Jste zde

Jak se zbavit vlhkosti? Naučte se správně větrat a zapojte kočkolit nebo sůl

plesnivá zeď a strop Zdroj: Bigstockphoto
Vzduch jako v tropech, orosená okna a počínající plíseň. Co má všechno tohle společného? Jednoho jmenovatele a tím je vlhkost. Jak se jí jednou provždy zbavit nebo ji alespoň odpovídajícím způsobem eliminovat? Máme pro vás praktické tipy!

29. 5. 2022

Tip č. 1: Odhalte příčinu vlhkosti

Vzduch v interiéru by samozřejmě neměl být ani suchý, ani příliš vlhký. Nejlepší je doma udržovat optimální vlhkost od 45 do 60 %. V případě vlhkosti vyšší, než zmíněných 60 % riskujete vznik plísní a s nimi související dýchací obtíže.

Mezi největší zdroje vlhkosti patří nepochybně sušení prádla, sprchování, vaření, žehlení, akvária, květiny, ale i tepelné mosty – tzn. místa, kde se setkává teplý vzduch se studeným (typicky např. v koutech, při zemi, u oken apod.)

Tip č. 2: Správně větrejte

Jakmile máte možnost, otevírejte okna. V zimě větrejte krátce, ale intenzivně, v létě tak, jak vám to venkovní teplota dovolí. Ideální situace samozřejmě je, když můžete v interiéru udělat průvan, který přebytečnou vlhkost vyžene.

bigstock-thermometer-and-hygrometer-of-395270942.jpg

teploměr s vlhkostí
Zdroj: 
Bigstockphoto
Od vlhkosti vám nepomůže toliko topení, jako pravidelné větrání.

Pokud nemůžete mít stále otevřená okna, nechte proudit vzduch alespoň takzvanou mikroventilací, kdy je okno pootevřené jen na malou mezeru. Větrání je totiž mnohem účinnější, než topení, na které řada z nás při nadbytečné vlhkosti sází.

Tip č. 3: Snižujte vlhkost při vaření

V kuchyni vzniká extrémní množství vlhkosti. Proto si pořiďte výkonnou digestoř, kterou při vaření aktivně využívejte (ideálně na ten nejvyšší výkon), vařte s pokličkami a nenechávejte stát vodu ve dřezu nebo varné konvici.

Tip č. 4: Vsaďte na kamennou sůl

Jedním z účinných přírodních pohlcovačů vlhkosti je nepochybně kamenná sůl. Jak ji využít v domácnosti? Jednoduše! Použijte dvě nádoby, do větší spodní vložte horní menší a do té umístěte na dno propustnou látku.

Na ni nasypte kamennou sůl. Dno horní nádoby by nemělo těsně sedět ve spodní nádobě, aby pohlcená voda ze soli měla kam odtékat. Proto horní nádobu ideálně něčím vypodložte.

Tip č. 5: Unikátní vlastnost rýže

Asi jste už párkrát slyšeli o triku s utopenými hodinkami nebo mobilním telefonem. Ten prý stačí dát do misky s rýží, čímž zvýšíte šanci na jeho záchranu. O tom, jestli zmíněný trik funguje, či nikoliv, se musí přesvědčit každý sám.

To nicméně nemění nic na tom, že rýže je skvělým pohlcovačem vlhkosti. Proto rozmístěte po bytě několik misek s bílými zrníčky a dozdobte je třeba ve stylu potpourri. Získáte originální dekoraci a ještě snadno a za pár korun snížíte vlhkost v interiéru.

bigstock-woman-changing-water-container-401297024.jpg

elektrický odvlhčovač
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vsadit můžete na babské rady, nebo na profesionální řešení.

Náš tip: Pár zrnek rýže můžete nasypat i do solničky. Sůl nenavlhne a bude i po čase krásně sypká. 

Tip č. 6: Kočkolit nejen do kočičích záchodků

Už jste někdy slyšeli o kočkolitu? Majitelé chlupatých mazlíčků pravděpodobně ano. Ti ostatní by mu měli dát šanci alespoň při boji s vlhkostí. Kočkolit totiž dokáže absorbovat až 300 % své hmotnosti!

Stačí proto koupit (nebo obětovat) jeden menší pytel, kočkolit nasypat do pytlíčků nebo misek a rozmístit po interiéru. Zhruba po měsíci ho vyměňte za nový.

Tip č. 7: Odvlhčovače z obchodu

Asi nejúčinnějším způsobem, jak se nadměrné vlhkosti v bytě zbavit, jsou nepochybně odvlhčovače. Ty pořídíte už od několika stokorun. Většinou jde o malé tablety nebo pytlíčky se speciální látkou, která vlhkost pohltí a voda odkape do kondenzační nádobky.

K dostání jsou ale i profesionální vysoušeče vzduchu, k jejichž provozu je potřeba elektrická energie. Jejich pořizovací cena se už často pohybuje v řádech tisíců korun. Při výběru se řiďte odvlhčovací kapacitou, která je uváděná v litrech (tzn. kolik litrů vody přístroj za jeden den provozu odfiltruje).

Použité zdroje:

  • https://prima-receptar.cz/zbavte-se-plisne-v-domacnosti-jednou-provzdy/
  • https://www.dumabyt.cz/rubriky/interier/bydlime/4-tipy-jak-si-poradit-s-nadmernou-vlhkosti-v-byte_27700.html
  • https://cestakbydleni.cz/plisen-vlhkost/
  • https://www.trendymagazin.cz/babske-rady-na-vlhkost-odstraneni-plisne/