Jste zde

Pravda, nebo mýtus: Opravdu může oblíbený suvenýr poškodit ledničku nebo kardiostimulátor?

magnety z cest na lednici Zdroj: Shutterstock
Magnetky poškozují televizory a chlazení ledniček! U lidí s kardiostimulátorem mohou dokonce vyvolat zdravotní potíže! Taky jste tyhle šokující informace nedávno zaznamenali napříč mediálním prostorem? Pojďme si je uvést na pravou míru.

6. 2. 2024

Co by to bylo za dovolenou, kdybyste se z ní vraceli bez oblíbeného suvenýru v podobě různě barevných magnetek? Ty jsou nejen skvělým dárkem pro široké příbuzenstvo nebo přátele, ale také oblíbenou připomínkou realizovaných cest a vytoužených dovolených. Většina z nich končí na dvířkách ledniček, topení nebo jiných kovových místech, která si doslova říkají o nějaké to oživení.

Pokud vaše lednička připomíná spíše pestrobarevné magnetické brnění, možná vás nedávno vyděsila informace kolující internetem a sociálními sítěmi, která tvrdila, že příliš mnoho magnetek může poškodit nejen displeje chytré lednice, ale také její chlazení, případně jiné spotřebiče v její bezprostřední blízkosti. Jak je to doopravdy? Podívali jsme se téhle kauze „na zoubek“.

Mohlo by vás zajímat: 5 míst, na která byste neměli zapomenout při úklidu kuchyně

shutterstock_490575061.jpg

magnetky na lednici
Zdroj: 
Shutterstock
Magnetky na ledničky mnozí považují za estetický zločin. Vliv na chod elektroniky ale nemají.

Se staršími spotřebiči mohl být problém

Některé zdroje tvrdí, že lednice obložená magnetkami z cest, která se nachází v blízkosti televizorů, může být potencionálně nebezpečná. Vlivem magnetismu na elektrony prý může dojít ke špatné reprodukci barev.

To ovšem za předpokladu, že doma přechováváte raritní kousky s vakuovou elektronkou, která ale už součástí moderních přístrojů rozhodně není. Pokud tedy lednice s magnetky stojí v blízkosti televize nebo jiného spotřebiče, jeho poškození se opravdu nemusíte obávat.

Přečtěte si také: Vybíráme lednici krok po kroku: Důležitá je hlučnost i akumulační doba

shutterstock_308671061.jpg

magnet na lednici
Zdroj: 
Shutterstock
Pozor na to, že při neopatrné manipulaci může magnet povrch ledničky zbytečně poškrábat.

Jak je to s kardiostimulátory?

Jistě nám dáte za pravdu, že existuje spousta osob, jejichž život závisí na správně fungující elektronice. A rozhodně nemáme na mysli „závisláky“ na hraní PC her nebo „pařmeny“, kteří se od herní konzole nechtějí vzdálit ani na dva metry. Řeč je o lidech s kardiostimulátory

Ani ti se nemusejí bát projít okolo lednice, na které se nachází oblíbené suvenýry z cest. Sbírka magnetek fungování kardiostimulátoru nijak neovlivní. Pokud by se ovšem dotyční nacházeli v blízkosti opravdu silných magnetů, jejich silné magnetické pole může přepnout implantovaný kardiostimulátor do testovacího režimu a dočasně tak ovlivnit jeho fungování.

Mohlo by vás zajímat: Libeček je přírodní "maggi", které podporuje činnost srdce

Nedělejte z obyčejného suvenýru strašáka

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že lednička oblečená do hávu z pestrobarevných magnetek není problém pro lidi potřebující kardiostimulátor ani moderní domácí spotřebiče. O estetické stránce celé věci bychom potom mohli vést sáhodlouhé diskuze. Pokud vám nicméně magnetky z cest dělají radost a lahodí oku, nemá smysl se téhle sběratelské vášně vzdávat. 

Použité zdroje:

  • https://vedazive.cz/technika/magnetky-lednice-rizika/
  • https://adbz.cz/hobby/magnetky-na-lednici-oblibeny-suvenyr-z-dovolene-muze-poskodit-cely-spotrebic-za-vyssi-tisice-korun
  • https://silnemagnety.cz/magnety-a-elektronika/