Jste zde

Sirup z agáve chutná, ale zdravější než bílý cukr není

siruo z agáve Zdroj: Bigstockphoto
V posledních letech se v našich končinách roztrhl pytel s přírodními sladidly. Abychom se aspoň do nějaké míry vyhnuli bílému cukru, který je dneska pro mnohé synonymem jedu, začali jsme sladit ledasčím.

18. 6. 2022

Jedním z přírodních sladidel, které u nás zažilo naprostý boom, byl sirup z agáve. Těžko jsme věřili, že by mohl být zdravější než klasický cukr, protože byl tak chuťově dobrý, slaďoučký, jen těžko by se ho člověk nabažil… Až nakonec praskla reklamní bublina a my jsme se konečně dozvěděli pravdu.

Kde se bere sirup z agáve?

Jde vlastně o šťávu ze sukulentní rostliny, která roste hlavně v Mexiku. Z některých druhů těchhle rostlin se běžně vyrábí mezcal a tequila. Rostliny šťávu produkují, pak je ale potřeba ji zahušťovat a může se k ní přidávat i další ovoce. Ve finále jde o vysoce průmyslově zpracovanou potravinu (a ty nám – jak známo – moc nesvědčí).

bigstock-may-minneapolis-mn-280900093.jpg

čekankový sirup
Zdroj: 
Bigstockphoto
Sirup z agáve najdete obvykle v regálech se zdravou stravou, zdravější než cukr ale paradoxně není.

U nás se k němu dá jednoduše dostat v obchodech se zdravou výživou, ale běžně i v supermarketech, které jeho zařazením do prodeje reagovaly na vysokou poptávku.

Přírodní neznamená zdravé aneb Pozor, čím sladíte

Snad právě to, že mělo tohle sladidlo přívlastek „přírodní“, nás uchlácholilo, že jde o něco superzdravého, ba dokonce prospěšného, s čím bychom neměli šetřit, ať už si to dáváme do čaje, na palačinky, nebo tím dochucujeme těsto na bábovku

Jako některá další sladidla, i sirup z agáve může člověka doprovodit ke vzniku diabetu II. typu nebo kardiovaskulárních onemocnění. O tom, že má neblahý vliv na stav zubů, se asi nemusíme dlouze rozepisovat. Cukr jim taky nesvědčí. 

bigstock-raw-organic-dark-agave-syrup-201301681.jpg

čekankový sirup v misce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pokud nahrazujete cukr sirupem z agáve, pak počítejte s tím, že se třeba těsto bude chovat jinak.

Sirup z agáve je ze 70 až 90 % tvořen fruktózou (ovocným cukrem). Když to ale s příjmem fruktózy budeme přehánět, jednoduše se dopracujeme například k inzulinové rezistenci a metabolickému syndromu (obojí je rizikovým faktorem pro vzniku diabetu II. typu). Hrozí taky zvýšená hladina LDL cholesterolu v krvi (toho „zlého“), přetížení jater a hromadění tuku v oblasti břicha, které je nesmírně rizikové. Odborníci na výživu v kuchyních vidí radši jiná přírodní sladidla – například erythritol, xylitol, maltitol nebo čekankový sirup.

Co ještě potřebujete o sirupu z agáve vědět

Sirup z agáve vypadá lákavě. Je ale 2x sladší než cukr a med, proto je třeba nakládat s ním opravdu opatrně. Obsahuje sice hodně fruktózy, ale malé zastoupení glukózy z něj dělá sladidlo s nižším glykemickým indexem. Přesto bychom ho měli konzumovat střídmě, důvody už padly výš. Abychom mu ale nekřivdili, musíme dodat, že je snadno stravitelný, a tak může napomáhat trávení.

 
Použité zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Ag%C3%A1ve
  • https://www.jimeto.cz/agavovy-sirup/
  • https://www.vitalia.cz/clanky/sirup-z-agave-neni-tak-zdravy-jak-se-myslelo