Jste zde

Kraslice na poslední chvíli: Použijte korálky, bavlnku nebo ubrousky

ošatka s velikonočními vajíčky Zdroj: Bigstockphoto
Jaro a Velikonoce už se pěkně přiblížily. Nastává tedy chvíle obměnit výzdobu bydlení. K takové velikonoční výzdobě patří mimo jiné malovaná či jinak vylepšená vajíčka. Koledníky potěší a váš byt parádně rozzáří!

16. 4. 2022

Při zdobení vajíček rozhodně nemusíte spoléhat jen na klasické barvení nebo samolepky, s nimiž Velikonoce vyřešíte během půlhodiny. Způsobů, jak vajíčka zkrášlit, vyzdobit s nimi byt a koledníky úplně ochromit, je spousta. 

1. Barvy, barvy, barvy

Klasické barvy neurazí, o tom není pochyb. Pokud ale nechcete být za velikonoční suchary, zapojte trochu vlastní invence. Použijte dvě nebo tři barvy, ať jsou vajíčka pestřejší!

2. Samolepky

Ano, i s nimi to jde, ale každý si pomyslí, že vás příprava vajíček moc nebaví a že spíš než vajíčko se samolepkou by bylo lepší darovat čokoládu nebo panáčka něčeho ostřejšího na cestu. Reputaci si ale můžete spravit vystřižením motivu ze samolepicího papíru, který na vajíčko nalepíte a zbytek vajíčka vyzdobíte třeba fixkami. Papír potom odlepíte a motiv zůstane.

bigstock-czech-easter-eggs-in-cardboard-38156797.jpg

české velikonoční kraslice
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nechce se vám pouštět do výroby klasických velikonočních kraslic? Máme pro vás spoustu jiných kreativních postupů.

3. Fixy

Taky je to řešení. Takové… Moderní. S barevnými fixami se dá parádně vyhrát a možná to už někdo ocení. Známe však něco daleko lepšího.

4. Tempery

S temperami a štětcem už je to lepší, dá se s nimi skvěle kouzlit, pokud máte trochu toho estetického cítění. Proužky, puntíky, tvary… Fantazii se meze nekladou.

5. Voskovky

Tady už to začíná být zajímavé. S nahřátými voskovkami už dokážete ledacos a konečně to bude vypadat, že jste do Velikonoc dali něco ze sebe. Je to přitom jednoduché – připravte si voskovky, zapalte si svíčku a barvu, kterou chcete zrovna malovat, na chvíli přidržte nad plamínkem. Uvidíte, že výsledek bude stát za to.

bigstock-close-up-easter-egg-painting-a-117327662.jpg

kraslice s bavlnkami
Zdroj: 
Bigstockphoto
Stačí pár bavlnek, lepidlo a doma to budete mít zase o kousek krásnější.

6. Cibulové slupky

Vajíčka mohou získat nádhernou barvu za použití obyčejných cibulových slupek. Vajíčka omyjte jarovou vodou, cibulové slupky ponořte do hrnce s vodou a tu osolte.

Vajíčka můžete omotat nití nebo na ně připevnit lístečky, případně cokoli, co vás napadne – aby vše drželo, můžete vajíčka vložit do silonové punčochy. Poté je 10 minut vařte – za tu dobu barvivo ze slupek dobře pustí a na místech, která jste zakryli, zůstane vajíčko světlejší. Vajíčka při barvení otáčejte, aby na nich nevznikly skvrny.

7. Lak na nehty

Ještě jste o tom neslyšeli? A přitom se u vás nějaký lak na nehty určitě najde. Pokud máte více barev, můžete s nimi na vajíčkách vykouzlit divy! 

8. Větvičky

Jako originální dekorace vám může posloužit i vajíčko ozdobené březovými větvičkami. Tato technika není moc rozšířená, ale uvidíte, že nikoho, kdo vajíčka spatří, nenechá v klidu. Nařežte drobné březové větvičky na malá kolečka a pomalu a pečlivě je nalepte na vajíčko. Výsledek je úchvatný!

bigstock-traditional-wax-painted-easter-97683593.jpg

kraslice s voskem
Zdroj: 
Bigstockphoto
Ozdobeno korálky? Nikoli - takhle pěkně je kraslice nazdobená voskem.

9. Bavlnka nebo provázek

Kouzlit se dá i s obyčejným provázkem nebo s bavlnkou. Natírejte vajíčko lepidlem a omotávejte okolo něj bavlnku vybrané barvy. Na vajíčku jich můžete vystřídat hned několik. Uvidíte, že takový skvost nezůstane bez povšimnutí.

10. Ubrousky

Lepidlo ještě neodkládejte a vyzkoušejte ubrouskovou metodu. Vystřihněte z ubrousku motiv, který se vám líbí, a oddělte pouze barevnou vrstvu ubrousku. Tu potom nalepte na vajíčko. I tady můžete ledacos kombinovat a vytvořit nečekané. 

11. Třpytky

Tyhle lesklé parády jistě přilákají především menší koledníky. Na vajíčko naneste lepidlo a do misky vysypte třpytky. V nich potom vajíčko obalte. I tak málo stačí, aby byla originální ozdoba na světě.

12. Háčkování

Pracnější metodou zdobení je háčkování a používá se spíše na kraslice – tím, co uháčkujete, můžete vajíčko úžasně ozdobit. Je to už ale přece jen metoda pro větší nadšence.

Vymýšlejte sami!

Zatím jste nad barvením a zdobením vajíček moc nepřemýšleli? Zkuste to. Jde o kreativní činnost, jíž si uděláte radost a zároveň si u ní duševně odpočinete. A vaše bydlení bude po pěkném vyzdobení vašimi výtvory hned působit jarně a svátečně. Veselé Velikonoce!

Zdroje:

  • https://living.iprima.cz/moderni-a-hodne-netradicni-velikonocni-kraslice-budou-vsichni-obdivovat-84445
  • https://www.koule.cz/novinky/10-tipu-jak-netradicne-nazdobit-velikonocni-kraslice-61447-shtml/
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/50-netradicnich-zpusobu-jak-letos-ozdobit-velikonocni-vajicka
  • https://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-volny-cas-bydleni/311958/vyrobte-si-netradicni-kraslice-kamaradky-takove-mit-urcite-nebudou.html
  • https://www.ireceptar.cz/hobby/netradicne-zdobene-kraslice.html