Jste zde

Hračky do vany jsou plné plísní a bakterií: Pomůže tavná pistole nebo jedlá soda

kachna na ručníku Zdroj: Shutterstock
Nepodceňujte pravidelné čištění a dezinfekci hraček, se kterými si vaše děti hrají ve vodě! Bakterie, viry a plísně, které se v nich hromadí, mohou být příčinou celé řady zdravotních problémů.

3. 3. 2024

 Hračky do vody jsou pro vaše děti vítaným zpestřením. Z koupání udělají zábavu, potěší a podpoří i rozvinou jejich schopnosti. Podle mnoha studií mohou být ale také zdrojem celé řady bakterií, virů, plísní a jiných škodlivin, které mohou negativně ovlivnit jejich zdraví! Mohou stát za vznikem vyrážky, mohou způsobit podráždění očí i uší, nebo dokonce mohou být zdrojem infekce dýchacích cest a alergie

shutterstock_2367330631.jpg

dítě s hračkami ve vodě
Zdroj: 
Shutterstock
Hračky do vody představují skryté nebezpečí, jelikož jsou náchylné ke vzniku plísní a k množení choroboplodných zárodků.

Pískací hračky do vody nepatří!

K vodním radovánkám používejte pouze hračky, ze kterých voda snadno vyteče nebo vykape. Hračky, v nichž se drží voda, raději vyhoďte nebo jejich otvor zalepte tavnou pistolí, aby se do nich nedostala voda. 

shutterstock_1963494154.jpg

gumová kachnička ve vaně
Zdroj: 
Shutterstock
Při čištění a dezinfekci hraček do vody se vždy ujistěte, že jim vámi zvolená metoda neublíží! 

Po každém koupání hračky vyčistěte a důkladně je vysušte. Suchým hadrem je otřete do sucha, popřípadě je nechte vyschnout v blízkosti topení nebo na sluníčku

Tip: K rychlé a účinné dezinfekci se skvěle hodí i dezinfekční vlhčené ubrousky, které seženete v každé drogerii. 

K čištění použijte jedlou sodu nebo vsaďte na myčku

Hračky, které jsou špinavé a plesnivé, dětem nedávejte a najděte si čas, abyste je důkladně vyčistili! Způsobů, jak je vyčistit, máte hned několik a je jen na vás, který si vyberete. 

Čištění za pomoci Sava nebo jiného chemického prostředku je velmi účinné a poměrně rychlé. Dezinfekční přípravek spolehlivě zničí všechny patogeny a hračkám navrátí jejich zašlou slávu. Vždy však použijte pouze předepsané množství a hračky po jeho použití důkladně umyjte a popřípadě i několikrát vypláchněte, abyste měli opravdu jistotu, že jeho zbytky nezůstaly uvnitř hračky. 

shutterstock_2139450809.jpg

plesnivá kachnička
Zdroj: 
Shutterstock
Hračky do vody, které mají otvor, jsou špinavé nejen na povrchu, ale také uvnitř! 

Pokud se chcete vyhnout chemii, vsaďte na ocet nebo jedlou sodu. Jsou netoxické a hračku vyčistí stejně dobře jako nejrůznější chemické prostředky. Suroviny však nechte delší dobu působit a na závěr hračku ještě důkladně očistěte kartáčkem. 

Chcete-li si práci ulehčit, využijte k čištění a dezinfekci hraček pračku nebo horní koš vaší myčky. Spotřebič nastavte na vysokou teplotu a vynechte veškeré prací a mycí prostředky. V případě použití pračky, uzavřete hračky do textilního sáčku nebo využijte starý návlek na polštář, aby se vám hračky někam nezatoulaly. 

Hračky také můžete povařit několik minut v hrnci s vodou. 

Zdroje: 

  • https://www.modrastrecha.cz/magazine/jak-vycistit-detske-hracky-toto-radi-odbornici-na-uklizeni-domacnosti/
  • https://www.utukutu.cz/blog/hracky-do-vany--ktere-vybrat-a-kterym-se-radeji-vyhnout/
  • https://www.emimino.cz/diskuse/jak-vycisti-hracky-do-vody-37581/
  • https://hobby.instory.cz/1942-trapi-vas-plisen-na-gumovych-hrackach-do-vody-existuje-reseni-jak-ji-snadno-odstranit.html
  • https://www.mimibazar.cz/clanek/1751/zdravi-nebezpecne-hracky-do-vany-5-zpusobu-jak-je-zbavit-plisni-a-bakterii