Jste zde

Přírodní energeťák: Paulinii si vypěstujete doma. Semena mají víc kofeinu než kafe!

paulínie semena Zdroj: Bigstockphoto
Paulínie nápojná, jinak také elixír života či životabudič, představuje významný zdroj přírodní energie. Využívána a vysoce ceněna je zejména u domorodých kmenů podél řeky Amazonky. Pojďte s námi poznat její blahodárné účinky na lidský organismus.

15. 1. 2023

Plodem paulinie nápojné je malá syté červená tobolka, která v sobě ukrývá černé semeno zvané guarana. Semeno obsahuje celou řadu prospěšných látek. Nejvýznamnější je obsah kofeinu, který je až dvakrát vyšší než u kávových zrn.

Vedle selenu, vápníku, draslíku, fosforu, hořčíku a dalších tělu prospěšných látek, obsahuje i vitamíny A, C a vitamíny skupiny B. Nápoj ze semen je také ideální v období chřipek a nachlazení. Zesiluje účinek vitamínu C.

Podobné účinky jako káva, ale…

Popíjení kávy má své klady a i zápory. V přiměřeném množství potlačuje únavu, zlepšuje koncentraci, zvyšuje bdělost, snižuje riziko diabetu a vznik jaterních onemocnění. Její nadměrná konzumace však sebou přináší i celou řadu nežádoucích účinků.

Způsobuje poruchy spánku, neklid, nervozitu, bušení srdce a ve vzácných případech se mohou objevit i záchvaty paniky. Popíjení nápoje ze semen paulinie nápojné představuje zdravější alternativu kávy!

Dodržujte doporučenou denní dávku!

Při předávkování se může ve velmi vzácných případech objevit nevolnost, neklid a zrychlený tep. Konzumaci by se měly vyhnout těhotné a kojící ženy a lidé, kteří trpí cukrovkou, vysokým krevním tlakem, srdečními problémy či epilepsií. Kvůli vysokému obsahu kofeinu není také vhodná pro děti.

K vašemu organismu je podstatně šetrnější, nedochází k vedlejším účinkům a záběr pozitivních účinků je mnohem širší než je tomu u pití kávy. Navíc kofein se uvolňuje rovnoměrněji během 6 až 9 hodin. Guaranu proto užívejte ihned ráno.

Nabije vás energií

Paulinie nápojná je ceněna zejména pro své povzbuzující účinky. Povzbudí tělo i mysl. Velmi oblíbená je tak nejen u sportovců, ale i u studentů, které čeká náročná zkouška.

Snižuje únavu, podporuje mozkovou aktivitu, posiluje krátkodobou i dlouhodobou paměť a zlepšuje soustředění. Navíc zlepšuje nákladu, uklidňuje nervy a účinně působí proti úzkosti, depresím a jiným psychickým problémům.

Výtažky z paulinie nápojné jsou součástí i mnoha kosmetických výrobků. Při dlouhodobém užívání můžete pozorovat omlazující účinky. Šampón s obsahem guarany dodá vlasům lesk a zbaví je mastnoty. Preparáty na hubnutí zase redukují celulitidu. Navíc vylepšení postavy se může projevit i na vaší hmotnosti. Guarana snižuje chuť k jídlu a zrychluje metabolismus, není proto divu, že je součástí i mnoha doplňků stravy na hubnutí.

Plánujete-li návštěvu exotické destinace, zařaďte guaranu do svého jídelníčku. Semena této rostliny mohou být ideální prevencí zácpy, průjmu či jiných zažívacích problémů. Při střevních problémech obnoví střevní mikroflóru.

bigstock-guarana-pills-61391963.jpg

pilulky s guaranou
Zdroj: 
Bigstockphoto
Ve zdravé výživě můžete sehnat tablety s výtažky guarany i celá semena. Výhodou konzumace celých semen je intenzivnější a rychlejší nástup účinku. Nevýhodou může být extrémně hořká chuť.

Patrný je také pozitivní vliv na celý kardiovaskulární systém. Pročišťuje krev, snižuje krevní tlak a zlepšuje krevní oběh. Účinně brání i usazování cholesterolu na stěnách cév.

Semena představují i účinné analgetikum. Zatočí s jakoukoliv bolestí a migrénou. Ženy jistě ocení utišení menstruační bolesti.

Vyžaduje tropické prostředí

Domovem paulinie jsou Uruguay, Venezuela a severní Brazílie. Pěstování v našich klimatických podmínkách tak vyžaduje vytvoření tropického klima s dostatkem vláhy a tepla. Jste-li majitelem zimní zahrady nebo tropického skleníku, pak máte vyhráno a do pěstování se můžete směle pustit.

Na první plody si však budete muset pár let počkat, zvláště pokud budete rostlinu pěstovat ze semen. Koupí sazenice se vlastních plodů můžete dočkat mnohem dříve.

Zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Paulinie_n%C3%A1pojn%C3%A1
  • https://www.topvet.cz/herbar/guarana-paulinie-napojna
  • https://bylik.cz/zbozi/180-guarana-plod.html
  • https://www.pestik.cz/module/csblog/post/193-11-paulinie-napojna-alias-guarana-vas-zbavi-unavy.html
  • https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/kere/2318-guarana-paulinie-napojna-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti