chair vznikla v roce 1956 ve slavné designérské firmě Knoll. Dodnes ji najdete v showroomech. Zdroj: Kana, Wikimedia Commons

Hledejte v showroomech i na půdě

Možností, jak to udělat, je několik. Buď investujete do klasických ikonických kousků, vydáte se hledat do bazarů, na bleší trhy nebo na půdu, či využijete nabídky obchodů a pořídíte levný nábytek inspirovaný retro stylem z řetězců.
Barevná esence retro nábytku je od hořčičně žluté, přes lahvově zelenou, metalicky šedou až po khaki hnědou. Retro éra sází na výrazné vzory. Pokud vás baví spíše šedesátá léta, vsaďte na geometrii, padesátá léta se přiklánějí o něco více k romantice. Chybu neuděláte s klasickou černobílou kostkou v kuchyni. 
retro3

Výrazné barvy ve spojení s geometrickými prvky jsou pro retro styl charakteristické. Zdroj: James Vaughan, Flickr.com

Kombinujte čisté linie a výrazné barvy

Vsaďte na futuristické kousky v interiéru - ať už jde o svítidla či hodiny. A nebojte se ani geometrických tvarů. Může jít o zaoblená křesílka, kuchyňské spotřebiče či hranaté konferenční stolky. Minimalistické linie se v retro nábytku mixují s hravými barvami.
Možná je pro vás ten pravý zdobnější typ interiérů. Romantický styl bydlení: Prim hrají květiny

Nadšení novými technickými možnostmi se promítlo i do materiálu nábytku. Zapomeňte na dřevo a raději vsaďte na plast, vinyl, ale také třeba chrom. Chcete-li ozvláštnit interiér, stačí například rozdělit kuchyň a obývák příčkou z luxferů. Obývák jednoznačně vylepší nízký otoman se zajímavými vzory na potahu. 

Retro výraz v několika snadných krocích

Pokud ale chcete dodat svému bytu jenom nádech retra, je i tady snadná pomoc. Do poličky umístěte retro budík s překlápěcími číslicemi a na zeď pověste staré filmové plakáty či zarámované obaly od vinylových desek.

retro4

Slavná Bubble chair má dnes nespočet napodobenin. Zdroj: Hans B., Wikimedia Commons

 Libí se vám článek o bydlení bydlení a rádi byste se inspirovali dál? Čtěte další články v našem seriálu.

Retro styl je evergreen, který se neustále vrací. Do našeho seriálu přibudou ještě další články. A pokud nechcete, aby vám některý z nich utekl, přidejte se k nám na Facebooku!