Jste zde

Šeřík: Nádherně voní a zbaví vás bolesti hlavy

fialový šeřík Zdroj: Bigstockphoto
Vyrazte s námi od začátku dubna na procházku a nasbírejte si čerstvě rozkvetlé květy šeříku. Ve váze sice moc dlouho nevydrží, ale skvěle se hodí k přípravě čaje, relaxační voňavé koupele nebo šeříkového sirupu.

17. 3. 2022

Rozkvetlý šeřík je jedním z hlavních symbolů jara. Nádherné květy, které rozkvétají postupně od poloviny dubna, se pyšní nejen nádhernou paletou barev, ale také příjemnou vůní a mnoha léčivými účinky, které znaly a využívaly už naše babičky. Pojďte si některé z nich připomenout!

bigstock-branch-of-lilac-on-sunny-beaut-403769864.jpg

rozkvetlý šeřík
Zdroj: 
Bigstockphoto
Šeřík vás zaujme nejen nádhernou paletou barevných květů, ale také příjemnou vůní, která dovede zklidnit mysl a zmírnit bolest hlavy. 

Bohatě kvetoucí šeříky jsou nejen krásné, ale také léčivé

Květy šeříku můžete použít zevně i vnitřně. Překrásně vonící čaj, který si můžete velmi jednoduše připravit z čerstvých i sušených květů, zmírní bolest hlavy a pomáhá při migréně. Zklidní rozbouřený žaludek, uleví při bolesti v krku a pomůže také při léčbě angíny. Důležitá je však doba louhování! Šeříkové lístky je nutné louhovat minimálně 30 minut, aby se stihly vyluhovat všechny léčivé látky.  

Šetrně usušené květy šeříku můžete navíc přidat i k jiným bylinkám, a namíchat si tak vlastní čajovou směs.  

Zevně se čerstvé květy šeříku používají k obkladům, které uleví od bolesti, a ke koupelím, které uklidní tělo i mysl. Odbourá stres, působí proti úzkosti a umí vyvolat pocit radosti a štěstí. 

Využití šeříkových květu je pestřejší!

Čerstvé květy šeříku, které mají lehce nahořklou chuť, jsou velmi často využívány jako jedlá dekorace. Nádherně vypadají na svatebním dortu, zákuscích a cupcakes. Ozvláštní jarní zeleninový salát, pomazánky i jogurt a jsou skvělou surovinou pro výrobu šeříkového sirupu, který se hodí k ochucení dezertů i k přípravě osvěžující limonády. 

bigstock-lilac-flowers-in-a-jar-bunch-422902067.jpg

šeříkové květy
Zdroj: 
Bigstockphoto
Drobné květy šeříku můžete kandovat nebo je můžete přetřít vyšlehanými bílky, abyste zafixovali jejich tvar. 

Výroba šeříkového sirupu je zcela jednoduchá a na jeden hrnek vody budete potřebovat pouze jeden hrnek čerstvých šeříkových květů, jeden hrnek cukru a šťávu z poloviny citronu. 

A jak na něj?

Vodu nalijte do kastrůlku a nechte v ní na mírném plameni rozpustit cukr. Když je cukr rozpuštěný, přidejte do vody šťávu z poloviny citronu a květy šeříku. Směs pozvolna přiveďte k varu a vařte na mírném ohni 15 minut. Ještě teplý sirup přeceďte do čisté skleněné láhve a jakmile vystydne, přemístěte ho do chladničky. Sirup vydrží minimálně 14 dní

bigstock-lilac-essential-oil-or-infusio-422597960.jpg

vůně šeříku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Už samotná vůně šeříku dokáže divy. Nejenže uklidní pocuchané nervy, ale také stmeluje lidi a zmírňuje dopady hádky

Květy sbírejte daleko od civilizace!

Květy šeříku sbírejte na začátku května, kdy jsou plně rozvité, a pouze na své zahradě nebo v přírodě, daleko od civilizace. Daleko od silnic, továren a skládek.

Důležitá rada na závěr! Jste-li alergičtí na pyl, radši šeříkové květy a produkty z nich nekonzumujte, nebo jen s velkou opatrností. 

Zdroje:

  • https://pardubice.rozhlas.cz/jak-udrzet-seriky-ve-vaze-cerstve-dejte-jim-prasek-na-chripku-8202462
  • https://zena-in.cz/clanek/serik-symbol-maje-kvete-dlouho-ale-do-vazy-se-moc-nehodi
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/omamne-vonici-seriky-jsou-nenarocne-na-pestovani.html
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/serik-obecny-30000430.html
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-pestovat-serik-23040.html