Jste zde

Zdravé náhražky kávy: Zkuste třeba netradiční žaludovku nebo návrat do dětství s meltou

hrníčky s meltou Zdroj: Bigstockphoto
Dopřejte si místo ranní kávy šálek něčeho zdravějšího! Máme pro vás několik tipů na chutné nápoje, které nejenže dokážou nahradit kávu, ale také prospějí vašemu zdraví.

9. 5. 2022

Káva je velmi oblíbený nápoj, bez kterého si většina z nás nedokáže představit svůj den. Po ránu postaví na nohy a dodá potřebnou energii. Není ale vhodná a prospěšná pro každého a její nadměrná konzumace může být příčinou mnoha zdravotních problémů. Naštěstí však existují alternativy, kterými můžete klasickou kávu nahradit. Pojďte s námi poznat některé z nich! 

bigstock-coffee-for-barley-49461248.jpg

obilná náhražka kávy
Zdroj: 
Bigstockphoto
Obilné náhražky kávy vám sice po ránu energii nedodají, ale zato prospějí vašemu zdraví. 

Náhražky bez obsahu kofeinu

Obilné náhražky kávy jsou vyrobeny z pražených obilovin. Nejčastěji z ječmene, žita a špaldy. Neobsahují kofein ani antioxidanty, ale zato obsahují spoustu jiných cenných látek, které mají pozitivní vliv na celkové zdraví.

Navíc k většině obilných zrn se přidávají i další ingredience, které účinek nekávy ještě více znásobí a napodobí chuť kávy. Jen málokterá jednodruhová kávoviny totiž dokáže napodobit skutečnou chuť a vůni pravé kávy. 

bigstock-caffeine-free-alternative-to-c-444770027.jpg

čekankové kafe
Zdroj: 
Bigstockphoto
Obilné nekávy jsou velmi často vyrobeny z několika druhů obilných zrn nebo se zrna míchají s fíky, s rýží nebo třeba s praženým kořenem čekanky. 

Cikorka, pražený drcený kořen čekanky obecné, je nejznámější kávovinová náhražka, kterou mají mnozí z nás spojenou s dětstvím. Konkrétně s meltou, která je vyrobena z praženého ječmene, žita, cukrové řepy a právě z kořene čekanky, který nápoji dodá nejen kávové aroma i barvu, ale také spoustu látek, které zlepší trávení a pomohou obnovit střevní mikroflóru.

Dopřejte si kávu ze žaludů

Žaludovka je skvělou alternativou ke klasické kávě i k jejím obilným náhražkám. Obsahuje hodně bílkovin, tříslovin a je bohatým zdrojem mnoha minerálů i vitamínů. Zejména hořčíku, mědi a vitamínů skupiny B. Její chuť je však velmi specifická a při prvním ochutnání vás nemusí ohromit. Vychutnat si ji můžete horkou i vychlazenou, samotnou i doslazenou medem nebo ochucenou mlékem. 

bigstock-cup-of-acorn-coffee-acorns-an-399567149.jpg

žaludovka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Žaludovka neobsahuje kofein ani lepek, a proto si ji bez obav mohou dopřát i celiaci. 

S vhodně zvolenou bylinkou vás "káva" postaví na nohy

Ajurvédská káva se k nám dostala až z daleké Indie a je vyrobena z různých ajurvédských bylin. Hlavní složkou je vždy ale čekanka lékařská, která vaše tělo dokáže zbavit toxinů a zlepšit vaše trávení. Ostatní účinky pak záleží na výběru konkrétní byliny. Kávu si můžete zalít teplým i studeným mlékem nebo vroucí vodou a mlékem. Nikdy však nečekejte typickou chuť kávy.

Tip: Pokud hledáte bezkofeinový nápoj, který vás nakopne, pak vyzkoušejte ajurvédskou kávu s brahmi. S bylinkou, která vám pomůže překonat únavu. 

Povzbuzující účinek čaje trvá mnohem déle

Zelený a černý čaj patří mezi velmi známé stimulanty. Obsahují kofein a stejně jako káva vám dodají energii. Na rozdíl od kávy je ale nástup energie pomalejší a výrazně déle vydrží. Mnohem méně tak zatíží srdce. Navíc obsahují i spoustu cenných látek, které detoxikují tělo a příznivě působí na celý organismus. 

Zelená káva pomáhá nastartovat metabolismus

Zelená káva je káva v pravém slova smyslu. V podstatě se jedná o nepražená kávová zrna, která si díky tomu, že neprošla procesem pražení, udržela mnohem více cenných látek. Nápoj je chutí i barvou podobný spíše bylinnému čaji, a dokonce obsahuje mnohem více kofeinu než tradiční káva. Studie navíc ukazují, že její pravidelné pití, pomáhá zhubnout. 

Zdroje:

  • https://www.google.com/url?q=https://www.spektrumzdravi.cz/recepty-a-jidlo/ajurvedska-kava-a-jeji-vyhody-je-bez-kofeinu-zbavi-vas-stresu-a-zlepsi-koncentraci&sa=D&source=docs&ust=1652096342406683&usg=AOvVaw1OUHy1UqXInzHshUubM3S5
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Cikorka
  • https://www.varimezdrave.cz/kava-a-co-misto-ni/
  • https://www.eshopslunecnice.cz/rubriky/blog/nahrazky-kavy/
  • https://www.slimming.cz/nahrady-kavy/
  • https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/alternativa-kavy.A171211_133135_behani_sehn

Související články