Jste zde

Zářivě růžová nebo temná černá: Nebojte se netradičních barev v interiéru!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Správně zvolená barva může jednoduše proměnit jakoukoliv místnost a navodit optimální atmosféru. Řada z vás však v obchodě sáhne spíše po klasice – tradiční bílé či světlých odstínech. Zkuste se jednou trochu odvázat a váš byt se rázem stane jiným.

27. 8. 2020

Zkuste jednou při výběru sáhnout například po černé, která místnosti dokáže vdechnout luxus, rozzářit dětský pokoj neonovými barvami či zútulnit obývací pokoj růžovou či fialovou barvou.

Černá jako barva smutku? Ne vždy… 

Černá barva je známkou luxusu. V místnosti se s ní však vyplatí šetřit, zvláště pak v malé s nedostatkem světla. Prostor dokáže opticky ještě více zmenšit. Opatrně s ní však zacházejte i ve větší místnosti s dostatkem světla.

Černá barva ve vás totiž dokáže probudit špatnou náladu, neklid a vyvolat deprese. Není proto vhodná pro psychicky labilní osoby ani k dětem do dětského pokoje. Naopak zkuste černou barvou vymalovat jednu stěnu v kanceláři, podpoří vaši pozornost a koncentraci

Skombinovat černou barvu s dekorem dřeva? No uznejte, nevypadá to skvostně?Zdroj: www.bigstockphoto.com

Černá barva v kuchyni vypadá elegantně, zvláště pak v kombinaci s nerezovými prvky. Bohužel, ač se to nezdá, i takto tmavá barva může být dost nepraktická. Zvláště pak právě v kuchyni či koupelně. Na černé dlažbě či obkladu je totiž vidět každá kapka vody. Další negativum černé pak můžete objevit v budoucnosti. Černá barva se jen těžko přemaluje

Zvolíte-li lesklou černou barvu, pak se pro vás otírání otisků stane každodenním rituálem. Na druhou stranu matný odstín černé je sice snazší na údržbu, ale může působit dost nudně. 

Černá barva se také nejlépe kombinuje a skvěle dokáže zvýraznit jakoukoli barvu – bílou udělá bělejší, modrou modřejší. 

Probuďte v sobě dobrou náladu!

Neonové barvy patří také mezi ty, se kterými je lepší v místnosti šetřit. Přemíra neonových barev v místnosti může v člověku vyvolat až pocity nevolnosti. Naopak vhodně zvolené neonové barvy v přiměřeném množství rozzáří místnost, vnesou do ní svěžest i energii a podpoří dobrou náladu, fantazii a tvořivost. Proto se skvěle hodí do dětského pokoje, kde jsou veselé barvy doslova vyžadovány. 

Netradiční neonové barvy interiér oživí - i když je použijete jen na detaily.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Neonové barvy můžete jednoduše dostat i do bíle vymalovaného pokoje. Dobrou volbou pro vás může být nábytek v neonových barvách – poličky, skříňky a jiné doplňky. Z nudného bílého pokoje tak můžete rázem vytvořit místnost nabitou energií a dobrou náladou.

Originálním dekorativním prvkem v domácnosti se v posledních letech stávají i neonová světla. Trubice, zářivky, různé neonové nápisy či pásky mohou z vašeho bytu udělat netradiční místo. 

S barvami si můžete hrát i při vymýšlení osvětlení.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Růžová a fialová – dejte jim šanci i v jiné místnosti než jen v holčičím pokoji!

Růžová barva je výsadou spíše žen, nejste-li v domácnosti v přesile, pravděpodobně si růžovou barvu jinde než v dívčím dětském pokoji nevybojujete. Škoda! Růžová barva totiž dokáže byt zútulnit, opticky zvětšit a navodit klid.

Skvěle se hodí do obývacího pokoje, dokáže totiž rozproudit komunikaci, v ložnici zase navodí romantickou atmosféru. Naopak se nedoporučuje do kuchyně, odborníci totiž tvrdí, že dokáže vyvolat chuť na sladké. I s touto barvou se však vyplatí v domácnosti šetřit. Přemíra růžové může působit kýčovitě. 

Růžová a fialová barva v obývacím pokoji působí jemně a romanticky.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Stejné nevole se od mužů možná dočkáte i s fialovou barvou. Na rozdíl od růžové vám však v ložnici nedá spát! V obývacím pokoji dokáže rozproudit komunikaci. V dětském pokoji zase podpoří tvořivost a fantazii. Určitě s ní ale šetřete v malém pokoji s nedostatkem světla. Jako každá tmavá barva totiž pokoj opticky zmenší. V přiměřeném množství vdechne místnosti luxus a naopak ve větším množství může působit lacině.