25. 11. 2019
Češi jsou národem kutilů, o tom nemůže být sporu. Věci si vyrábíme nejen proto, abychom ušetřili, ale i proto, že se nám to prostě líbí. Pokud máte dvě šikovné ruce (plus třeba nějaké navíc na výpomoc), určitě si zvládnete vyrobit sedačku, stolek nebo postel. My vám pro začátek prozradíme, jaké jsou výhody a nevýhody tohoto typu nábytku, kde a jak sehnat palety a jak o ně později pečovat, aby vaše kousky vydržely co možná nejdéle.
Z palet si můžete postavit i postel. Stačí jen čas a trocha zručnosti.Zdroj: http://bit.ly/2onUU1y
Kde a za kolik sehnat palety a jak mají vůbec vypadat?
Velkovýrobny palet nejsou k malým odběratelům, jakým budete v případě rozhodnutí i vy, příliš vstřícné. Ani nemohou být, prodávají palety v ohromném množství pro kamionovou přepravu. Proto je lepší a rychlejší najít si ve svém okolí výkupnu palet, kde se nepotřebné palety hromadí. Tam si z nich musíte vybrat kvalitní, především pevné. Výběr doporučujeme nepodcenit, spěch by se vám v tomto případě nevyplatil.
Standardně jsou v nabídce palety tuzemské i zahraniční, ve výkupnách obvykle použité, nikoli nové. Najít můžete čtyři běžné rozměry – 600 x 400 mm, 800 x 600 mm, 1 200 x 800 mm a 1 200 x 1 000 mm. Není však problém najít atypické, které vznikly na speciální přání zákazníka, jenž potom paletu zanechal ve výkupně. Palety se rovněž liší podle nosnosti, ta začíná na 50 kilogramech.
Palety poměrně snadno pořídíte ve výkupnách palet. Přijdou vás na pár korun.Zdroj: http://bit.ly/2oWlFgx
Ve světlé i tmavší barvě seženete EUR palety (oficiální označení) už zhruba za 90 Kč, tmavé jsou o pár desítek korun dražší než světlé. Jedna nová EUR paleta stojí asi 250 Kč. Spotřeba palet se samozřejmě liší, při výrobě postele si ale vystačíte už třeba se sedmi kusy.
Stolek, postel, křeslo… Palety, kam se podíváte
Palety nacházejí v domácnostech, v interiérech i na zahradách a terasách ohromné využití. Dá se z nich s trochou šikovnosti vyrobit takřka cokoli od křesla, židle a poliček přes sedačku a postel až po stůl, konferenční stolek či věšák do předsíně.
Na z palet vyrobenou postel pak stačí jen položit matraci, na gauč polstrování a polštářky a je to. Nábytek může být navíc plný vychytávek. Věřili byste, že stačí několik háčků a z palet se dá vyrobit i křeslo, které snadno rozložíte v lůžko?
Výhody a nevýhody nábytku z palet. Jaké jsou?
Pravděpodobně jedinou nevýhodou je to, že na paletách snáz ulpívá prach a hůř se dostává pryč. Na to musíte být připraveni, abyste nebyli nemile překvapeni. K výhodám patří především možnost snadné opravy některé z částí, nahrazení a doplnění palet a nakonec třeba i snadné zbavení se nepotřebných kousků.
Před výrobou je nutná příprava
Pokud se rozhodnete smontovat si vlastní nábytek, nemůžete počítat s tím, že si vyzvednete palety a doma si je hned poskládáte dohromady. Je několik kroků, které nesmíte opomenout, než se pustíte do samotné montáže. Nejprve si rozložte palety tak, jak je chcete ve finále mít. Nebojte se na ně zatlačit, ty kvalitní jen tak něčemu nepodlehnou. Přebývající kusy můžete uříznout, žádný problém. Označte si palety, abyste věděli, kam která ve finále přijde. A pak si jednu po druhé „vyšperkujte“.
Opracujte palety
Až budete mít vytvarovaný nábytek, pusťte se do opracování palet. Svůj model nábytku rozložte a jednu po druhé zbavte sponek či hřebíčků, potom brusným papírem nebo hoblíkem otupte hrany. Nahrubo pak obruste pásovou bruskou vrchní části prken. Žádné dokonalosti u palet nikdy nedosáhnete, ale neměly by vám z nich trčet třísky nebo cokoli jiného.
Impregnujte, natírejte
V dalším kroku můžete palety naimpregnovat, což se hodí zvlášť v případě, že bude váš nábytek venku. I ten, který si dáte do bytu, ale můžete ochránit proti škůdcům – snadno a rychle. Nátěr nechte pořádně zaschnout. Potom se můžete pustit do natírání, chcete-li paletám dodat jinou barvu, než jakou mají, pusťte se do toho, tady se můžete realizovat.
Nábytek z palet je super volba do takzvaných startovacích bytů.Zdroj: http://bit.ly/2oMavus
Postavte si svůj kousek
Než naskládáte palety tak, aby vznikl váš vysněný kousek, nezapomeňte na spodní strany spodních palet umístit třeba filcové nálepky, aby vám nábytek neklouzal po podlaze. Dodat můžete i jiné vychytávky. Perfektní je například umístění LED světel po hranách vnějších palet – zvlášť na posteli to vypadá skvostně!
Za tmavé palety dáte více peněz než za palety světlé.Zdroj: http://bit.ly/2onUU1y
Údržby nábytku z palet se neděste
Ač se spousta lidí zdráhá mít v bytě dřevěný nábytek, protože vyžaduje spoustu péče, u palet není ke strachu důvod. Ty stačí jen čas od času otřít vlhkým hadříkem a otvory „projet“ vysavačem, aby se nikde nedržel prach a jiné nečistoty.