Jste zde

Rustikální interiéry letí. Jak na luxusní kuchyni v country stylu?

Zdroj: josephkingsley.cz

Poslední dobou stále oblíbenější country, či též venkovský, styl vrací do našich domů přírodní materiály, řemeslo a tradice. Také se vám trend líbí, ale dáváte přednost zakázkové výrobě a vysokým standardům před renovací starožitných originálů?

12. 8. 2013

Jestliže ano, pak právě pro vás máme inspiraci, jak si zařídit kuchyni v tradičním venkovském stylu za použití moderního nábytku a doplňků.

Přírodní materiály jsou základ

Při zařizování kuchyně ve venkovském stylu je základem volit správné materiály. Venkov se pojí s tradicemi a přírodou, a proto vybírejte vybavení a dekorace právě z přírodních materiálů. Základem je dřevo, pak také kov, kámen a cihla, případně proutí a další.

josephkingsley-2

Hučet do někoho jako do dubu není nic příjemného. Ovšem připravovat jídlo na takovéto dubové desce, to je jiná. Zdroj: josephkingsley.cz

Provedení ve dřevě by měly mít nejdůležitější prvky tohoto specifického prostoru, tedy zejména linka spolu s kuchyňskou pracovní deskou. Pokud je kuchyň propojená i s jídelnou, pak volte i dřevěný stůl a židle. Kámen se skvěle uplatní na podlaze, dlažba z přírodního kamene se ideálně hodí do venkovské kuchyně. Při vybírání kovových doplňků a kování se vyhněte těm s vysokým leskem a namísto moderní stříbrné barvy volte spíše teplé měděné odstíny s patinou.

Bytový textil, zejména v bavlněném a lněném provedení, vám umožní doladit celý interiér do požadovaného tónu. Uplatníte ho na polstrování židlí, ubrusech, závěsech, polštářcích i takových drobnostech, jako jsou např. utěrky nebo prostírání.

Slaďte barvy a vzory

Pod interiérovým stylem s označením country se skrývá řada variací na toto ústřední venkovské téma. Dokud jsme se bavili o materiálech, nenašli byste u jednotlivých variant velké rozdíly, totéž ale neplatí u barev a vzorů.

Jednotlivé venkovské styly se odvíjejí od inspirativních regionů. Jsou to např. Provensálsko, Anglie, Středomoří nebo Skandinávie. V posledních letech zažívají největší boom první dva zmiňované. Každý z nich má svá specifika, ale není nemožné jejich prvky vzájemně kombinovat pro vytvoření unikátní kuchyně vašich snů.

josephkingsley-3

Zebra roste v Kamerunu. Ne tedy ta živá, nýbrž zebrawood neboli zebrano, tedy exotická dřevina vzorem připomínající pruhované zvíře. Zdroj: josephkingsley.cz

Anglický venkov je o něco okázalejší, s důrazem na pompézní květinové vzory na tapetách a textiliích. Rafinované zdobení najdete na nejrůznějších detailech, jako například nohy stolu, kliky, nebo stínítka lamp. Vedle nosné bílé barvy a přírodního dřeva se často setkáte i s růžovou, cihlovou nebo bordó barvou v široké škále pastelových odstínů.

Francouzská Provence je o poznání vzdušnější, tvary subtilnější a má velkou zálibu v patině a rustikálním vzhledu. Barevnost odráží okolní přírodu, vinice i levandulová pole. Světlé pastelové tóny modré, fialové i zelené opět doplňují dominantní bílou barvu.

Jak vybírat vybavení

Ústředním prvkem každé kuchyně je linka se skříňkami a kuchyňská pracovní deska. Na té se odehrává to nejdůležitější, a proto poutá velkou pozornost. Volbou vhodné linky máte polovinu práce se zařizováním kuchyně odvedenou.

Masivní dřevo nejvyšší kvality a jeho precizní řemeslné zpracování ve vaší kuchyni propojí starobylý šarm s nadčasovostí a luxusem. Pokud dáváte přednost barvě před přírodním dřevěným povrchem, vybírejte dvířka skříněk ručně natíraná a lakovaná tak, že nechávají vyniknout žilkování masivu. Při výběru pracovní desky do kuchyně chtějte především kvalitu a dlouhou životnost. To vám zajistí prémiové materiály, jako jsou dub, javor, exotické iroko nebo oblíbený černý ořech.

josephkingsley-4

Bambusové dřevo je ceněné pro svou lehkost. V kuchyni může ale také krásně vypadat. Zdroj: josephkingsley.cz

Stůl a židle jsou neméně důležité, ale neměly by svým vzhledem přebíjet rytmus, který udává právě kuchyňská linka. Výběrem dřevěného nábytku si otevřete dveře k pestré nabídce produktů. Zvolený styl a zpracování by měly korespondovat s dominantou kuchyně.

Strohé tvary a chybějící povrchová úprava nebo pouhá patina dodá vaší kuchyni rustikální vzhled. Naopak bezchybné nátěry pastelových barev a větší zdobnost vás přiblíží ke stylu country chic, který klade větší důraz na ženskost a rafinovanost. Celkový ráz venkovské kuchyně dotvoříte i stylovými doplňky a vzory použitých textilií.