Jste zde

Cihly v interiéru: Přiznejte je, vypadají skvěle! Jen pozor na výmalbu dalších stěn

cihly v interiéru Zdroj: Shutterstock
Chcete do svého bydlení vnést staré časy nebo koketujete s industriálním stylem a rustikálním designem? Ať už je to jakkoli, pomoct vám s tím můžou cihly v interiéru. Proč jsou tak populární a čím s nimi dosáhnete?

31. 5. 2024

Zatímco ještě nedávno jsme cihly (nejčastěji při rekonstrukci starších domů) radši schovávali a maskovali omítkou, dneska je in pěkně je přiznat a nechat je, aby oživily interiér naprosto specifickým způsobem. Designovou radost můžou udělat nejen ve venkovských domech, ale i v moderních interiérech, které směřují k industriálnímu stylu bydlení.

Cihly totiž dokážou svou neobyčejnou a nepravidelnou surovostí zaujmout na první pohled. Surovost tu ale rozhodně není synonymem pro nehostinnost a neútulnost. Naopak – díky svému zbarvení navozují teplo a příjemně hřejivou atmosféru

shutterstock_481885735.jpg

cihly v kuchyni
Zdroj: 
Shutterstock
Cihly můžou působit hřejivě a velmi příjemně - "stačí" je jen správně zkombinovat.

Nezastupitelný materiál i moderní dekorativní prvek

Cihla platí za prověřený materiál, který ledacos vydrží. V posledních letech je rádi přiznáváme proto, že působí neotřele a jejich vzhled je perfektně nadčasový. Nemusíte se bát, že by vás cihly v interiéru jen tak omrzely. Ladí se vším – s kovem, dřevem, sklem i dalšími, především přírodními materiály. 

Všechny pořádkumilovné osoby pak potěší jejich nízké až nulové nároky na údržbu, i když záleží na tom, jak jsou cihly strukturované (a jak na ně sedá prach) a jak moc si dennodenně potrpíte na absolutní čistotu.  

shutterstock_1186916284.jpg

cihly v obýváku
Zdroj: 
Shutterstock
Z8leží jen na vašem vkusu, jak moc velkou patinu preferujete.

Cihly u vás doma? Záleží na tom, kde bydlíte

Pokud se právě stěhujete do staršího zděného domu, k přiznaným cihlám přijdete nejjednodušeji ze všech. Prostě osekáte omítku a cihly jednou vydrhnete – rýžákem nebo vysokotlakým čističem. 

Při stavbě nového cihlového domu je to vlastně taky snadné. Vyberte zdi, které nechcete zakrýt omítkou, a je hotovo. Nechat všechny zdi odkryté ale zase není to pravé ořechové. Bohatě postačí jedna zeď v místnosti, případně jen její část

Horší je to pochopitelně v panelácích. Pokud tady zatoužíte po cihle, nejspíš se budete muset uchýlit k tapetám nebo obkladům v příslušném dekoru. Ani to není žádná prohra. Jde spíš o to, jestli vám skutečně budou cihly ladit s místem, kde žijete, abyste ze svého domova měli dobrý pocit.

Pozor na výmalbu

Cihly jsou zajímavým designovým prvkem, který snadno sladíte s dalšími materiály. Jakmile si je ale vyberete, je třeba dobře volit barvu výmalby ostatních zdí.

Cihly vyšperkují vaše bydlení v industriálním nebo rustikálním stylu k absolutní dokonalosti. Dáte jim šanci?

Použité zdroje:

  • max-reality.cz/inspirace-jak-udelat-priznane-cihly-v-interieru/
  • bydlo.cz/magazin/nahe-cihly-v-interieru
  • ceskykutil.cz/clanek-294238-pouziti-cihly-jako-dekorativniho-prvku
  • ceskestavby.cz/clanky/inspirujte-se-cihla-28131.html