2. 4. 2023
Barvení velikonočních vajíček je velice stará tradice, jejíž kořeny pravděpodobně sahají až do starověku. V dřívějších dobách však naši předci neměli k dispozici syntetická barviva, která velikonočním vajíčkům dají krásně zářivou barvu. Museli si proto vystačit jen s tím, co dům a příroda dala. Podívejte se, co z domácí spíže můžete použít vy!
Před barvením vajíčko umyjte!
Než se pustíte do barvení, je potřeba vajíčka umýt a dokonale odmastit, aby nebyla flekatá. K odmaštění můžete použít teplou vodu s trochou soli, se saponátem nebo s octem, který mimo jiné z vaječné skořápky odstraní i razítko s kódem.
Vajíčka můžete obarvit za tepla i za studena
Vajíčka můžete obarvit dvěma způsoby. Buď je můžete uvařit rovnou s barvicím materiálem, nebo je můžete předem uvařit a teprve poté je na několik hodin vložit do studeného barvicího roztoku.
Tip: Do barvicí lázně přidejte i 2 lžíce octa. Výsledná barva bude nejen výraznější, ale také na vajíčkách lépe ulpí.
Intenzita barvy závisí na množství barvicího materiálu a na délce barvení. Čím déle budete vajíčka vařit v lázni, popř. čím déle je necháte v barvicím roztoku, tím sytější barvy dosáhnete.
Na barvení použijte vajíčko bílé barvy
Za pomoci ovoce, zeleniny, bylinek a nejrůznějšího koření můžete vytvořit celou škálu barev. Počítejte však s tím, že barva nebude nikdy tolik výrazná a jednolitá, jako tomu je u barvení syntetickými barvivy.
Barvení za pomoci suchých cibulových slupek je nejznámější způsob, jak velikonočním vajíčkům dodat krásně hnědou barvu. Technika je navíc nenáročná a levná.
Zářivě žluté barvy docílíte za pomoci několika druhů koření. Nejčastěji se k barvení používá mletá kurkuma, která vašim vajíčkům dodá světle žlutou až žlutooranžovou barvu v závislosti na délce barvení a množství. Pokud ji však doma zrovna nemáte, můžete ji nahradit kari kořením, které kurkumu obsahuje, nebo šafránem.
Pokud toužíte po velikonočních vajíčkách, která budou mít různé odstíny zelené, pak sáhněte po špenátu, klidně zmrazeném, nebo vyrazte do přírody pro kopřivy či pro jarní trávu. A přidat můžete i trochu kmínu, díky kterému docílíte svěží zelené barvy.
Pro oranžovou barvu využijte barvící schopnosti mrkve. Nezapomeňte ji však nastrouhat!
Netradiční modré barvy docílíte použitím čerstvého červeného zelí, které nahrubo nakrájíte a zalijete vodou nebo červeným vínem. Použít můžete také borůvky nebo plody černého bezu, které v závislosti na použitém množství dodají vajíčkům až fialovou barvu.
Tip: Aby se vám barvicí materiál nepřilepil na vajíčko, doporučujeme ho zabalit do gázy nebo do síťového sáčku.
Červenou barvu zase vykouzlíte za pomoci šťávy z červené řepy nebo červeného vína. Klidně i méně kvalitního krabicového vína, kterého vám nebude líto. Pokud chcete docílit světle růžové, postačí víno či šťávu z řepy zředit vodou. Případně můžete využít i slupky z červené řepy, které by jinak skončily v odpadkovém koši.
Na závěr každé vajíčko potřete olejem, máslem nebo jiným tukem, aby se krásně lesklo.
Zdroje:
- https://www.kupi.cz/magazin/clanek/17674-kam-saha-tradice-kraslic
- https://www.prozeny.cz/clanek/barveni-vajec-prirodni-cestou-jaka-metoda-zvitezila-13711
- https://prozeny.blesk.cz/barveni-vajec-kurkumou
- https://prozeny.blesk.cz/prirodni-barveni-vajec
- https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/zaujalo-vas-barvime-vajicka-prirodnimi-materialy
- https://www.sonnentor.com/cs-cz/recepty-a-tipy/rady-a-tipy/prirodni-barveni-velikonocnich-vajicek