Jste zde

7+1 tip, jak vylepšit obývák rychle, vkusně a prakticky zadarmo

hnědý obývák Zdroj: Bigstockphoto
Taky vám připadá, že po odstrojení stromečku a schování slavnostní výzdoby je obývací pokoj tak nějak prázdný? Pokud neplánujete jeho kompletní rekonstrukci, vyzkoušejte tyhle tipy, kterými proměníte pokoj rychle, vkusně a prakticky zadarmo.

16. 1. 2022

Pusťte do místnosti vzduch

Prosvětlete pokoj a zbavte ho všech starých krámů a nepotřebných věcí. Ať už ty keramické jeleny schováváte jako připomínku svatebního dne, nebo proto, aby se tchyně, která vám je tehdy darovala, neurazila, jednoduše je sbalte a pošlete dělat radost jinam. Dejte prostor vzduchu a jeho proudění a do budoucna se vyvarujte přehlcování místnosti zbytečnostmi.

Zrcadlo, zrcadlo…

Jasně, přibude vám další plocha, kterou bude potřeba leštit, kromě ní však získáte praktického společníka, který vám bude každé ráno opakovat, kdo je na světě nejkrásnější. A aby toho nebylo málo, zrcadla zastanou i estetickou funkci, byt opticky zvětší a dokážou skvěle odrážet světlo. Navíc nemusíte utrácet za ta nová a designová. Jednoduše zapátrejte v bazárcích, vetešnictvích nebo na Marketplace a pořiďte si klidně zrcadlo z druhé ruky, které vyšperkujete dle vlastního vkusu a představ.

bigstock-domestic-interior-of-living-ro-441020213.jpg

lampa na čtení
Zdroj: 
Bigstockphoto
Světlé barvy obývací pokoj opticky zvětší. Pokud je doplníte dostatkem tkanin, pak bude působit i velmi útulně.

Nepodceňujte důležitost osvětlení

Světlo v místnosti dokáže divy. Navíc v případě osvětlení nejde jen o praktický kousek, vhodně zvolené světlo nebo lampa může celý pokoj proměnit a skvěle doplnit. V současné době hrají prim světla s krystaly, která místnost prozáří a dodají jí dokonalý lesk a punc luxusu. Skvělé jsou i LED lampy, které „nežerou“ hodně a využít je můžete jako tematické osvětlení nebo praktickou lampičku na čtení.

Nezapomínejte na obrazy

Holé stěny působí nudným a sterilním dojmem. Návštěva se u vás navíc může cítit doslova jako v holobytě. A to určitě nechcete. Naopak stěna doplněná o obrazy vyzařuje hřejivou a pozitivní energii. Dneska už máte na výběr nespočet různých vzorů, rámů i tvarů. Skvělou volbou je sada několika obrazů, které snadno pověsíte nad sebe, vedle sebe či neuspořádaně a chaoticky. Výsledek bude v každém případě dokonalý.

bigstock-stylish-scandinavian-living-ro-444426059.jpg

designový konferenční stolek
Zdroj: 
Bigstockphoto
Obývák nemusí být přehlídkou designových výstřelků. Stačí jeden výraznější kousek.

Bez zelených obyvatel by to nešlo

Rostliny čistí místnost, produkují kyslík a podle některých výzkumů jsou lidé v místnostech s rostlinami očividně šťastnější. Vzdávat se jich navíc nemusíte ani s domácími mazlíčky. Jen vybírejte ty, které pro ně nejsou jedovaté, případně je umístěte tam, kde na ně chlupáčci nedosáhnou. Skvělou volbou jsou pro tyhle případy třeba závěsné květináče, které působí esteticky a zvířátka prakticky nemají šanci rostlinku v nich ochutnat a následně zlikvidovat.

Přehozy, koberečky a potahy do pokoje patří

Nejrůznější druhy textilu a tkanin prostor zútulňují a navíc vás příjemně zahřejí. Pokud vyznáváte ruční práce, klidně si nějaký pléd nebo potah na polštář upleťte. Vrhnout se můžete i na výrobu menších koberečků před pohovku nebo pod konferenční stolek. Využít můžete metodu patchwork, háčkování, zmíněné pletení nebo tkaní.

Vsaďte na dekorace a doplňky

Vázy nemusí hostit jenom čerstvé květiny. Nasypat do nich můžete i dekorační písek nebo kamínky. To samé můžete provést i se svícny. Pokud žádný svícen zrovna po ruce nemáte, vyrobte si ho z obyčejné sklenice na víno. Do sklenice nasypejte dekorační kamínky nebo třeba mušličky z dovolených, přidejte jednu čajovku a o dekoraci máte postaráno. Ještě jednodušší je sklenku otočit a na její podstavu svíčku jednoduše umístit. Do obrácené sklenice pak můžete vložit třeba sušené květiny nebo jinou trvanlivou dekoraci. 

Přesuňte nábytek a kouzlete s barvami

Pokud vás trápí malé prostory obývacího pokoje, vyzkoušejte kouzlo optické iluze. Jednoduše obývací stěnu rozdělte a smontujte ji tak, aby nebyla v jedné výškové rovině. Vyšší a nižší skříňky, komody nebo TV stěna umístěná v jiné výšce pokoj opticky rozdělí, ozvláštní a zvětší. Zkusit můžete i trik s barvami, kdy nejvzdálenější zeď od okna vymalujeme o stupeň až dva světleji než zbývající stěny.

Použité zdroje: 

  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/vylepsit-obyvak-30000820.html
  • https://www.mujdum.cz/rubriky/interier/7-tipu-jak-vylepsit-obyvaci-pokoj_5270.html
  • https://www.living.cz/5-tipu-jak-si-zutulnit-obyvaci-pokoj/
  • https://liberecka.drbna.cz/drbna/radilka/5-tipu-jak-si-bez-namahy-vylepsit-obyvak.html