Jste zde

Příprava kávy ve vacuum potu: Efektní, ale dlouhá cesta k dokonalé kávě

příprava kávy ve vacuum potu Zdroj: www.bigstockphoto.com
Jestliže patříte k těm, kteří chtějí mít kávu hotovou za pár sekund, vacuum potu asi na chuť nepřijdete. Naopak každý, kdo si chce z přípravy kávy udělat rituál a sledovat úžasný proces jejího vzniku, bude nadšený.

27. 9. 2020

Vacuum pot je stvořený spíš pro neobyčejná odpoledne a show pro návštěvy než pro každodenní užití, protože i ten nejkrásnější rituál vás může jednoho dne přestat bavit, když se jím budete oblažovat příliš často. Příprava kávy tímhle způsobem trvá asi 10 minut.

Jak vypadá a funguje vacuum pot?

Vacuum pot, Vacpot nebo taky kávový sifon tvoří dvě skleněné nádoby propojené trubicí s filtrem. Ve spodní nádobě dochází k ohřevu vody, která se mění v páru. Ta pak skrze trubici a filtr prochází nahoru do vrchní nádoby a mísí se s namletou kávou. Protože se při tom pára ochladí, dojde znovu ke změně skupenství – v kapalinu. Ve spodní nádobě mezitím vznikne vakuum, které vtáhne výslednou tekutinu zpět do spodní nádoby, přičemž veškeré nečistoty zůstávají bezpečně za filtrem.

bigstock-vacuum-syphon-coffee-maker-a-280841791.jpg

vacuum pot cena
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Vacuum pot stojí zhruba 2000 Kč. Pokud ale milujete kvalitní kávu, tuhle investici zvažte.

Celou přípravu kávy tedy začnete tím, že dáte do spodní nádoby vroucí vodu, na hrdlo usadíte trubici s filtrem a zapálíte kahan pod spodní nádobou. Jakmile voda vystoupá do horní části vacuum potu, vsypete do ní kávu, promícháte a necháte dvě minuty extrahovat. Potom stáhnete teplo a počkáte, až se čistá káva dostane díky podtlaku do spodní nádoby. Pak už můžete servírovat. 

Vyzkoušejte i další alternativní způsoby, kterými se dá připravit káva!

Výhody a nevýhody vacuum potu

Ano, i tenhle způsob přípravy kávy má svá pro i proti. K výhodám patří jednoznačně to, že příprava je krásná, zajímavá a ohromíte s ní každou návštěvu. Zadruhé je výsledná káva lahodná a vynikne v ní všechno, co má.

Na druhou stranu je příprava časově i technicky náročnější než třeba v aeropressu či frenchpressu a taky je nákladnější. Vacuum pot seženete zhruba za 2 000 Kč, ale počítat musíte taky s dokupováním vhodných filtrů (což ale platí i o zmíněném aeropressu).

A jakou kávu zvolit pro co nejlepší výsledek?

Abyste si skutečně vychutnali vybraný druh kávy se vším, co k němu patří, určitě použijte středně mletou kávu. Na litr nápoje se jí používá 75 až 80 g. Myslete na to, že část vody se odpaří, takže například ze 120 ml vody a 10 g získáte 100 ml hotové kávy.