Jste zde

Kdy zvolit pohovku a kdy gauč?

zelené sofa Zdroj: agatanabytek.cz
Pohovka a gauč jsou dva různé druhy nábytku, ale pro zjednodušení se často používají zaměnitelně. Pohovka má široké, pohodlné sedadlo, měkké opěradlo a je vybavena područkami. Je to ideální kus nábytku do obývacího pokoje.

7. 4. 2024

Gauče jsou díky svým menším rozměrům ideální do místností s omezeným prostorem, jako jsou garsonky, pokoje pro hosty nebo kanceláře.

Gauče jsou kompaktnější a zabírají méně místa. Kdy byste si měli vybrat pohovku a kdy jednu nebo dvě pohovky do obývacího pokoje?

Gauč a pohovka - co stojí za to o nich vědět?

Pohovka a gauč se z technického hlediska liší, proto se vyplatí věnovat pozornost označení výrobku v obchodě s nábytkem. To vám umožní provést uspokojivý nákup a splnit vaše potřeby. Největší rozdíly mezi pohovkou a sofa jsou vidět v rozměrech. Pohovku volíme v případě, že máme v místnosti, kterou zařizujeme, hodně místa a potřebujeme pohodlné místo k sezení a odpočinku. Naopak relaxační nábytek z kategorie pohovky by měli volit ti, kteří zařizují omezený prostor nebo potřebují menší kus nábytku a jsou schopni se vzdát části komfortu užívání. 

Vlastnosti pohovky:

  • Větší a širší sedadlo s opěradlem a područkami. Pohovka se liší velikostí od dvoumístné až po rohovou sedačku určenou pro více osob. 
  • Účelem pohovek je uspořádat větší prostory, jako jsou prostorné obývací pokoje nebo obývací pokoj. Pohovky jsou nízko posazené, velmi pohodlné pro sezení, ležení a odpočinek.
  • Styl současné pohovky sahá od minimalistických modelů až po zdobnější pohovky v glamour stylu.
  • Čalounění pohovky může zahrnovat prošívání na opěradle a ozdobné obložení na područkách. Pohovky mají obvykle elegantní čalounění například z kůže, sametu nebo vlněné látky. 

Vlastnosti gauče: 

  • Charakteristickým znakem pohovky je menší sedák, obvykle bez područek. Jednoduchá, lehká pohovka může mít podobu lavice nebo kratší pohovky.
  • Gauče jsou určeny do menších místností, jako jsou garsonky, pokoje pro hosty nebo kanceláře. Pohovky jsou kompaktnější, šetří místo a vypadají formálněji. 
  • Styl gauče je zachován minimalistický, ačkoli existují i modely, které lze úspěšně použít jako dekorativní prvky.
  • Potah gauče je obecně odolnější a snadno se čistí. Potah vydrží intenzivní používání - přes den na sezení, v noci na spaní. 

Rozkládací gauč a rozkládací pohovka 

Až donedávna se rozdělení na pohovku a rozkládací gauč zakládalo na funkčnosti jednoho nebo druhého kusu nábytku. Pohovku jsme spojovali s rozkládací a spací funkcí, zatímco gauč nebyla vybavena rozkládacím mechanismem. V současné době jsou pohovky i gauče k dispozici v obou variantách. 

Praktické využití rozkládací pohovky v tomto ohledu výrazně převažovalo nad rozkládací pohovkou, kterou nebylo možné využít jako přistýlku pro hosty. Kromě toho mohla pohovka díky své spací funkci úspěšně sloužit jako noční lůžko například ve malém bytě nebo v pokoji pro teenagery. Pohovky jsou vybaveny mechanismem, který výrazně zjednodušuje rozkládání. Díky této funkci se pohovka během několika vteřin změní na manželskou postel. Přes den na ní můžete pohodlně sedět a v noci ji můžete rozložit a používat jako postel. Je však třeba mít na paměti, že pohovka díky své rozkládací funkci vyžaduje dostupnost většího prostoru kolem sebe. Pokud se v obývacím pokoji počítá každý metr čtvereční, může být nejlepší volbou pohovka bez rozkládací funkce.

Kdy si vybrat pohovku?

Volba mezi pohovkou a sedací soupravou závisí na velikosti místnosti, očekáváních z hlediska funkčnosti a stylu interiéru. Na pohovce se nejčastěji sedí blíže k podlaze, což umožňuje vytvořit ležérnější a rozlehlejší uspořádání. Nízká, prostorná pohovka bude dokonale fungovat v moderním obývacím pokoji, zařízeném v pohodlném stylu. Uspořádání doplní konferenční stolky, měkký koberec a hezké stojací lampy, jejichž světlo vytvoří útulnou atmosféru. 

Lehká dvoumístná pohovka naopak stojí za zvážení zejména v malých místnostech. Pohovka bez funkce spaní poslouží pouze k posezení nebo ke krátkému odpolednímu zdřímnutí. Pohovky mají často klasičtější vzhled. Jejich přítomnost naplní interiér vytříbeným stylem. 

Kdy bude lepší gauč? 

Mobilita a flexibilita jsou dvě důležité výhody gauče. Existují situace, kdy může být volba gauče vhodnější než volba sedací soupravy. Gauče bývají kompaktnější a snadněji se přestavují. Lidé, kteří rádi přestavují nábytek v obývacím pokoji nebo potřebují kus nábytku, který lze snadno přemístit, mohou být spokojenější s výběrem praktičtějšího gauče. Pokud hledáte multifunkční kus nábytku například do mikrostudia, které kombinuje obývací pokoj s kuchyňským koutem a nemá další ložnici, měl by rozkládací gauč splnit všechna očekávání. Rozkládací gauč vám poskytne více možností využití, a to jak ve dne, tak v noci. 

Omezený prostor v obývacím pokoji je také argumentem pro výběr gauče. Pokud je obývací pokoj relativně malý, může být lepší volbou pohovka. Gauče jsou obvykle kompaktnější a zabírají méně místa než velké pohovky. Ušetříte tak cenné místo, které můžete využít k jiným účelům. V neposlední řadě je vhodné zvážit estetiku a styl nábytku. Pohovky se často dodávají v rozmanitějších provedeních, tvarech a materiálech čalounění. Je snazší si pohovku přizpůsobit, stylizovat ji polštáři, přehozem nebo dekou. Takový kus nábytku by byl ozdobou místnosti. Volba mezi pohovkou a rozkládacím gaučem závisí především na potřebách a individuálních preferencích.