Jste zde

Netradiční využití mýdla: Ochrání rostliny, pomůže při šití nebo opraví zip

mýdlo na dřevěné poličce Zdroj: Shutterstock
Máte doma staré tuhé mýdlo, které už nepoužíváte? Je vám ho ale líto vyhodit? Vyzkoušejte některý z následujících triků, které využijete nejen v koupelně.

11. 4. 2023

Opravář zipů

Zadrhlý zip vás už nemusí děsit a posílat rovnou do nejbližší galanterie nebo k šikovné krejčové. Znovu ho rozhýbete díky starému mýdlu. Celý zip jednoduše promažte od vrchu až dolů a zkuste ho znovu zapnout nebo rozepnout. 

Přečtěte si také: Jak opravit rozbitý zip? Pomůže mýdlo, tužka, lubrikant nebo kartáček

Už žádné zaseklé zámky

Podobně jako ve výše uvedeném případě může mýdlo pomoci také se starším a neustále se zasekávajícím zámkem. Ať už jde o dveře, či zásuvku stolu, promažte odpovídající klíč obyčejným mýdlem a nedobytný prostor je váš.

shutterstock_171516767.jpg

oprava zipu pomocí mýdla
Zdroj: 
Shutterstock
Než se pustíte do složitého přešívání zipu, zkuste ho nejdřív přejet kostkou mýdla. Velmi často se umoudří.

Postřik na rostliny

Máte obavy ze škůdců, kteří si tak rádi pochutnávají na okrasných rostlinách nebo pracně vypěstovaných bylinkách? Pokud nechcete sahat po chemii, vyrobte si postřik ze starého mýdla. Smíchejte zhruba oříšek nastrouhaného mýdla s vodou, přesuňte do rozprašovače a rostliny jednou týdně postříkejte.

Už žádné mlžení skel

Rozčilují vás zamlžená skla zrcadel v koupelně? Zkuste na ně vyzrát díky obyčejnému mýdlu. Potřete zrcadlo mýdlem a šmouhy vyleštěte jemným hadříkem. Vytvoříte tak ochrannou vrstvu, díky které pára nedostane šanci a jako bonus se bude sklo i hezky lesknout.  

Mohlo by vás zajímat: Co se zbytky mýdla? Nevyhazovat! Dá se z nich vyrobit levný prací gel i voňavé kameny

Namažte vrzající panty

Vrzající panty jsou pěkně otravné. Pokud po ruce zrovna nemáte žádný vhodný olej k promazání, pozvěte si na pomoc obyčejné mýdlo. Na panty naneste tenkou vrstvičku a bude po vrzání. 

shutterstock_1073112926.jpg

mýdlo místo krejčovské křídy
Zdroj: 
Shutterstock
Mýdlo pomůže i v okamžiku, kdy ztratíte klasickou krejčovskou křídu. V pohodě ji nahradí.

Využijete ho i při malování

Čeká vás malování pokoje? Abyste nemuseli vypínače a zásuvky pracně oblepovat, potřete je kouskem mýdla. Mýdlo na nich vytvoří ochrannou vrstvičku a barva následně půjde jednoduše setřít mokrým hadříkem.

Jednodušší montáž nábytku

Šrouby lépe vklouznou do závitů, když je předtím namažete mýdlem. To samé platí pro kolejnice nebo vodicí lišty, do kterých pak snadno půjdou napasovat další díly.

Přečtěte si také: Žlučové mýdlo: Generacemi osvědčený pomocník odstraní skvrny od potu i krve

Účinná past na blechy

Objevili jste doma blechy? Abyste je vyhubili dřív, než se dokážou rozmnožit, rozestavte po bytě misky s mýdlovou vodou. Možná to zní neuvěřitelně, ale ta je pro krvelačný hmyz přitažlivým lákadlem, v němž se jednoduše utopí. A vy budete mít klid!

Ochranná vrstva v troubě

Čištění trouby je neoblíbenou a zdlouhavou aktivitou, která nám ubírá spoustu drahocenného času. Pokud ale dno spotřebiče potřete obyčejným mýdlem a vypečete, budete mile překvapení, že i po několika použitích bude trouba stále jako nová.

Pomocník švadlenek

Pustili jste se do šití, ale záhy zjistili, že vám někam zapadla krejčovská křída? Elegantním řešením je opět mýdlo. Jeho hranou snadno nakreslíte na látku všechno, co potřebujete. Mýdlem můžete potřít i špendlíky. Ty pak snadněji vklouznou do nepoddajné látky.

Mohlo by vás zajímat: Domácí výroba mýdla: Je to alchymie, výsledky ale stojí za to!

Už žádné zapáchající boty

Zápachu z bot se můžete zbavit pomocí řady různých komerčních prostředků, které ale nepatří mezi nejlevnější. Pokud za ně nechcete utrácet, vložte do bot přes noc kus mýdla. Ráno nebude po zápachu ani stopa. 

Mýdlo posbírá střepy

Podařilo se vám rozbít sklenici a jemné střípky se vám nedaří posbírat? Přizvěte si na pomoc obyčejné mýdlo. Mokrým mýdlem přejeďte místo, kde by se střepy mohly nacházet. Ty se na něj nalepí a máte po problému.

Použité zdroje:

  • https://hobby.instory.cz/3570-mate-doma-tuhe-mydlo-ktere-nepouzivate-prinasime-zajimave-tipy-jak-jej-doma-vyuzit.html
  • https://www.prozeny.cz/clanek/vite-k-cemu-se-hodi-obycejne-mydlo-budete-prekvapeni-68670
  • https://www.prostreno.cz/tipy-a-triky/clanky/28765/Neobvykla-vyuziti-mydla
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/vyuziti-mydlo-30000511.html