Jste zde

Praktická aromaterapie: Od rýmy vám pomůže třeba vůně limetek

aromalampa s olejíčkem Zdroj: Bigstockphoto
Že neléčená rýma trvá týden a léčená sedm dní? Asi ano. Důležité je však umět si od jejích projevů co nejefektivněji ulevit, aby nás tato zdravotní komplikace příliš neovlivňovala. Víte, že pomoc nabízí třeba vůně bergamotu nebo eukalyptu?

6. 11. 2021

Nachlazení, rýmě a kašli se na podzim a v zimě hodně daří – stačí se nevhodně obléknout nebo se zdržet venku a promrznout a potíž je na světě. S rýmou ve většině případů ani nezůstáváme doma, ale odebíráme se s ní do práce, kde nám to nejde, protože prostě nejsme fit. Doma s tímhle problémem ale můžeme zatočit. A ke všemu přírodní cestou. Pomocí aromaterapie

Bergamot, eukalyptus nebo levandule jako pomoc

S rýmou toho vesměs moc nezmůžeme, jde totiž o mechanismus, při němž se tělo zbavuje virů v těle. Horší je, když se nám hodně špatně dýchá a kvůli ucpanému nosu se ani pořádně nevyspíme. Zapomeňte na kapky a spreje do nosu, na nichž si snadno vypěstujete závislost. Rozpalte svíčku v aromalampě a vyberte si ten správný éterický olej. Možností máte hned několik:

Eukalyptus: Typická vůně eukalyptu uvolňuje dýchací cesty a v místnosti, v níž necháte aromalampu kouzlit, vytvoří příjemný vzduch, v němž se budete rádi zdržovat, i když rýmu zrovna mít nebudete.

Přečtěte si o účincích aromaterapie víc: Vůně v bytě: Skořice vám pomůže proti stresu, vanilka vyvolá chuť na sex

bigstock-124375355.jpg

vůně citronu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Od rýmy, ale i od bolení hlavy vám pomůže třeba vůně citronu.

Bergamot: Tenhle kříženec hořkého pomeranče a citrónu rovněž usnadňuje dýchání ve chvílích nepříjemného zduření nosní sliznice. Nechte ho působit a uvidíte, že se vám alespoň trochu uleví.

Citrón: Svěží vůně citrónu je perfektním pomocníkem při infekci horních cest dýchacích, ale i při obyčejné rýmě vám prospěje, když jím provoníte byt. Navíc působí i proti bolestem hlavy, které rýmu a nachlazení často provázejí.

Cypřiš: Nasládlá dřevitá vůně s citrusovým podtónem zalahodí vašemu nosu během nachlazení, ale pokud se vám zalíbí, nedáte na ni dopustit ani při plném zdraví.

bigstock-white-flowers-of-jasmine-on-wo-138814817.jpg

květy jasmínu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Jasmín nejen pomůže od rýmy, ale má i afrodiziakální účinky.

Jasmín: Jasmín je nejen součástí těch nejdražších parfémů, ale také vynikajícím společníkem při potížích s horními cestami dýchacími. Pozor, tato nezaměnitelná květinová vůně má i afrodiziakální účinky. 

Kadidlovník: Kadidlovník čistí vzduch, posiluje imunitu a pomůže vám zbavit se problémů s horními cestami dýchacími. Směs vůně kadidla a růží se hojně využívá i jako osvěžovač vzduchu. Navíc pořídíte-li si domů samotnou rostlinku, stačí s ní mírně zatřást a vůně se z ní uvolní do prostoru.

Vzduch v bytě můžete vylepšit i dalšími způsoby: Pořiďte si solnou lampu: Funguje proti depresím a zlepšuje vzduch

Limetka: Jedním slovem svěžest. Jinak asi vůni limetky nemusíme dlouze představovat. Hledáte-li něco, co dokonale pročistí vzduch u vás doma a navíc ještě prostor oblaží svými antiseptickými účinky, s limetkou se nespletete. 

Máta: Kdo by si nevybavil mentolovou vůni žvýkaček a bonbónů? Máta by vám měla při nachlazení a rýmě dělat společnost, protože uvolňuje hleny a zmírňuje potíže s dýcháním celkově. 

bigstock-141407432.jpg

limetka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Limetka dokonale pročistí vzduch v bytě.

Zázvor: Zázvor i jeho vůně samotná podporuje pocení, zmírňuje bolesti hlavy a ulevuje od příznaků nachlazení. Proto si udělejte domácí zázvorový čaj a léčbu podpořte několika kapkami éterického oleje s touto výraznou pryskyřičnou vůní v aromalampě. 

Provoňte byt dřív, než sáhnete po lécích

Abychom projevy nachlazení umlčeli a mohli bez větších obtíží normálně fungovat, často do sebe lámeme jeden prášek za druhým. Vyzkoušejte příště nejdříve přírodní cestu, aromaterapii. Třeba nebudete léky ani potřebovat a ještě si úžasně provoníte bydlení!

Zdroje:

  • https://www.kouzlovuni.cz/ryma-a-aromaterapie-6-vonavych-tipu-jak-vyzrat-na-podzimni-nachlazeni/
  • https://www.countrylife.cz/nachlazeni-a-chripky-aromaterapie-pomaha-s-lecbou-i-prevenci
  • https://www.saloos.cz/c/nachlazeni-viroza-ryma
  • https://aromaterapie.cz/kdyz-vas-skoli-chripka-nebo-si-na-vas-zasedne-ryma/