Jste zde

Babské rady proti mlžení zrcadel: Zkuste zubní pastu nebo trik s bramborou

mlžení zrcadel Zdroj: Shutterstock
Rozlučte se se zamlženými zrcadly ve vaší koupelně! Máme pro vás praktické rady i zaručené tipy, jak zamlžení předejít. Pomohou moderní technologie i babské rady.

5. 2. 2024

Zamlžování zrcadel v koupelně je přirozený a zcela běžný fyzikální jev, kterému nelze nikdy zcela zabránit. Obzvlášť pokud si rádi dopřáváte dlouhé teplé koupele. S našimi tipy a triky však můžete problémy se zamlžováním minimalizovat! 

shutterstock_1992537995.jpg

chemie na zamlžené zrcadlo
Zdroj: 
Shutterstock
K vytvoření protimlžícího efektu můžete zkusit nejen chemické čističe, ale také babské rady, které vám ušetří nemalé peníze. 

Větrejte!

Příčinou mlžení zrcadel je nejčastěji kombinace teplého vzduchu a příliš vysoké vlhkosti v místnosti. Otevření oken a dveří, aby došlo k výměně vlhkého vzduchu za čerstvý, je tak nejrychlejší a nejlogičtější řešení. Komu by se ovšem chtělo pustit do vyhřáté koupelny studený vzduch z venku, že? 

Řešením však může být výkonný ventilátor, který dokáže veškerou vlhkost odvést pryč z místnosti, zcela uzavřený sprchový kout nebo zrcadlo s topnými tělísky, popřípadě topné fólie pod zrcadlem, které dokážou zrcadlo ohřát na vyšší teplotu než je teplota vzduchu v místnosti. 

shutterstock_558798505.jpg

vyleštěné zrcadlo
Zdroj: 
Shutterstock
K nanesení šamponu nebo sprchového gelu použijte utěrku z mikrovlákna a na závěr zrcadlo vyleštěte novinami. 

Proti mlžení zrcadel výborně fungují i nejrůznější prostředky z drogerie, které zabraňují srážení vody na povrchu zrcadla, a mají tak protimlžící efekt. Dobrou vychytávkou jsou však i nejrůznější prostředky, které máte jistě doma. 

Zkuste jar nebo pěnu na holení

Účinnou prevencí proti zamlžování zrcadel je klasický jar nebo jiný mycí prostředek, který obyčejně používáte k mytí nádobí. Malé množství jaru, které pečlivě rozetřete po celé ploše zrcadla, vytvoří neviditelnou vrstvu, která odpudí vodu a vaše zrcadlo tak zůstane čiré. 

Stejně tak můžete využít i malé množství sprchového gelu či šamponu nebo obyčejné mýdlo, s nímž nenaděláte téměř žádné šmouhy a s finálním leštěním se tolik nenadřete. Při jeho nanášení však buďte velmi opatrní a na kostku mýdla tolik netlačte, aby vám zrcadlo neprasklo. 

shutterstock_391977049.jpg

pasta na zuby
Zdroj: 
Shutterstock
K vytvoření protimlžicího účinku na vašem zrcadle nepoužívejte bělící ani gelovou pastu, která nemá žádný efekt. 

Dobrými tipy jsou také pěna na holení nebo zubní pasta. Nikdy však nepoužívejte bělicí zubní pastu, která obsahuje abrazivní složky. Zrcadlo byste mohli poškrábat. 

U brambory pozor na nečistoty

Trik s bramborou je z trochu jiné škatulky, nicméně efekt i postup je naprosto stejný. Bramboru stačí nejprve důkladně oloupat a umýt, aby nedošlo vlivem nečistoty k poškrábání zrcadla, a poté rozkrojit na dvě části a jednou polovinou opatrně přejíždět po povrchu zrcadla. Na závěr zrcadlo pořádně vyleštěte. 

Účinnou zbraní je také glycerol, který seženete v každé lékárně, nebo ocet, který smícháte s vodou ve stejném poměru. 

Zdroje:

  • https://www.tvojechvilka.cz/domov/sikovne-triky-ktere-vam-pomohou-zabranit-zamlzovani-zrcadla-v-koupelne/
  • https://eshop.dipro-koupelny.cz/blog/jak-zabranit-zamlzovani-zrcadel/
  • https://adbz.cz/hobby/trik-proti-smouham-a-zamlzovani-zrcadel/
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/mlzeni-zrcadla-holici-pena-30000921.html
  • https://www.veneti.cz/blog/5-tipu-proti-zamlzovani-zrcadel-n205