11. 8. 2021
Nastěhovali jste se do bytu, který dlouhý čas před vámi obývali kuřáci, nebo žijete s někým, kdo neudělá bez cigarety ani krok? Pak asi bojujete se zápachem z cigaret, možná i se skvrnami po kouři na zdech a na nábytku.
Mezi důsledky, které s sebou přináší začouzená místnost, patří třeba kromě zápachu ale i bolesti hlavy, podrážděné sliznice nebo pálení očí. Z bytu, kde se kouří, si navíc odnesete i „bonus“ v podobě zapáchajícího oblečení a vlasů.
Kde jsou ideální cigaretové zóny?
Pokud žijete s nenapravitelným kuřákem, zkuste mu vymezit pro kouření jen jednu místnost – i když i z ní se bude zápach šířit do zbytku bytu, nebude to tak strašné, jako když bude moci kouřit všude. Absolutním tabu by mělo být kouření v ložnici – v zakouřené místnosti na spaní neusnete a navíc tady hrozí extrémní riziko požáru.
Ideální „cigaretovou zónou“ je balkón nebo terasa – pozor ale na kouř, který by mohl vadit sousedům. Co se týká popelníku – rozhodně by neměl být otevřený, v nejlepším případě by měl být popelník uzavřený, popřípadě by ho měla suplovat nádobka s tekutinou, ve které se zapáchající nedopalek „utopí“.
Málokdo si uvědomuje, že cigaretový kouř poškozuje i vybavení bytu. V koberci, na záclonách i na elektrospotřebičích se usazují mikroskopické částice z cigaretového kouře. A pozor – ty se při průvanu uvolňují zpět do místnosti a opětovně víří. Vážně chcete v tomto nezdravém prostředí žít?
Základem je větrání, svíčka je nadstavba
Základní zbraní proti zápachu z cigaret je pravidelné větrání. Pomůže i hořící svíčka. Plamen totiž dokáže spálit některé aromatické uhlovodíky, které cigaretový kouř obsahuje. Vyzkoušet můžete i rozmístění misek s octem po bytě, rozvěšení pytlíčků s mletou kávou, slupky od citrusů nebo profesionální „voniče“ do zásuvek.
Samostatnou kapitolou jsou potom pokojové rostliny. Všechny totiž dokážou pohlcovat škodliviny – některé dokonce více než jiné. Základní rovnice zní: jedna metrová květina na deset metrů čtverečních prostoru – pak se zbavíte většiny škodlivin z kouření. Ideální jsou tchynin jazyk, aloe, juka, dracena nebo gerbery.
Pomůže oškrábat omítku
A co dělat, pokud se stěhujete do bytu po kuřácích? Pokud se chcete pachu z cigaret zbavit opravdu nadobro, pak vám nezbude nic jiného než začít se škrábáním omítky – i v ní se totiž zápach drží. Po oškrábání je dobré zeď omýt mýdlovou vodou, popřípadě saponátem, vybavit izolačním nátěrem a až na něj nanést nátěr barevný.
Čalouněný nábytek svěřte do péče odborníků na chemické čistění, stejně tak koberce, záclony a závěsy. Nábytek, který můžete odstranit, odstraňte a pořiďte si jiný. Čím hlubší čistění, tím lépe.
Samozřejmě, že mnohem lepší než řešení důsledků, je odstranění příčiny. Článek o tom, jak přestat kouřit, ale patří na jiný server…
Zdroje:
- https://www.homeincube.cz/provzdy-se-zbavte-cigaretoveho-koure-byte/
- https://living.iprima.cz/trendy/12-tipu-jak-se-v-byte-zbavit-neprijemneho-zapachu-z-cigaret
- https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-dum-a-byt/392085/6-triku-jak-se-zbavit-zapachu-z-cigaret-pomuze-kava-a-ocet.html
- https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-dum-a-byt/392085/6-triku-jak-se-zbavit-zapachu-z-cigaret-pomuze-kava-a-ocet.html
- https://tvujspravce.cz/8-tipu-jak-se-v-byte-zbavit-otravneho-cigaretoveho-zapachu/