Jste zde

Uvařte si kávu v džezvě. Tak černou jste ještě neměli

džezva nad plameny Zdroj: www.bigstockphoto.com
Alternativních směrů na přípravu kávy je celá řada. Jedním z nich je i džezva, která potěší každého, kdo si chce z přípravy lahodného moku udělat rituál. V uspěchané době to může být příjemné přibrzdění.

24. 8. 2020

Džezva má svůj původ v Turecku, ale hojně rozšířená je v zemích na Středním východě, a dokonce i v některých afrických státech. Její objev se datuje do poloviny 15. století a jde o tak stylový způsob přípravy kávy, že se s ním dneska můžete setkat i v evropských kavárnách. Jestli chcete ochutnat pravou tureckou kávu, rozhodně se s džezvou seznamte.

Turek vs. turecká káva
Pijete turka? Pak pozor! Pravá turecká káva a turek, kterého v Česku pořád ještě kdovíproč pijeme, není totéž. 

Na rozdíl od „českého turka“, který bývá připravován z podřadné kávy a často je i dost přelouhovaný, je pravá turecká káva silná, lahodná, kořeněná (často se do ní dává hřebíček a kardamom) a bývá taky dost slazená – to se ale dá přizpůsobit vašim chuťovým buňkám. 

Konvička, která vám (možná) změní život

Příprava kávy v džezvě je prostě nezaměnitelný způsob, jak svého oblíbeného nápoje dosáhnout, aniž byste si pořizovali zbytečně drahý a prostor zabírající kávovar.

bigstock-making-black-coffee-in-cezva-f-285032734_1.jpg

káva v džezvě
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Kávy z džezvy je lahodná a ani v nejmenším nepřipomíná klasického českého turka.

Kovová nádoba (konvička) s rukojetí je skladná a poslouží stejně dobře. Uvnitř bývá pocínovaná a na tradičních trzích, například v Izraeli, ji můžete sehnat i krásně zdobenou. Boháči si pak pořizují džezvy z drahých kovů.

Konvička je dole širší a nahoře zúžená, aby káva při přípravě nepřetékala. Na okraji má pak zobáček pro snazší nalévání. Džezvu seženete v různých velikostech od malých, v nichž připravíte dva šálky najednou, až po ty největší, v nichž bez problémů uděláte i 14 šálků.

bigstock-222250669_1.jpg

džezva jako dekorace
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Džezva se může stát krásnou dekorací vaší kuchyně.

Jak si připravit kávu v džezvě

Ač by se mohlo zdát, že když je prostředek na přípravu kávy starý, bude proces náročnější než u modernějších výdobytků (jako je třeba french press nebo aeropress), není tomu tak. Je to jednoduché a užijete si to!

  • Připravte si jemně namletou kávu, ideálně si namelte až před samotnou přípravou. Nejlepší je namlít ji až na prach – toho nejlíp docílíte, když ji namletou ještě podrtíte v hmoždíři.
  • Na 7 g kávy použijte 100 ml vody. Pokud ale máte jiné preference, s chutí do jejich realizace. Časté je i doporučení 6 g kávy na 50 ml vody.
  • Nasypte kávu do džezvy a zalijte studenou vodou.
  • Dejte džezvu na plotnu a po celou dobu procesu ji hlídejte.
  • Káva začne po chvíli pěnit a stoupat nahoru. Dejte ji z plotny a klepněte s ní o tvrdou podložku.
  • Pak ji vraťte na plotnu. Tyhle dva kroky (postavení na plotnu a sejmutí s klepnutím) budete opakovat celkem třikrát.
  • Předehřejte si šálky, počkejte půl minuty, až se káva ustálí, a pak ji do šálků rozlijte. Opatrně, aby lógr zůstal v džezvě.

Mimochodem – koupě džezvy má i další výhodu. Je to totiž krásný a designový doplněk do kuchyně!

Pravá turecká káva se připravuje tak, že do džezvy nalijete polovinu odměřené studené vody, osladíte a nasypete čerstvě namletou kvalitní kávu. Přivede pod bod varu, tj. necháte zpěnit - nevařit, káva by se zničila! Dolijete další část studené vody a tento proces provedete celkem 3x (v Izraeli 5x). Vtip je v tom, že káva se louhuje těsně pod bodem varu co nejdéle.