Jste zde

5 "bydlících" předsevzetí do nového roku: Nezanášejte domov nesmysly!

Zdroj: pixabay.com
Svůj domov neustále vylepšujeme, někdy se ale naše záměry neprolnou s výsledky. Dejme si předsevzetí, že už se to nestane!

13. 1. 2021

Přečtěte si 5 pravidel, která vám pomohou při zařizování bytu či domu a zjednoduší vám rozhodování. Dříve, než si objednáte nový kus nábytku, zopakujte si tuto mantru a vyvarujete se unáhlených kroků a případně i zbytečně vynaložených peněz.

Kdo se bude do vašeho bytu vracet každý večer z práce, ten by měl mluvit do jeho zařizování.Zdroj: pixabay.com

1. Budu se zařizovat pro sebe a ne pro druhé

Všichni toužíme po souhlasu svých blízkých a po pochvalách. To je jeden z hlavních důvodů, proč konzultujeme svá rozhodnutí s okolím. To však neznamená, že budeme s výsledkem spokojeni.

Co ostatní považují za důležité, nemusí přijít podstatné i vám. Výsledkem pak bude kompromis, ve kterém však budete muset žít vy. Při plánování rekonstrukce se proto víc spolehněte na odborné články, z nichž získáte přehled o výhodách a nevýhodách jednotlivých řešení, a dejte na svůj instinkt.

Když vám bude kamarádka vymlouvat nátěr na tabule u vchodových dveří, kam si chcete křídou psát to, co nesmíte zapomenout, může to totiž znamenat třeba jen to, že tenhle chytrý nápad ještě nikdy neviděla, a proto si to nedokáže představit. Znamená to ale, že to není dobré řešení?

2. Nebudu hledat to nejlepší, ale to dobré, co funguje

Jistěže je kvalita naprosto klíčová a dobrý design dokáže zázraky. Někdy ale méně znamená více. Byt složený jen z těch nejlepších, nejhezčích a nejukázkovějších produktů se totiž může lehce stát více showroomem než domovem.

Zboží, které vypadá dobře v katalogu nebo v obchodě si totiž musí notovat se zbytkem vašeho zařízení. A častokrát se vyplatí sáhnout po jednodušší, ale kompatibilní variantě a vsadit na doplňky.

Možná je váš gauč z nábytkového řetězce a ne od designera, to ale neznamená, že neudělá větší parádu. Zdroj: pixabay.com

3. Budu se rozhodovat rychleji a další varianty pustím z hlavy

"Tady tahle kuchyňská linka je víc do hněda, tahle víc do šeda, tak kterou zvolit? Možná tu do vínova, paní v obchodě mi to jistě po desáté ochotně přeobjedná." Ano, to je možné. A nebo raději proskočí vitrínou, protože ji zákazníci jako vy neustále terorizují. Ale co si neuvědomují je to, že týrají i sami sebe.

Variant k výběru máme nyní - díkybohu - dostatek. A neexistuje to jediné správné řešení, těch je zkrátka celá řada.

Možná se vám zdá, že kdybyste měli možnost projít si všechny kuchyně, které by se vám teoreticky líbily, hodily by se vám do bytu a nezruinovaly by vás, rozhodovalo by se vám lépe, protože byste si je mohli prohlédnout. Opak je pravdou.

Pokud máte problémy s rozhodováním, měli byste je i v tomto případě. Raději se podívejte, jaké barevné varianty se k sobě nejlépe hodí, poraďte se s odborníkem ohledně funkčního řešení a pak do toho skočte rovnýma nohama a už se neohlížejte. Ušetříte sami sobě i ostatním dost nervů.

4. Budu volit raději praktičtější než estetické

Každý, kdo kdy vešel do naší koupelny v pronajatém bytě, se rozplývá nad naší vanou. Rozplývala jsem se i já. Je velká, stojí na nožičkách, má pěkný rustikální design, který se do bytu velmi hodí a je netradičně umístěná ne u zdi úzké místnosti, ale napříč.

Avšak pokaždé, když se sprchuji, je po celé koupelně potopa, protože k vaně nejde přidělat žádný závěs (byť by byl v sebelepším vintage designu), a s hrůzou pravidelně zasahuji proti neustále se rozšiřující plísni za vanou, kam lze jen velmi těžko dosáhnout, natož tam důkladně vytřít. Kdybych si mohla vybrat, bez váhání sáhnu po tradičnějším umístění a praktickém závěsu.

Kdo kdy vlastně rozhodnul o tom, že bez záclon se nedá žít?Zdroj: pixabay.com

5. Nebudu si bydlení zanášet nesmysly

Zkuste si projít diskuze u článků o proměnách bytů. Diskutující se zde velmi často podivují (až rozčilují) nad tím, že v oknech nejsou záclony, na stole chybí ubrus, před gaučem kobereček nebo na zdi obrazy. A hlavní důvod? Domovy prý pak působí studeně.

Podívejte se ale například do skandinávských interiérů, kde se podobným detailům také příliš neholduje. Nikdo však nemá pocit, že by se zde necítil jako doma. Onu hřejivost totiž vytvářejí spíše deky a polštáře a prakticky zvolené textílie, přírodní materiály a dobré světlo.

Češi si hřejivost často pletou se sbírkou toho, co by se mohlo hodit. A tím pak zanášejí své domovy. Začněte přemýšlet o svém bydlení jinak, zbavte se všeho, co nemá praktické využití. Možná to ze začátku nepůjde snadno, bude se vám ale dýchat lehčeji.