Jste zde

Spojení designu s praktičností. Které prvky vám nesmí doma chybět?

minimalistická koupelna Zdroj: Ground Picture / Shutterstock.com
Když jde o bydlení, všichni chceme, aby naše nemovitost byla hezká, zároveň ale toužíme po praktičnosti. Tyto 2 požadavky se ale někdy vylučují. V článku se podíváme na to, u kterých prvků je skloubení praktičnosti a designu proveditelné.

7. 9. 2023

Zastínění oken

Zastínění oken je snad nejtypičtějším prvkem, u kterého jde praktičnost a design ruku v ruce. I obyčejná záclona dokáže studeně vyhlížející okno přeměnit v dominantní prvek místnosti utvářející pomyslné teplo domova. Pomůže navíc vytvořit základní úroveň soukromí.

Kromě toho ale můžete okna „doladit“ závěsem či interiérovou roletou. I z vnější strany může být instalována exteriérové žaluzie nebo screenová roleta. Dobře navržené stínění výrazně napomůže tomu, abyste i během horkých letních dnů měli doma příjemně, současně může i na domu jako takovém skvěle vypadat.

Nepraktická kuchyň je za trest

Kuchyň dnes patří k nejdražším prvkům v interiéru, současně se stává designovou chloubou. Zdaleka už nejde jen o pracovní zázemí žen hospodyněk, v kuchyni dnes zcela běžně tráví čas vařením i úklidem také muži.

I proto je důležité, aby tato místnost nabídla všem členům domácnosti patřičný komfort. Dejte si záležet na tom, aby kuchyň byla správně dispozičně rozvržená. Pamatovat musíte i na výšku pracovní desky nebo na dostatek úložných prostor.

Otázkou je, zda propojit kuchyň s obývákem, nebo ji raději oddělit, aby při vaření neprostupovaly výpary do značné části bytu či domu. Zajímavým řešením, které rovněž dokáže skloubit design i praktičnost, je možnost rozdělení, či propojení těchto místností s pomocí posuvných dveří a stěn. Díky tomu můžete dle potřeby vytvořit jednu velkou místnost, nebo naopak kuchyň oddělit a usnadnit si tak během vaření její odvětrávání.

Také úklid koupelny si můžete usnadnit

Dvě umyvadla, která stále častěji vídáme v koupelnách novostaveb, sice vypadají luxusně, zároveň ale znamenají dvojnásobnou porci úklidu. Zamyslete se proto nad tím, zda nedáte přednost jednomu stylovému umyvadlu, u kterého se běžná rodina bez problémů zvládne vystřídat.

Pozor na lesklé povrchy, které nejen v koupelně mohou vyžadovat takřka každodenní údržbu. Každá kapička vody na nich bude i po zaschnutí vidět. Dejte proto přednost spíše matným povrchům neutrální barvy (například béžové).

Takové materiály k vám budou ohleduplnější, a i když na úklid nějakou dobu nebudete mít zrovna čas nebo náladu, nebudou okamžitě vypadat zanedbaně.

I osvětlení může být stylové

Lustr uprostřed místnosti sice může být designový, ale jinak takové světlo dnes nikoho neuchvátí. Zejména v novostavbách či při rekonstrukcích si můžete na míru navrhnout moderní osvětlení, které skloubí praktičnost s designem opravdu dokonale.

Mluvíme zejména o podhledovém osvětlení, kdy zdroj světla není vidět. Po rozsvícení ale takové světlo vypadá skvěle, v případě možnosti regulace intenzity navíc může fungovat jen jako příjemný světelný podkres.