Jste zde

Triky pro optické zvětšení bytu: Chce to světlé barvy, zrcadla a jednotné podlahy

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Cítíte se ve svém bytě stísněně? Pak možná patříte k jedné třetině obyvatel, kteří mají obytnou plochu menší než čtyřicet metrů čtverečních. Byt vám sice nenafoukneme, nicméně poradíme pár triků, které pomohou byt opticky zvětšit.

11. 11. 2019

Bojujete ve svém bytě s každým metrem? Zkuste váš zrak ošálit a místnost opticky zvětšit osvědčenými triky. Můžete se do toho pustit z gruntu, ale pomoci můžou i maličkosti.

V panelákovém bytě zbourejte nepěkné umakartové jádro

Zařizujete-li byt od základu, zkuste si v prvé řadě pohrát s kompozicí bytu. Zbourejte přebytečné příčky a propojte menší místnosti. Například propojením kuchyně a obývací místnosti získáte nejen více místa, ale navíc vždycky budete i v centru dění. Získat můžete i pár cenných centimetrů pro koupelnu, která často bývá v panelákovém bytě největším oříškem.

Obrovské zrcadlo přes celou stěnu místnost prosvětlí a opticky zvětší. Skvělým designovým doplňkem mohou být i lesklé dekorační samolepky.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Vezměte to od podlahy

Chcete-li, aby váš byt vypadal mnohem větší, začít musíte už od podlahy. Ta by měla být ideálně v celém bytě v jednom dekoru a v jedné barvě. Jednotlivé místnosti neoddělujte ani prahy, ale naopak je propojte. Stejné pravidlo dodržujte u plovoucí podlahy, lina i v případě koberce. Chcete-li obývací místnost či dětský pokoj zútulnit kusovým kobercem, volte spíše jednobarevný a obdélníkového tvaru. Místnost opticky protáhne.

Velkou roli hraje výmalba interiéru

Obecně se doporučuje v malém bytě volit spíše světlé barvy. Nezůstávejte však jen u sterilně působící bílé, zkuste si pohrát i s pastelovými barvami. Místnost rozsvítí, opticky zvětší a prostor nebude působit tolik stísněně. Vyhýbat se však nemusíte ani barvám tmavým. Vymalujete-li tmavou barvou pouze jednu ze čtyř stěn, místnost se opticky prodlouží.

Celý byt bez prahů bude působit větším dojmem. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Mějte však na paměti, že naprosto nevhodná do malého bytu je barva červená. Prostor vždy zmenší. Opticky zvětšit místnost můžete i pomocí geometrických vzorů a linií. Vodorovné pruhy místnost protáhnou, svislé naopak zvýší.

Fototapeta: Okno do jiného světa

Hloubku místnosti může dodat i fototapeta umístěná na jedné stěně místnosti s vhodně zvoleným motivem. Zrak dokonale oklamou například motivy krajiny či moře.

Nábytek volte menší

Opticky zvětšit místnost pomůže i vhodně zvolený nábytek. Místnost by rozhodně neměla být přeplněná. Zbavte se tak přebytečného nepotřebného nábytku a využijte i kouty místnosti.

Zapomeňte na masivní jednolité obývací stěny, vysoké skříně a velkou sedací soupravu. Pro dva členy domácnosti postačí malá pohovka. Tu zvolte buď jednobarevnou, nebo s jemným vzorem. Úplně se vyhněte velkým a nápadným vzorům! Využít můžete i průhledný nábytek z čirého nebo barevného skla, případně plastu. Efektně vypadají například skleněný nebo plastový konferenční stolek, jídelní židle či jídelní stůl.

Byt bude vypadat opticky větší i díky maličkostem. Vybavte si byt lesklými dekorativními doplňky. S jejich množstvím to však nepřežeňte. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Doplňky místnost nejen doladí a zútulní

Velkou pozornost věnujte i doplňkům. Typickým prvkem, který místnost rozzáří a zvětší, je zrcadlo. Zvolit můžete jedno větší nebo si můžete pohrát s více kusy zrcadel. Využít můžete i drobné lesklé doplňky z mosazi, které fungují na stejném principu jako zrcadlo. Odrážejí světlo do místnosti.

Do místnosti pusťte co nejvíce přirozeného světla. Místo těžkých tmavých závěsů, zvolte raději lehké, vzdušné a jednobarevné. Záclony volte bílé, jemné a bez vzoru.