Jste zde

Brnění z vosku a pouhé dva milimetry. S protivnými štítenkami nemějte žádné slitování

postřik na rostliny Zdroj: Bigstockphoto
Mají dva milimetry, chybí jim nohy a celý život se ukrývají v brnění z vosku, ze starých larválních svleček a z výkalů. Přesně tohle jsou štítenky. Že je vám jich líto? Rozhodně nemusí! Doma i na zahrádce totiž dokážou napáchat pěknou neplechu.

17. 6. 2022

Larvy štítenek jsou po vylíhnutí pohyblivé jen nezbytně nutnou dobu. Přesně takovou, aby si našly vhodné místo na rostlině, kam se přichytí a začnou sát životadárnou tekutinu. Jakmile místo najdou, vytvoří si voskový štítek a dále nikam neputují. 

Rostlinám přitom způsobují nepředstavitelná muka. Tím, že z nich vysávají šťávu a živiny, je můžou svým nevybíravým chováním poměrně brzy zahubit. Riziko hrozí zejména mladším, zpravidla jednoletým stromkům. 

Při velkém napadení vypadají štítky a svlečky této štítenky na kůře jako nevzhledné strupy. Pokud napadnou stromky štítenky ve velkém, na větvích tvoří kolonie štítenek šedý povlak.

bigstock-a-closeup-of-a-slug-tomato-pes-449662009.jpg

šedý povlak ze štítenek
Zdroj: 
Bigstockphoto
Když štítenky napadnou rostlinu ve velkém, vytvoří se na ní šedý povlak.

Problém se ale může týkat taky dospělých stromů, které plodí ovoce. I na něm si totiž larvy štítenek rády pochutnávají. Napadené jablka a hrušky poznáte podle malých červených skvrn, v jejichž středu najdete zhruba 2 mm velké štítky s larválními svlečkami.

Na rozdíl od většiny škůdců jsou štítenky velmi aktivní, i co se rozmnožování týče. Za sezonu totiž dokážou zplodit i další tři generace. Vajíčka přezimují ve voskové schránce na konci zadečku samice, která již uhynula.

Jak na štítenky? 

Kvůli ochrannému voskovému krytu, který je v dospělosti pevný a naplněný dalšími vajíčky, se štítenky daří hubit jen velmi obtížně. Pomoci může přirozený predátor v podobě parazitické vosičky pukličníka štítenkovitého. Účinné jsou ale i nejrůznější olejové přípravky na zelené rostliny (někdy se tyto přípravky prodávají jako lesk na rostliny).

Chemie v tomhle případě selhává, štítenky mají totiž ochranné povlaky, které zamezují průniku pesticidních látek do jejich těl. Proto je potřeba napadené rostliny izolovat od zdravých a sázet na systémové přípravky na bázi oleje, které ucpávají dýchací otvory, takže škůdce se pomalu udusí. Musí být ale přesně zasažen, proto je potřeba olejovitý postřik pravidelně opakovat. 

Praktický tip závěrem: Olejem ošetřené rostliny nedávejte na přímé slunce! Olej v kombinaci se slunečními paprsky by totiž mohl listy rostliny popálit. 

Použité zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/stitenky-toulice-a-puklice-aneb-cervci-na-nasich-rostlinach.html
  • https://magazin.specialnizahradnictvi.cz/jak-se-vyhnout-nejhorsimu-aneb-co-delat-kdyz-vam-rostliny-napadnou-skudci-cast-ii/
  • https://www.skudci.com/puklice-stitenka-cervci
  • https://www.magazinzahrada.cz/cervci-puklice-a-stitenky-na-okrasnych-rostlinach/