Jste zde

Japandi styl bydlení: Exotika i drsná krása v jednom. Klidně i u vás doma

japandi interiér Zdroj: Bigstockphoto
Kříženec japonského a skandinávského stylu bydlení? To ještě nefrčelo! Japandi, jak se mu říká, v sobě spojuje minimalismus, funkčnost i hřejivost a vytváří tak jedinečný styl bydlení, kterému vůbec není těžké propadnout.

24. 4. 2022

Skandinávský styl bydlení známe nejspíš všichni, minimálně z fotografií na internetu. Japonský styl už tolik populární není, nicméně i ten se v evropských domácnostech sem tam objeví.

Spojení těchto dvou velikánů není nijak náhodné – bylo to právě Japonsko, kam odjeli asi před 150 lety dánští umělci, designéři a architekti čerpat novou inspiraci. A naopak – nejeden Japonec si oblíbil minimalismus a úspornost dánského stylu.

bigstock-japandi-style-in-farmhouse-int-448212010.jpg

japandi ložnice
Zdroj: 
Bigstockphoto
Kombinace přírodních materiálů, jednoduchosti a jednoduchých linií. To je japandi.

Oba styly tak spojuje především důraz na jednoduchost, která vychází z dánského přístupu hygge a japonské filozofie wabi sabi. Dalším pojítkem je pak bez pochyby ten nejdůležitější materiál – dřevo.

Japandi u vás doma, ať už je to kdekoli

Je jedno, jestli máte domek na venkově, nebo si chcete vytvořit ostrůvek pohody v bytě uprostřed velkého města. Japandi navodí klidnou atmosféru kdekoli, třeba i díky zamýšleným nedokonalostem, jako je patina nebo škrábance na nábytku. Jak na to?

Začněte minimalismem. Ten si žádá rovné linie, žádné „kudrlinky“ a přemíru zdobnosti. Zbavte se zbytečností, na které se akorát práší, ponechte praktický nábytek a jen dva nebo tři doplňky.

bigstock-modern-scandinavian-living-roo-357777914.jpg

skandinávský pokoj
Zdroj: 
Bigstockphoto
Skandinávský design je pro někoho příliš strohý. Japandi v tomto může být příjemnou alternativou.

S doplňky opatrně a střídmě. Plejáda doplňků a zbytečností skutečně není žádoucí. Doplňky v japandi stylu by měly být i funkční – jde tedy například o vázy nebo knihy, na gauč a křeslo se hodí kontrastní přehozy a polštáře.

Vsaďte na přírodní barvy. Ty jsou dalším pilířem stylu japandi. Zatímco skandinávský styl bydlení tíhne k bílé v kombinaci s výraznějšími prvky, ten japonský směřuje k hnědé ve všech jejích odstínech. Chybu neuděláte s přírodními barvami, jako jsou modrá a zelená. Chcete-li mít interiér živější, můžete to dokázat širokým barevným pásem na zdi.

Laďte z přírodních materiálů. Jak už bylo napsáno, v japonském i skandinávském stylu bydlení hraje prim dřevo. K němu se pak pro účely minimalismu hodí například sklo, kov, kůže nebo kámen. Ve větších prostorách není od věci dřevěný obklad zdi (o podlaze nemluvě!) a kdekoli, kde chcete, můžete mít pokojovky v cihlových květináčích. To bude pastva pro oči!

Zkusíte si nové nebo rekonstruované bydlení vyvést v tomhle stylu?

Použité zdroje:

  • https://www.boconcept.com/cs-cz/inspiration/trends/japandi-style
  • https://www.prozeny.cz/clanek/hygge-je-out-ted-frci-japandi-co-je-to-za-styl-a-pro-koho-se-hodi-78917
  • https://primanapady.cz/clanek-296675-objevte-novy-interierovy-hit-ktery-v-poslednich-letech-uchvatil-svet