Jste zde

Klenot mezi čaji: Matcha zlepšuje náladu, ale i snižuje cholesterol

matcha tea Zdroj: Bigstockphoto
Dopřejte si denně alespoň jeden šálek čaje matcha. Zklidní vaši mysl a stejně jako káva vám dodá energii. Ovšem bez negativních vedlejších účinků!

20. 11. 2021

Matcha tea je výjimečný typ zeleného čaje, který je unikátní svým původem, způsobem pěstování i jedinečným nutriční profilem. Kromě vitamínů, minerálních látek a vlákniny, obsahuje i velké množství antioxidantů, které posilují imunitu a pomáhají zbavit tělo škodlivých látek i nadbytečných kilogramů. 

bigstock-matcha-tea-powder-close-up-on-233190799.jpg

zelený matcha
Zdroj: 
Bigstockphoto
Matcha je 100% zelený čaj, který se od běžných zelených čajů liší způsobem pěstování a postupem zpracování.

Práškový čaj Matcha je jen jeden

Pravý čaj Matcha, který se může pochlubit celou řadou blahodárných účinků, pochází z Japonska. Má jemně nasládlou chuť s minimálním náznakem trpkosti, smaragdově zelenou barvu a silné antioxidační účinky. To vše je však závislé na speciálním způsobu pěstování, na sběru jen těch nejkvalitnějších čajových lístků a na jejich šetrném zpracování.

bigstock-closeup-a-cup-of-hot-matcha-gr-405705482.jpg

matcha v šálku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Levné náhražky čaje Matcha, které pocházejí většinou z Číny, mají žlutou až hnědou barvu a trpkou chuť. 

Chlorofyl působí jako účinný antioxidant

Pro pěstování čaje Matcha je typická speciální zastiňovací technika, která spočívá v tom, že zhruba 4 týdny před sklizní jsou čajové plantáže zakryty černými plachtami, které zamezí průchodu slunečního záření k rostlinám. Rostliny tak rostou v podstatě ve tmě a nedostatek světla kompenzují obrovskou produkcí chlorofylu, jehož vysoká hladina dává čaji Matcha jeho typickou barvu a silné antioxidační účinky. 

bigstock-close-up-photo-of-matcha-tea-c-325351243.jpg

zelený muffin
Zdroj: 
Bigstockphoto
Blahodárné účinky čaje Matcha si můžete dopřát ve formě nápoje nebo v podobě úžasných palačinek či muffinů. 

Ihned po sklizni, která probíhá pouze jednou ročně v květnu a výhradně ručně, projdou čajové lístky parou, která udrží listy čerstvé a plné živin. Následně se listy suší a melou na jemný prášek za pomoci žulových mlýnských kamenů. 

Matcha má blahodárné účinky na zdraví

Matcha má celou řadu pozitivních účinků nejen na tělo, ale i mysl. Obsahuje spoustu cenných látek, které přispívají nejen k ochraně imunitního systému. Pravidelné popíjení čaje Matcha funguje prý i jako prevence rakoviny a mnoha srdečních chorob. Už jeden šálek denně podporuje pružnost cév, pomáhá udržet normální hladinu cholesterolu a vyrovnává krevní tlak. Navíc zlepšuje náladu, zažene deprese a navozuje stav relaxace. 

Matcha je pro lidský organismus mnohem šetrnější než káva!

Stejně jako káva vám i Matcha dodá velkou dávku energie díky vysokému obsahu kofeinu. Na rozdíl od kávy však bude nástup účinku čaje postupný a déle trvající, takže nehrozí nervozita, bušení srdce, roztěkanost a jiné vedlejší účinky, které jsou spojené s pitím kávy.

Při pití matcha čaje nepijete jen výluh, nýbrž celý čajový list

Z čaje Matcha si můžete připravit několik druhů teplých i studených nápojů. Kromě klasického čaje můžete vyzkoušet i lahodné Matcha smoothie, cappuccino, Matcha latté nebo třeba fresh džus.

Tím ale jeho využití v kuchyni zdaleka nekončí! Práškový čaj se totiž skvěle hodí i k přípravě a ochucení nejrůznějších pokrmů. Přičemž matcha čaj dodá pokrmu nejen svěží zelenou barvu, neobvyklou chuť a vůni, ale i spoustu cenných látek. 

Zdroje:

  • https://www.matchatea.cz/dej-svemu-zdravi-zelenou
  • https://www.countrylife.cz/5-duvodu-proc-pit-matcha-tea
  • https://www.pilulka.cz/matcha-tea-caje
  • https://www.matchatea.cz/matcha-tea-a-zdravi