Jste zde

Osvědčené tipy: Jak vybrat zrcadlo do koupelny, předsíně nebo ložnice

žena v turbanu stojící před zrcadlem Zdroj: Bigstockphoto
Zrcadlo jsme dlouho chápali jako ryze praktický doplněk, který jsme umisťovali tam, kde na něj zbyl ve vybraných místnostech prostor. Dnes už ale víme, že nám může pomoct například opticky zvětšit místnost a ještě může být designovým doplňkem.

12. 5. 2024

Tím pádem může být jeho výběr složitější. Při volbě totiž budete zohledňovat nejen jeho rozměry, ale taky případné rámování, provedení, celý kus nebo zrcadlové dlaždice a nějaké ty detaily a vychytávky k tomu. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak při výběru zrcadla postupovat, aby vás jen tak neomrzelo.

Nástěnné, nebo stojací?

To záleží na tom, kolik máte místa, i na tom, které se vám víc líbí a které lépe zapadne do vašeho interiéru. Byla by totiž škoda mít krásné stojací zrcadlo nahuštěné v jednom rohu společně se skříní, komodou a třeba i dalšími doplňky. Platí tedy jednoduché pravidlo – řiďte se prostorem.

bigstock-cozy-stylish-hallway-interior-307481524.jpg

červené doplňky v bytě
Zdroj: 
Bigstockphoto
Při výběru velikosti zrcadla zohledňujte i to, že se v něm bude odrážet všechno, co je před ním - prostor tak může působit zahlceně.

Zároveň asi nemusíme zdlouhavě popisovat, že stojací zrcadlo je fajn řešení do ložnice nebo předsíně. Do koupelny se v drtivé většině případů nebude hodit, už kvůli nedostatečnému prostoru.

Čím větší, tím lepší? To neplatí!

Pokud jste si dodnes mysleli, že čím větší zrcadlo si pořídíte, tím lépe uděláte, mýlili jste se. Zrcadlo vám sice pomůže opticky zvětšit místnost, což se hodí zejména v menších bytech, i tady ale platí staré dobré „všeho s mírou“.

Při výběru vždycky myslete na to, že v zrcadle se budete odrážet nejen vy, ale i to ostatní před ním. Pokud tedy v koupelně ční trubky nebo plánujete zrcadlo proti nevzhledné zdi, nejdřív buď konejte, nebo přizpůsobte velikost zrcadla.

bigstock-mirror-next-to-wooden-cabinet-264470233.jpg

cihly v interiéru
Zdroj: 
Bigstockphoto
Samostatně stojící zrcadlo je krásný doplněk do bytu. Jen pozor na to, že vynikne jen tam, kde je dostatek prostoru.

Menší zrcadlo může totiž taky nadělat dost parády. Zvlášť když mu pořídíte pěkný rám, který podtrhne styl vaší koupelny nebo jiné místnosti.

Zároveň je ale pravda, že v předsíni nebo ložnici bychom měli mít zrcadlo, ve kterém překontrolujeme celý svůj zevnějšek. Pokud nechcete mít stojací zrcadlo a z nějakého důvodu ani to nástěnné, může to ještě vyřešit skříň se zrcadlovým dílem na dveřích.

V předsíni a ložnici je to jednodušší. Jak ale vyladit koupelnu k dokonalosti právě pomocí zrcadla?

Zrcadlo v koupelně můžeme spojit i s dalšími prvky

Co si budeme povídat, v běžné české domácnosti není v koupelně místa nazbyt. Proto můžeme při výběru zrcadla vyřešit víc věcí najednou. Pokud potřebujete místo navíc a nemáte ho kde brát, bude pro vás řešením zrcadlo s poličkou. Jestliže bojujete se světlem, můžete si pořídit zrcadlo se zabudovanými LED žárovkami.

Ty dokonale osvítí obvod zrcadla a dámám usnadní aplikaci veškeré kosmetiky. Navíc si ušetříte čas s výběrem světla zvlášť, i peníze a kombinační schopnosti, které byste museli vynaložit, abyste vizuálně spojili všechny prvky do jednoho hezkého celku.

bigstock-white-bathroom-interior-doubl-290898097.jpg

podsvícená zrcadla
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pokud se na to cítíte, můžete zkombinovat i několik zrcadel.

Možná jste dosud ani netušili, kolik možností ještě se zrcadlem do koupelny máte. Moderní zrcadla například nabízejí i speciální fólii, která zabrání zamlžování, digitální hodiny na vyhrazeném místě nebo bezdotykové ovládání světla.

A co tvar?

Kromě velikosti budete určitě řešit tvar zrcadla. Možná sami od sebe dáváte přednost jednoduchým liniím a ostrým hranám, nebo naopak oblým tvarům. Váš pocit je v tomto případě nejdůležitější, i když byste neměli zapomínat na to, aby i tvar souzněl s okolím zrcadla. Pokud například milujete ostré linie a máte je všude, kulaté zrcadlo nebude tak úplně nejlepším řešením.

Zdroje:

  • https://www.sanswiss.cz/cz/blog/jake-zrcadlo-zvolit-do-koupelny
  • https://www.kare-shop.cz/blog/101-jak-vybrat-zrcadlo.html
  • https://www.westwing.cz/inspiration/nakupni-radce/pruvodce-vyberem/jak-vybrat-zrcadlo/
  • https://jysk.cz/inspiration/navod-vyber-zrcadla