Jste zde

Balkónová inspirace: vytvořte si svůj malý ráj. I na podzim!

podvečerní balkon Zdroj: Shutterstock
Máte balkón, jste šťastní, že na něm můžete za krásných podzimních večerů posedět, od jara do podzimu se dlouze opalovat nebo na nich pěstovat ovoce, zeleninu či bylinky? Podívejte se, jak ho můžete zkrášlit a milovat ho ještě víc než dosud!

15. 10. 2023

Vždycky záleží na tom, jak prostorný balkón máte. I s těmi malými se dá ale kouzlit, když zapojíte fantazii a vložíte něco ze sebe samotných. Podívejte se.

Prodloužený obývák

shutterstock_515836354.jpg

zimní prosklená zahrada
Zdroj: 
Shutterstock

Balkón klidně může splňovat funkci menšího obývacího pokoje nebo být jeho pomyslným prodloužením. Když bude chladněji a vy budete mít k dispozici zasklení, nic vás tu nepřekvapí. Naopak budete blíž přírodě, budete se moct dívat na nebe, za jasných nocí studovat hvězdy. Pokud máte balkón malý, vsaďte v něm na světlé barvy, jako to platí u všech malých prostor v bytě.

Vyberte si sem pohodlné křeslo, malý gaučík nebo třeba sedací vak. Zkrátka to, co vám poskytne dokonalé pohodlí.

Zenová oáza

shutterstock_2193569847.jpg

zenový balkon
Zdroj: 
Shutterstock

Držte se zásady, že balkón můžete nazdobit čímkoli, co vám bude dělat radost. Klidně si sem místo židliček pořiďte maličkou pohovku, na které se vám bude pohodlně sedět, odpočívat, relaxovat a za teplých deštivých večerů (v případě, že máte balkón zasklený) si tu vychutnáte knížku i dvojku vína.

Jestli se rádi naladíte na vlnu východní filozofie, neváhejte a pořiďte si klidně sošku Buddhy. K ní se vám bude jistě pár menších rostlinek a nějaké to světlo – spíš více menších než jedno velké.

Pohádka z orientu

shutterstock_1688477185.jpg

balkon s pohovkou
Zdroj: 
Shutterstock

Váš balkón může vypadat klidně jako „z jiného světa“. Nebo alespoň z jiné krajiny. Co třeba z té orientální? Stačí k tomu jen nízké sezení, takové, aby vám nebyla zima od země, pestrý koberec, záclonky, spousta polštářků, na nichž se uvelebíte… A třeba i vodní dýmka, která nastolí atmosféru voňavých dálek.

Jemně a decentně

shutterstock_1816726958.jpg

dřevěný nábytek na balkon
Zdroj: 
Shutterstock

Malý balkón? Drobný a decentní nábytek! Tak by to mělo být. Stačí-li vám občas tu chvilku posedět, pořiďte si stolek a židličku, pár rostlinek a ještě vám třeba zbude místo na nějaký ten truhlík s bylinkami.

Dokonalý relax

shutterstock_1786753373.jpg

houpací síť na balkoně
Zdroj: 
Shutterstock

Pořád ještě přemýšlíte, jak si udělat absolutní pohodlí na balkóně, ale židličky, křesílka či malá pohovka k tomu tak nějak nestačí? V tom případě zbývá ještě závěsné křesílko nebo houpací síť! Vyberte si takovou, která bude splňovat i vaše požadavky na vzhled. Potom s ní prostor slaďte a propadněte kouzlu vlastního balkónu.

Pěstování ve velkém

shutterstock_2156951943.jpg

pěstování zeleniny na balkoně
Zdroj: 
Shutterstock

Nejde vám na balkóně ani tak o posezení a trávení příjemných chvilek jako spíše o místo, na němž budete moct pěstovat květiny, bylinky, ovoce i zeleninu? Pak se nebojte rozjet to ve velkém. Balkón plný květináčů a truhlíků už dnes není zas tak velkou výjimkou.

Hlavně ne tuctově

Balkón si můžete plně přizpůsobit výmalbou, dekoracemi, osvětlením a třeba i vzhledem podlahy. Tuctová dlažba nebo dokonce nevábný panel už jsou passé. Teď můžete chodit po odolné podlaze připomínající přírodní materiály nebo po kamenech! Popusťte uzdu své fantazii a zařiďte si balkón podle svého.

Zdroje:

  • https://www.skvelydomov.cz/balkonova-zahrada-2/
  • https://www.dovido.cz/Tema/Tipy-a-inspirace/Zpusob-jak-pretvorit-balkon-na-zahradu-snu
  • https://www.bestent.cz/bestent-poradna/jak-si-vytvorit-zahradu-na-balkone/
  • https://mojeradosti-takovajsem.blogspot.com/2014/03/balkonova-inspirace.html
  • https://www.moebelix.cz/c/jak-si-zaridit-maly-balkon