Jste zde

Aromalampa se hlásí o slovo. Pomůže zlepšit náladu, zmírnit stres i napětí. Jak ji správně vybrat?

aromalampa s vosky Zdroj: Bigstockphoto
Podzim je nejvhodnější dobou k pořízení aromalampy. Díky ní se budete na dlouhé chladné večery doma těšit. Pomůže vám totiž vykouzlit přesně tu pravou voňavou atmosféru plnou pohody, kterou po náročném dni potřebujete. A navíc funguje i jako lék!

14. 10. 2021

Aromalampa je vlastně jakousi alternativou vonných svíček a během poměrně krátké doby dokáže krásně provonět celý prostor. Kromě toho, že je aromalampa vkusným designovým prvkem, který originálně doplní váš interiér, může vám její pořízení být přínosné i z hlediska zdraví, protože vdechování vonných částic blahodárně působí na lidskou psychiku. 

Princip aromalampy je jednoduchý. Funguje na základě odpařování pomocí otevřeného ohně. Při odpařování se uvolňují žádoucí účinné látky a vůně, které navozují líbivé pocity. Teplé světlo svíčky celou relaxační proceduru příjemně umocňuje. 

bigstock-different-stylish-aroma-lamps-420835448_1.jpg

nabídka aromalamp
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nabídka aromalamp je široká a rozhodně je z čeho vybírat.

Kouzlo aromaterapie

Aromaterapii využívali naši předkové už ve starověku. Potřeba využívat éterické olejíčky a těžit z jejich uklidňujících účinků na naši psychiku přetrvala po celá staletí, a je dobře známa i dnes. Esenciálních olejíčků a vonných vosků je na trhu celá pestrá paleta. Ale pozor! Je důležité si olejíček dobře zvolit s ohledem na náš záměr. 

Levandule nebo vanilka? 

Tip redakce

Ohlídejte si, aby éterické olejíčky či vonné vosky, které budete ve své aromalampě využívat, byly čistě přírodního původu. Výrobky syntetického původu by vám místo pomoci mohly spíše uškodit. 

Každý z esenciálních olejíčků má jiný účinek. Na bolest hlavy se výborně hodí kardamonový, levandulový, či mateřídouškový olejíček. Úlevu při nachlazení může přinést vdechování oleje s obsahem citrónu, zázvoru, eukalyptu nebo borovice. Na spaní a zklidnění mysli využijte olejíček meduňkový, nebo s přídavkem kopru. Překonat stres vám pomůže vůně vanilky a bazalky.

Obecně platí, že postačí zpravidla 1 až 2 kapky oleje na 5 m² prostoru. U jednotlivých druhů se ale může dávkování lišit. Řiďte se proto doporučenými pokyny výrobce. 

bigstock-aroma-lamp-and-coffee-essentia-417609388_1.jpg

bílá aromalampa
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vodu do nádobky nalévejte vždy teplou, bude se lépe odpařovat

Jakou lampu si mám vybrat? 

Na trhu nalezneme pestrou nabídku různých druhů aromalamp. Prodejci nabízejí elektrické, keramické, skleněné, voskové nebo olejové. Základem je tedy se rozhodnout, k jakému účelu si lampu pořizuji, a jak často ji chci využívat. Praktické je vybrat si lampu s větší miskou na vodu. Počítejte s tím, že klasická čajová svíčka hoří přibližně 4 hodiny.  Nebudete tak muset pořád hlídat hladinku vody a budete mít více času pro sebe na relaxaci. Lépe se vám také bude dávkovat olejíček do vody. 

Potěšte své blízké a pořiďte jim vkusnou aromalampu jako dárek. Výběr vhodných olejíčků už však nechejte na nich samotných. 

Pokud si vyberete klasickou lampu se svící, zaměřte se i na vzdálenost mezi svíčkou a nádobkou na vodu. Vhodnější je, když je nádobka od plamínku umístěna dále. Voda v nádobce by totiž nikdy neměla přesáhnout teplotu 50 stupňů Celsia. V opačném případě by hrozilo znehodnocení léčivých látek v oleji. 

Elektrická, nebo klasická? 

Milovníci pokročilých technologií a prakticky smýšlející lidé ocení možnost zakoupit si aromalampu v elektrickém provedení. Některé výrobky z této řady mají integrované časovače a dávkovače intenzity vůně. Místo vody a esenciálních olejíčků využívají elektrické aromalampy kostičky vonného vosku. Tento druh výrobku bývá oblíbený nejvíce v rodinách s malými dětmi a domácími mazlíčky, protože nehrozí takřka žádné nebezpečí.

Vhodná péče

Aby vám lampička dobře sloužila, dopřejte jí po každém použití trochu péče. Postačí ji omýt mýdlovou vodou, příležitostně také opláchnout roztokem octu a vody, což zabrání usazování vodního kamene. U elektrických lamp postupujte v oblasti údržby dle pokynů výrobce. 

Zdroje:

  • https://living.iprima.cz/bydleni/aromalampa-vase-chvile-relaxace-a-klidu-jak-ji-spravne-pouzivat
  • https://www.equiplo.cz/aromalampy/
  • https://bydleni.instory.cz/2361-poridte-si-aromalampu-je-to-nejenom-krasny-doplnek-ale-i-lek.html