Jste zde

5 míst, na která byste neměli zapomenout při úklidu kuchyně

černobílá kuchyně Zdroj: Bigstockphoto
Jarní úklid domácnosti bychom měli mít za sebou, ale špína a prach jako by neměly co na práci, a rozhodly se nám otravovat život po celý rok, takže už je pomalu čas na další velký úklid. Na co si při něm dát pozor v kuchyni?

16. 4. 2022

K obvyklým nečistotám se nyní ještě přidává pyl a chmýří z rostlin proudící do bytu okny při větrání. Jestliže většinu nečistot zachytí síť proti hmyzu, tak je byt sice o něco čistší, zase ale musíme vyčistit onu síť.

Uklízení zkrátka nemá nikdy konce. Když už nás unavuje, máme tendenci si ho zjednodušit a věnovat se hlavně nejvíce viditelným místům. Na která zákoutí bychom ale také při úklidu kuchyně neměli zapomínat?

1.    Úklid kuchyně: Odpadkový koš

Bakterie tu mají ideální podmínky pro množení, takže je nutné ho pravidelně vymývat. I když ho vystýláme igelitovým sáčkem, dostanou se nečistoty ven a na dně nebo na spodní straně poklopu se může začít tvořit plíseň. Čas od času neškodí pokropit koš dezinfekčním roztokem, pár minut nechat působit a poté umýt.

bigstock-beautiful-and-modern-kitchen-i-30668168.jpg

světle hnědá kuchyně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Když se udržuje v čistotě, vypadá kuchyně i po letech stále jako nová.

2.    Úklid kuchyně: Houbička na nádobí

Obvyklé vymáchání a vyždímání nestačí, spousta bakterií zůstává uvnitř a zbytky vlhkosti jim poskytují ideální podmínky pro úspěšné množení. Expanzi organismů, které mohou způsobit vážná onemocnění, zabrání, když houbičku dáme i s nádobím do myčky nebo ji necháme na chvíli v mikrovlnné troubě. Vysoká teplota si s mikroby a bakteriemi spolehlivě poradí.

3.    Úklid kuchyně: Odkapávač na nádobí

Je velmi pohodlné po umytí nádobí odložit na odkapávač a nechat vzduch a gravitaci, ať si se sušením poradí bez nás. Po uklizení bychom ovšem měli odkapávač, především pak nádobu, do níž voda kape, omýt a do čista usušit. Jinak vybudujeme nezvaným návštěvníkům z řad mikroorganismů pohodlný příbytek.

Jestliže se nám přece jen věci vymknou z rukou a vytvoří se odporná slizká hmota či plíseň, odstraníme ji, vydrhneme osvědčenými koupelnovými pomocníky a pečlivě vykartáčujeme. Preventivním používáním dezinfekce ve spreji bychom se takovým koncům mohli vyhnout.

4.    Úklid kuchyně: Vodovodní kohoutek

Konec kohoutku, z něhož vytéká voda, je z hlediska čistoty velmi rizikový. Jestliže máme obavy o čistotu vody vůbec, spolehlivě pomohou filtrační konvice. Pokud nás ovšem trápí jen kohoutek, měli bychom ho čas od času, třeba když provádíme velký úklid kuchyně, vyšroubovat a ponořit na chvíli do dezinfekčního roztoku. Při té příležitosti odstraníme i vodní kámen.

bigstock-open-refrigerator-or-fridge-do-374568595.jpg

otevřená lednice
Zdroj: 
Bigstockphoto
Přestože na první pohled vypadá lednice dobře, může skrývat nemilá a pouhým okem neviditelná překvapení.

5.    Úklid kuchyně: Lednice

Žádný úklid domácnosti či jarní úklid není hotový bez důkladného vymytí lednice. Staré typy potřebují ještě pravidelné manuální rozmrazování, u novějších stačí jen udržovat čistotu a pravidelně uklízet.

Pořádné vydrhnutí si zaslouží vnitřní prostory, jež přicházejí do styku s jídlem, ale též držadla a rukojeti, na které saháme při otevírání lednice. Otřít je nutné i boční a horní plochy lednice, především však ty zadní, jež působí na prach jako magnet. 

Zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/mista-ktera-moc-neuklizime-30001213.html
  • https://www.prozeny.cz/clanek/6-nejspinavejsich-mist-v-kuchyni-o-kterych-to-ani-netusite-70782
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/13207-6-nejspinavejsich-mist-v-kuchyni-na-ktera-se-pri-uklidu-zapomina-jak-casto-je-cistite-vy
  • https://www.ctidoma.cz/zivotni-styl/domacnost-plna-bakterii-na-jedine-kuchynske-hoube-jsou-jich-miliardy-ale-co-dalsi-mista