Jste zde

Bydlení v duchu Rebelů: K retro stylu patří výrazné barvy, odvážné vzory a chrom

Zdroj: hupso.com

Hořčicově žlutá, chromové futuristické lampičky, hračky z lisovaného plastu. Dýchla na vás atmosféra „šedesátek“ a „sedmdesátek“? Vybavte si byt v duchu retro stylu a vraťte si do doby, kdy frčely „zvonáče“ a výrazné vzory.

12. 6. 2021

Retro interiéry jsou v kurzu. Někdo vsadí jen na menší doplněk a retro koutek v bytě bere spíše jako určitou formu recese, jsou ale i tací, kteří se v duchu retro stylu rozhodli vybavit celý byt a na návratu do „šedesátek“ v kombinaci s některými moderními prvky postavit celý design bytu.

Co si představit pod retro stylem? Určitě kombinaci sytých výrazných barev a odvážných vzorů. Ať už na závěsech, potazích, přehozech, nebo na tapetách, které je dnes poměrně snadné pořídit v barevné a vzorové kombinaci přesně podle vašeho vkusu. Jen pozor na to, že by interiér neměl působit jako po zásahu šíleného umělce, který smíchal sedm barev a patnáct vzorů. Naopak – celým interiérem by se měl prolínat sjednocující motiv – ať už to má být barva, nebo vzor.

Chrom, olivově zelená a pastel

Z materiálů v 60. a 70. letech „frčel“ chrom, vinyl, dnes tolik nenáviděný umakart i lisovaný plast. Látky byly velmi často syntetické.  Z barev si určitě vybavíte třeba hořčicově žlutou, olivově zelenou nebo naopak pastelové tóny. Retro styl rozhodně neznamená, že byste měli mít byt plný hořčičně zbarvených plastů a chromu, zkuste ale v interiéru vypíchnout pár věcí, které mají šedesátkový design!

Prohledejte půdu a použijte retro doplňky!

Obrovskou službu vám při zařizování bytu v retro stylu udělají výrazné dobové doplňky. Ať už originály, nebo jejich reprodukce. Obého je dnes plný internet – existují dokonce i internetové e-shopy, které se na retro styl specializují. Jinak vám samozřejmě nikdo nebrání v tom, abyste prohledali půdu rodičů nebo prarodičů. Třeba na ní najdete staré rádio, hodiny, plakát, lampičku nebo staré hračky. Tohle všechno se dá s úspěchem použít v interiéru jako vtipný retro doplněk.

Současný retro styl není (na rozdíl od bydlení v 60. a 70. letech) uniformní, masový, ale může mít mnoho podob – ostatně, přesvědčí vás o tom následující fotky. 

retro-styl-bydleni2

Křesla jako z obývacího pokoje vaší babičky, nicméně interiér má obrovský šmrnc díky kombinaci starého s moderními prvky. Zdroj: decorology.blogspot.cz

retro-styl-bydleni3

Další obývací pokoj ve stylu retro - tady je tím hlavním motivem koberec s velmi výrazným vzorem. Zdroj: ninamaui.com

retro-styl-bydleni4

Vinylové desky, pomáda ve vlasech, oblé tvary - tohle je také retro, inspirované ale spíše Spojenými státy než socialistickým Československem. Zdroj: shelterness.com

retro-styl-bydleni5

Koženková křesla, stoleček pokrytý umakartem a k tomu moderní krb - i takto lze nakombinovat retro s modernou. Zdroj: Nanovo.cz

retro-styl-bydleni6

Absolutní prolnutí moderny a retro stylu - barvy a materiál doplňků odkazuje na minulost, vše ostatní je ale ultramoderní. Zdroj: hupso.com